Wydarzenia

Były prezes AMD Hector Ruiz ma kilka porad dla przyszłego CEO firmy Intel

przeczytasz w 2 min.

Hector Ruiz były CEO w firmie AMD postanowił udzielić kilka rad przyszłemu prezesowi swojego dawnego rywala.

hector ruiz były prezes ceo amd

Nie minęły jeszcze emocje po zaskakujących słowach o planach odejścia z firmy prezesa Intela – Paula Otelliniego, a już pojawiają się kolejne, zaskakują informacje. Nie znamy jeszcze co prawda szczegółów ani nazwiska osoby, która pokieruje gigantem, ale za to dowiedzieliśmy się, jakie rady ma dla następcy Oteliniego, były szef AMD – Hector Ruiz.

Słowem przypomnienia, Paul Otellini w listopadzie ubiegłego roku zakomunikował, że do maja 2013 roku wycofa się z firmy Intel, oddając stanowisko innej osobie, do tego czasu ma przygotowywać grunt w firmie dla nowego CEO. Ta wiadomość wywołała nie lada zamieszanie i pytania o przyszłość firmy Intel, a także czy w związku z tym jej strategia może ulec zmianie, gdyż Otellini nie planował wielkiej ekspansji na rynek mobilny.

To jednak odrębna kwestia, gdyż już teraz były CEO AMD Hector Ruiz, który opuścił koncern w 2008 roku, kiedy ten notował ogromne straty finansowe, postanowił udzielić kilku rad przyszłemu szefowi Intela. Ruiz, którego na fotelu szefa Advanced Micro Devices zastąpił wówczas Dirk Meyer, spędził wiele lat, nieustannie rywalizując z Intelem, zarówno w procesie tworzenia i sprzedaży swoich produktów, jak i na salach sądowych w procesach o nieuczciwe praktyki monopolistyczne Intela.

Jak się dowiedzieliśmy w zeszłym roku, AMD pod rządami Ruiza mogło połączyć się firmą NVIDIA. Jak informował Forbes, obydwa koncerny prowadziły zaawansowane negocjacje w sprawie fuzji, tak aby AMD poszerzyło swoją ofertę o karty graficzne, a także w przyszłości o procesory ze zintegrowanymi układami graficznymi, aby zaoferować coś nowego, na co firma Intel jeszcze długo nie będzie gotowa. Niestety do tego nie doszło, ponieważ obecny prezes NVIDIA – Jen-Hsung Huang miał upierać się przy swojej osobie, aby to on stanął na czele AMD. Taka opcja była jednak nie do zaakceptowania dla Ruiza, dlatego miał on zerwać negocjacje i zakupić firmę ATI Technologies.

hector ruiz amd umowa przejęcie ati technologies

Wracając jednak do głównego tematu, jego zdaniem firma Intel musi zmienić swoją taktykę oraz poszukać innych dróg dalszego rozwoju.

Intel nie jest dzisiaj firmą, którą był dziesięć lat temu, kiedy mógł wykorzystać swoją dominację w niemalże każdym aspekcie rynku na swoją korzyść. Mimo tego, że Intel nadal jest głównym graczem w segmencie komputerów PC, to technologia mobilna dla smartfonów i tabletów jest szybciej rosnącą areną, nad którą bardziej zwinni rywale już przejęli kontrolę. W zastosowaniach mobilnych Intel jest 'chłopcem do bicia'.” - powiedział Hector Ruiz były prezes AMD.

Ruiz zauważa wyraźnie, że nowy prezes Intela powinien postawić na ekspansję na nowe rynki. Za najlepszy cel podaje tutaj rynek mobilny smartfonów i tabletów, na którym bezsprzecznie dominuje firma ARM z Wielkiej Brytanii, która nie zajmuje się nawet produkcją układów, a jedynie rozwojem architektury i sprzedawaniem na nią licencji.

ruiz hector prezentacja układy wafel krzem

Nie ma powodu, aby media, Wall Street czy ktokolwiek inny definiowali Intela jako firmę czysto Pecetową. Intel może być słabszy na rynku mobilnym dzisiaj, ale jeśli spółka poważnie zaangażuje się w rozwój technologii na tym rynku, to może szybko prześcignąć konkurentów. Intel powinien ponownie zacząć się pozycjonować jak lider komputerowy na wszystkich rynkach”. - dodaje Hector Ruiz.

