HDD

Hybrydowe dyski alternatywą dla SSD

przeczytasz w 2 min.

Przedstawiciel Seagate stwierdził niedawno, że już za pięć lat, aż 80% sprzedawanych na rynku dysków twardych będzie wykorzystywać technologię hybrydową. Takie konstrukcje oferują połączenie zapisu na talerzach magnetycznych i technologii znanych z pamięci SSD. 

 Warto przeczytać:
 

Niespełna kilka dni temu przedstawiliśmy wam pierwsze wyniki testów dysku Seagate Momentus XT, który łączy w sobie klasyczne technologie odczytu i zapisu na dyskach magnetycznych oraz technologie Flash. Przypomnijmy, że 2,5-calowy „twardziel” oferuje 500 GB przestrzeni dyskowej oraz 4 GB pamięci Flash, która pozwala przyspieszyć odczyt i  zapis najczęściej wykorzystywanych danych. Takie rozwiązanie, jak zresztą pokazują wyniki testów, może znacząco przyspieszyć pracę naszych komputerów – zarówno tych biurkowych jak i przenośnych.

Co zapewne nikogo nie zdziwi, o zaletach takiego rozwiązania w pełni przekonani są twórcy dysku Momentus XT. Przedstawiciel Seagate – David Mosley – stwierdził niedawno, że już w najbliższej przyszłości aż 80% dysków w ofercie tego producenta mogą stanowić tego typu konstrukcje. Przy okazji Seagate chwali się, że po premierze modelu Momentus XT nie ma powodów do narzekania na zainteresowanie ze strony rynku.

Dlaczego dyski hybrydowe mogą odnieść sukces?

Jeszcze do niedawna mogło wydawać się, że dyski twarde szybko ustąpią miejsca szybszym, bezgłośnym pamięciom SSD. Optymizm zwolenników nośników SSD został jednak szybko schłodzony przez dość zaporowe ceny tego typu konstrukcji. Mimo upływu czasu, nadal za cenę jednego, niekoniecznie dużego dysku SSD możemy kupić co najmniej dwa pokaźne dyski magnetyczne (HDD) o pojemności 1 TB, a nawet więcej. Nie czarujmy się, dla użytkownika domowego taka różnica może być nie do przeskoczenia.

Przedstawiciel Seagate jest przekonany, że technologia SSD ma przed sobą świetlaną przyszłość i na pewno nie zniknie z rynku. Jednak ze względu  na swoją cenę, na razie ich głównymi odbiorcami będą korporacje i instytucje dla których najważniejsza jest prędkość, a  dopiero później koszt zakupu. Użytkownicy domowi dużo częściej zwracają uwagę na stosunek cena do możliwości i to właśnie hybrydowe dyski mogą w  niedalekiej przyszłości zawojować rynek domowych komputerów biurkowych i  notebooków. W tym drugim przypadku dysk hybrydowy może mieć jeszcze jedną zaletę – ma być bardziej energooszczędny.

Źródło: xbitlabs.com

Polecamy artykuły:  
Najlepszebezpłatne gry do pobraniaTestGPGPU: NVIDIA Fermi vs ATI EvergreenChłodzenie przy 4.0 GHz - woda vs powietrze

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ciekawe - może kiedyś i ja będę mieć taki dysk
  • avatar
   deel77
   0
   Dyski hybrydowe to rozwiązanie tymczasowe. Uważam że obecnie rozwiązanie proponowane przez Seagate jest bardzo dobre.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    pytanie jest następujące: czy hybrydy wejdą/zadomowią się na rynku przed zwiększeniem dostępnosci dysków SSD. Moim zdaniem nie, a szkoda bo wprowadzone odpowiednio wcześniej stanowiłyby świetny krok ku SSD.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To już lepiej kupić SSD.
     • avatar
      Artik
      0
      Bzdura. SSD to moda. Nikt mi nie powie ze potrzebuje takiej wydajności. Zresztą wystarczy porównać właśnie ceny. Osobiście mam 2 dobre dyski 1TB oraz 2 640GB i nie chce słyszeć o SSD (bawię się montażem, konwertowaniem filmów i muzyki itp.), pomimo ich szybkości oraz mniejszemu zużyciu energii co w przypadku mocnego sprzętu PC i tak jest bez znaczenia.
      Dopóki ceny nie spadną o połowę Nie będzie to popularny sprzęt chyba ze ktoś chce 40GB co pomału na sam system zaczyna być mało.
      • avatar
       force
       0
       Nie jestem zainteresowany gównianą hybrydą...kupię SDD na 100% jak będzie trochę tańsze. Hybrydę to ja sobie mogę zrobić samemu kupując SSD i stawiając na nim system, a na standardowych przechowywać dane.
       • avatar
        suchy262
        0
        Hybrydy mają większy sens.
        Teraz wszystkie firmy powinny się przestawić na hybrydowe i zaprzestać produkować magnetyczne.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Hybrydowe dyski wkrótce opanują rynek"
         Pierdu, pierdu...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          odniesie sukces, jeśli nie będzie sporo droższy. Max 10-20% ceny normalnego dysku, wtedy i ja się na nie skusze.
          • avatar
           marian73
           0
           Za pięć lat to może się bardzo dużo zmienić, łącznie z zastąpieniem drogich dysków ssd szybszymi i tańszymi. Tak dalekosieżne plany w tak dynamicznej dziedzinie kompletnie mija się z celem
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            pytanie do kogos kto uzywa dysku ssd: co mozna powiedziec o roznicach w pracy takiego dysku a tradycynego magnetycznego?
            • avatar
             sober
             0
             Rozwiązanie może i ciekawe, ale wprowadzone zdecydowanie za późno. Gdyby coś takiego pojawiło się w momencie wejścia na rynek pierwszych SSD, to najprawdopodobniej zostało by ciepło przyjęte. Teraz wiele osób posiada drugi dysk wewnętrzny/zewnętrzny do bezpiecznego składowania danych i bardzo często decyduje się na kupno małego, ale bardzo prężnego dysku SSD (na system). Inną kwestią jest cena - zbliżenie jej do cen tradycyjnych magnetyków może dać hybrydom spore szanse.

             Jak dla mnie dysk twardy to rodzaj podzespołu, który w porównaniu z innymi, rozwija się dosyyyć wolno. Mylę się?