Gadżety

Gogle HoloLens - co mają w środku?

przeczytasz w 1 min.

Obok szeregu czujników, modułów pamięci i procesora znajduje się jednostka HPU. Microsoft wyjaśnił, czym ona jest.

HoloLens firmy Microsoft to nie tylko jeden z ciekawszych gadżetów, jakie ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć, ale też urządzenie, które naprawdę ma szansę na sukces. To gogle rzeczywistości rozszerzonej, które mogą wpłynąć na wiele elementów naszego życia (o ile tylko, rzecz jasna, się przyjmą). Tym, co najbardziej urzeka w HoloLens, jest sama koncepcja. Jesteście ciekawi, co siedzi w środku tego sprzętu?

Oficjalna specyfikacja gogli HoloLens:

 • 32-bitowy procesor Intel
 • Układ HPU Microsoft
 • 2 GB pamięci RAM
 • 64 GB pamięci flash
 • Kamera HD (2 Mpix)
 • Łączność Wi-Fi i Bluetooth 4.1
 • Czas pracy od 2,5 do 5,5 godz.
 • Waga około 580 g

Gogle HoloLens od kilku miesięcy trafiają do pierwszych nabywców. Jak się pewnie domyślacie – część z nich postanowiła je rozebrać, by sprawdzić, co znajduje się wewnątrz. Ich oczom ukazywał się jednak tajemnicza jednostka HPU (Holographic Processing Unit), o której właściwie nic nie było wiadomo. Microsoft postanowił uchylić rąbka tajemnicy.

MS HoloLens płyta

HPU to układ, który przejmuje większość obliczeń, dzięki czemu CPU i GPU są w stanie po prostu uruchamiać aplikacje i wyświetlać wyniki. Pobiera wszystkie dane z kamer i czujników oraz przetwarza je w czasie rzeczywistym, by wszystko działało tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Teraz poznaliśmy dokładną specyfikację tego układu.

Specyfikację podał inżynier Microsoftu, Nick Baker, podczas konferencji Hot Chips w Kalifornii. Okazuje się, że HPU w goglach HoloLens to koprocesor 28 nm z 24 rdzeniami Tensilica DSP (cyfrowe procesory sygnałowe) – to właśnie te ostatnie sprawiają, że cała ta magia jest możliwa. Układ ma 65 milionów bramek logicznych, 8 MB pamięci SRAM oraz 1 GB pamięci DDR3 RAM. Tak uzbrojony HPU jest w stanie wykonać około biliona operacji na sekundę. Co ciekawe, jest przy tym bardzo energooszczędny – pobiera zaledwie 10 W energii. 

MS HoloLens HPU

Chcecie zobaczyć gogle Microsoft HoloLens rozłożone na części? Obejrzyjcie wideo od The Verge:

Źródło: The Verge, The Register, Microsoft

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  webster58
  0
  *Microsoft holo... a nie Google ... ?
  • avatar
   mastah84
   -7
   Nie ma to jak nosić nadajnik WiFi przy samym mózgu. Już za mało ludziom glejaków i innych wynalazków. Ciężar "postępu", "cywilizacji" i "technologii" coraz większy...