Ciekawostki

Google przegrywa z UE - musi zapłacić ponad 4 mld euro

przeczytasz w 1 min.

Sądowa batalia Google i europejskich antymonopolistów trwa od lat. Technologiczny gigant po raz kolejny przegrał i wygląda na to, że ostatecznie będzie musiał zapłacić karę w wysokości ponad 4 miliardów euro.

Rekordowa kara dla Google utrzymana – firma musi zapłacić ponad 4 mld euro

Przeszło cztery lata temu Komisja Europejska nałożyła na firmę Google karę finansową wysokości 4,34 miliarda euro. Powód? Stosowanie w obrębie systemu Android praktyk monopolistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem faworyzowania własnych aplikacji i usług (na przykład: fabrycznego instalowania Chrome’a i ustawiania google’owskiej wyszukiwarki jako domyślnej). 

Firma Google odwołała się od tej decyzji, a sprawa trafiła do Sądu Unii Europejskiej. Tego ostatniego nie przekonały jednak argumenty giganta technologicznego i teraz ostatecznie zgodził się z decyzją Komisji Europejskiej. Amerykanie mogą jednak mówić o małym sukcesie, ponieważ kwota grzywny została minimalnie zredukowana – do poziomu 4,125 miliarda euro. 

Czy Google jest monopolistą i utrudnia innym uczciwą rywalizację?

Choć społeczeństwo przeważnie opowiada się przeciwko gigantom, w tej sprawie nie brakuje tych, którzy zgadzają się z argumentacją Google. W końcu mówimy tu o firmie, która po prostu promuje swoje rozwiązania wewnątrz innych swoich rozwiązań. 

Krytycy zwracają jednak uwagę na to, że sytuacja jest w tym przypadku bardziej skomplikowana. Otóż firma Google zarabia przede wszystkim na reklamach, a ustawiając własną wyszukiwarkę jako domyślną, wykorzystuje dominującą pozycję na rynku do osiągania większych korzyści względem konkurencji – uniemożliwiając jej uczciwe konkurowanie. Tak zresztą opisała to grupa lobbystów FairSearch – autorzy skargi w tej sprawie. 

A co na to wszystko sama firma Google? Jej przedstawiciele napisali w oświadczeniu, że są rozczarowani decyzją sądu. – „Android dał wszystkim większy wybór, a nie mniejszy. Do tego wspiera tysiące odnoszących sukcesy firm w Europie i na całym świecie” – napisali, mając na myśli operatorów telekomunikacyjnych, producentów smartfonów i innych urządzeń, a także twórców oprogramowania. 

Źródło: Engadget

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  w sumie to dyskusyjny jest pozew na google. ale jest coś gorszego. producenci smartfonów uniemożliwiają instalację alternatywnych systemów, a nawet alternatywnych wersji samego androida, i właśnie to jest chore. kary powinni placić producenci smartfonów. bardzo często dany smartfon trafia do śmieci nie dlatego że się zestarzał, lecz dlatego że ma zbyt stary system którego nie da się wymienić.
  • avatar
   Naruto1
   7
   Dla mnie to kompletny nonsens. Kupując smartfona większość użytkowników oczekuje pakietu podstawowych narzędzi, a do nich należy wyszukiwarka czy przeglądarka. Sprzedają swój system ze swoimi aplikacjami, no szok i monopol!
   • avatar
    deseczka
    2
    Zawsze jestem raczej przeciwko monopolistom, no ale tutaj UE przegina. Najlepiej niech wrzucą mi do smartfona 20 różnych przeglądarek i usunę sobie niechciane...
    • avatar
     Marek1981
     -3
     Unia jak zwykle łamie prawa autorskie bo chcą przywłaszczyć pieniądze. Gdyby google blokowało inne przeglądarki to bym się nie czepiał.
     • avatar
      lkozierowski
      -7
      Zdechnie śmiercią naturalną, jak religia; unia oczywiście
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To samo było z Microsoftem i Internet Explorerem w Windowsach. Bez sensu.

       Natomiast jak już ukarali jedną firmę (Microsoft) to powinni tez następne, Google, Apple, Samsung, etc … Albo przyznać się do błędu i przestać się wygłupiać.