Laptopy

Google Chrome OS na celowniku hakerów

przeczytasz w 1 min.

Analitycy ds. bezpieczeństwa komputerowego przewidują, że w przyszłym roku Google Chrome OS może liczyć na spore zainteresowanie również ze strony hakerów i cyberprzestępców.

Google Chrome OS to system, który nadal oficjalnie nie został ukończony. Mimo to już teraz można sprawdzać jego możliwości. Pierwsze skompilowane wersje systemu bez przeszkód znajdziemy w Sieci. Finalnego produktu powinniśmy spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2010.

To właśnie efekt nowości, zastosowane w systemie technologie, brak wyraźnego podziału na to co online i offline, wg ekspertów z McAfee przyciągną uwagę hakerów. Google Chrome OS w przyszłości będzie dostarczany z netbookami jako system operacyjny w pełni zintegrowany z aplikacjami i usługami dostępnymi wyłącznie przez Internet. Użytkownik w swoim netbooku będzie posiadał jedynie „czysty” system umożliwiający mu łączenie się i obsługę usług sieciowych prowadzonych przez Google – np. Google Docs, Wave, itp.

Właściciel netbooka nie będzie już musiał zastanawiać się czy zmienić dotychczas używaną aplikację na nowszą, bo ta zawsze będzie udostępniana w sieci w aktualnej wersji. W tym przypadku znika problem aktualizacji, instalowania poprawek i innych uciążliwych sytuacji znanych np. użytkownikom systemów z rodziny Windows. Na dodatek niektórych aplikacji częściowo będzie można używać w trybie Offline.

Wszystko to będzie możliwe m.in. dzięki technologii HTML 5 (HyperText Markup Language). Technologii, która ciągle jest rozwijana i dotychczas nie doczekała się swojej finalnej wersji. To właśnie w niej hakerzy i cyberprzestępcy mogą doszukiwać się luk, które pozwolą im na atakowanie użytkowników systemu. Wg dostępnego w Sieci raportu McAfee, jeśli tylko haker wykaże się dostatecznym sprytem, będzie mógł łatwo zmylić użytkownika korzystającego z aplikacji online. Wg przedstawiciela firmy McAfee, Google będzie musiał włożyć sporo pracy w odpowiednie zabezpieczenie systemu na co jeszcze ma sporo czasu.

Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z systemem Google Chrome OS znajdziecie w raporcie McAfee „2010 Threat Predictions” – plik PDF, j. angielski.

Źródło: ComputerWorld

 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Igoruss
  0
  Chrome rządzi !!!
  • avatar
   Stalkerxx
   0
   Czyli raczej ten OS nie to nie będzie pełnoprawna konkurencja dla Windowsa. Miałem nadzieję na koniec monopolu MS, no ale trudno;)
   Linuksowcy nie oburzajcie się;) I tak w biurach itp. musi być MS.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Analitycy przewidują" aha...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Użytkownik w swoim netbooku będzie posiadał jedynie „czysty” system umożliwiający mu łączenie się i obsługę usług sieciowych prowadzonych przez Google – np. Google Docs, Wave, itp"
     Konkurencja? Monopol? Z tego co na początku wiadomo GOOGLE OS będzie miał wszystko co możliwe z google zintegrowane w sobie, przeglądarka + reszta softu. Do tego dochodzi działanie na ściśle określonym sprzęcie. Super os.
     Jadą po ms nawet za wybór przeglądarki internetowej przy pierwszym uruchomieniu, nie mówiąc o mnogości softu dostępnego praktycznie od każdego i do wszystkiego.
     Netbook powered by google? Ubuntu np. jest za słabe pewnie na netbooki. Siła marki google, reklama sama w sobie, niezła kasa.