Były szef AMD odniósł się także do planów podziału spółki Intel na główną korporację z wieloma autonomicznymi jednostkami biznesowymi. Jego zdaniem to ryzykowna strategia, ale taka, w której można wypłacać dywidendy. Każda z jednostek będzie w stanie działać niezależnie, ale będzie mimo to czerpać z zasobów znajdującego się nad nią holdingu. W ten sposób mogłyby w teorii osiągnąć lepszy wynik w znacznie krótszym czasie, lepiej działać na rynku i dostarczać bardziej innowacyjne produkty, ale to również może pociągnąć za sobą znacznie większe koszty.

Na koniec Ruiz przekonuje, że kto by nie zajął stanowiska Otelliniego i jaką by strategię nie obrał to i tak czekać go będzie ciekawa kariera.

Źródło: Bit-Tech, trustedreview (foto), mycomputers (foto)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  7
  Ruiz był kiepskim CEO a teraz daje rady rotfl
  • avatar
   Obiektor
   4
   Powiem kilka dobrych słów "porad" firmie intel to może mnie przyjmą na prezesa ;)
   • avatar
    wiktorrp
    4
    ciekawe, ze wszyscy co stracili posady kierownicze nagle staja sie medrcami i wszystkim radza co maja robic
    skoro sa tacy wspaniali to jak stracili prace?
    • avatar
     Virtus
     3
     Mam nadzieję, że Intel nie posłucha rad pana Ruiza. Bardziej zależy mi na rozwoju komputerów stacjonarnych, niz tabletów itp.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Jak się dowiedzieliśmy, w zeszłym roku AMD pod rządami Ruiza mogło połączyć się firmą NVIDIA. Jak informował Forbes, obydwa koncerny prowadziły zaawansowane negocjacje w sprawie fuzji, tak aby AMD poszerzyło swoją ofertę o karty graficzne" - to znaczy, że do zeszłego roku AMD nie miało kart graficznych? :D

      Chyba, że ktoś źle postawił przecinek. Wtedy, "jak się dowiedzieliśmy w zeszłym roku, AMD mogło połączyć się z NVIDIĄ", ma sens. Ech, logika i ortografia potrafią zepsuć każdy tekst :D

      Po drugie, na taką fuzję nie zezwoliłby żaden urząd antymonopolowy... no może poza UOKiK :P - nikt nie pozwoliłby, by AMD, które wcześniej pożarło Ati, teraz stało się monopolistą w segmencie kart graficznych
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A nikt się nie domyślił że to prima aprilisowy żart.
       • avatar
        Phurret
        -1
        "oraz poszukać innych drug dalszego rozwoju." Nie ma innej drogi, trzeba poprawić.
        • avatar
         bobo1
         -1
         @Towarzysz Komisarz:
         przecież jest napisane ze: AMD zerwalo rozmowy a Nvidia i zakupilo ATI, wiec nie miałoby obu firm ATI i Nvidia, lecz albo jedna albo druga...

         tren artykul to trochę takie political fiction. obrazujące plany AMD z 2008 roku .
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          "Jak się dowiedzieliśmy, W ZESZŁYM ROKU AMD pod rządami Ruiza mogło połączyć się firmą NVIDIA. Jak informował Forbes, obydwa koncerny prowadziły zaawansowane negocjacje (...) dlatego miał on zerwać negocjacje i zakupić firmę ATI"

          "W zeszłym roku" - przecież to była przez fuzją AMD-ATI czyli już ładny kawał czasu temu. Coś się Wam pomatlało ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           -1
           Intel nie kupi nvidii za to. Moze co najwyzej kupic arm. Trudno powiedziec co bedzie. A ten komputer w kostce to dla pieska w sam raz.