Gry

GPT-4 kontra Doom. Dobra i zła wiadomość

przeczytasz w 2 min.

Doom to coś więcej niż gra. To obiekt intrygujących eksperymentów, czasami nie do końca poważnych. Niemniej legendarny FPS przyciąga również naukowców. Jeden z nich postanowił sprawdzić, czy GPT-4 poradzi sobie z rozgrywką. Wnioski natury etycznej są niepokojące.

Sztuczna inteligencja w świecie gier: czy powinniśmy się czegoś obawiać? Wszak Horizon Forbidden West podpowiada nam, że zbuntowane AI może być “trochę” problematyczne. Spójrzmy więc na to, jak GPT-4 w prawdziwym świecie radzi sobie w grze Doom. Na pierwszy rzut oka wygląda to dość mizernie, niemniej zawsze jest jakieś "ale". W tym przypadku dość niepokojące.

Sztuczna inteligencja kontra Doom

Adrian de Wynter, naukowiec firmy Microsoft, postanowił sprawdzić, jak GPT-4 bez wcześniejszego trenowania radzi sobie z grą Doom. W badaniu zastosowano GPT-4V, czyli multimedialną wersję zdolną do przyjmowania danych wejściowych w formie tekstu oraz obrazów (w tym przypadku zrzutów ekranu). Sztuczna inteligencja co prawda nie ma problemów z podstawowymi funkcjami takimi jak nawigacja po świecie, strzelanie, otwieranie drzwi. Problemem jest natomiast brak poczucia trwałości obiektu.

GPT-4 został, o ironio, uzbrojony w wiedzę, jak należy postępować, gdy atakuje wróg znajdujący się poza polem widzenia, ale model nie był w stanie skutecznie zareagować na tak fundamentalną z punktu widzenia rozgrywki rzecz.

Działo się tak, nawet jeśli stworzono solidny prompt, który wyraźnie mówił, co należy zrobić w takiej sytuacji. Jedyną namiastką skutecznego działania były sytuacje typy “pójście dalej, utknięcie w rogu i śmierć”, ale zdarzyło się to jedynie dwa razy na około 60 prób.

AI nie zadaje pytań, AI wykonuje rozkazy

Mimo problemów z “pamięcią”, GPT-4 bez wcześniejszego trenowania dotarł raz do ostatniego pomieszczenia. Przy odpowiednim dostosowaniu modelu wynik byłby zapewne lepszy. Niemniej badanie to również wnioski natury etycznej. To, z jaką łatwością sztuczna inteligencja pociąga za wirtualny spust, oraz łatwość stworzenia odpowiedniego kodu, jest dla naukowca “niepokojące”. 

Model nie jest świadomy tego, co robi i że ma do czynienia z wirtualnymi postaciami w grze komputerowej z 1993 r. Sztuczna inteligencja po prostu wykonuje rozkazy (prompty). Jeśli chodzi o bardziej pozytywne wnioski płynące z badania, to jest nim potencjalne zastosowanie AI w testach gier wideo, zautomatyzowanie procesu. Niektórym produkcjom przydałaby się jakakolwiek forma testowania.

Źródło: Tom's Hardware, zdjęcie otwarcia: Steam

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  No i właśnie tym jest obecne szumne AI, które potrafi tylko odpowiedzieć na proste pytanie (czy tą odpowiedzią jest rozpoznanie obrazu, czy sklejenie tekstu na sposób wydający się poprawnym, to już semantyka) na podstawie zebranych danych, a nie wyciąga wniosków, nie zna logiki, nie istnieje tam pojęcie przyczyny i skutku.
  • avatar
   Warmonger
   1
   Przecież są już inne modele, które to właśnie robią ¯\_(ツ)_/¯ Choćby news z wczoraj: SIMA. Czemu wszyscy uparcie (i nieudolnie) starają się zmusić model językowy do rzeczy, do których nie został zaprojektowany?

   Równie dobrze można mieć pretensję, że AI słabo gotuje czy gra w kosza...
   • avatar
    StopKoalicjaDrozyzny
    -7
    Polaku obudź się!!! Ryzy zdrajca Tusk ze swoją neo koalicja drożyzny cie oszukał!!
    Wszystko co obiecał ryży w kampanii wyborczej okazało się KŁAMSTWEM!!!
    Miało być paliwo po 5 zł a mamy coraz bliżej 7 zł!! 0 wat na podstawowe produkty żywnościowe przez Tuska i jego koalicje drożyzny zostanie zniesiony 1 Kwietnia!!! Tak to nie będzie prima aprilis i od kwietnia zapłacisz Polaku ponad 100 zł więcej miesięcznie!!!!
    Następne do kasacji będzie wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości tarcza energetyczna od 1 lipca, wiec kolejne 100 zł wypracuje ci miesięcznie z twojego portfela ale to początek bo jak prąd zdrożeje to Polaku zapłacisz więcej za mieszkanie i wszelkiego rodzaju usługi.
    Sprzeciw się koalicji drożyzny ryżego Tuska i zagłosuj na Prawo i Sprawiedliwość już w wyborach do europarlamentu!!! W 2025 zagłosuj na kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski a następnych wyborach parlamentarnych głosuj na Prawo i Sprawiedliwość!!!!
    Dość kłamstw zdrajcy Tuska!!! Polaku odsuń tego ryżego cwanego lisa od władzy raz na zawsze!!!!
    • avatar
     solar90
     0
     Ludzie też z łatwością pociągają za 'wirtualny spust'. Nie odklejaj się autorze tekstu.