Ciekawostki

Grafen sposobem na udoskonalenie butów sportowych

przeczytasz w 1 min.

Już w przyszłym roku do sprzedaży wejdą buty sportowe, które mają być o 50 proc. bardziej elastyczne i bardziej wytrzymałe.

Od lat mówi się, że potencjalnych zastosowań grafenu jest bez liku, a oto kolejne z nich. Jest firma, która chce stosować ten materiał w… podeszwach butów do biegania.

Nowe buty są owocem współpracy marki inov-8 i Uniwersytetu w Manchesterze. Jak czytamy w zapowiedzi, grafen ma zwiększyć wytrzymałość i elastyczność podeszwy o 50 proc. w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Również o 50 proc. zwiększyć ma się żywotność takiego obuwia.

Producent nie może się nachwalić swojego produktu (o czym możecie przekonać się, oglądając film poniżej). O tym, czy podeszwa z dodatkiem grafenu rzeczywiście jest tak cudowna, przekonać mamy się natomiast już w przyszłym roku. Cena nie jest znana, ale bez wątpienia nie będzie niska.

To nie pierwszy pomysł na to, jak wykorzystać nowe technologie w produkcji wysokiej jakości i dobrze dopasowanego do użytkownika obuwia. Tylko w tym roku mieliśmy okazję pisać o Futurecraft 4D, czyli adidasach z drukarki 3D oraz o FitStation, czyli pomyśle HP na buty skrojone na miarę.

Źródło: Wired, inov-8

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  proxlee
  7
  Dziwne, że kiedy nie było takich pomysłów to 10 lat temu najzwyklejsze "trampki" po 30zł były bardziej wytrzymałe od tych dzisiaj "markowych" po 200zl w których po jednym kopnięciu w piłkę odkleja się podeszwa.
  • avatar
   chrisplbw
   4
   A mogło być tak: ITME/Politechnika Łódzka i CCC :D
   • avatar
    jarekzon
    3
    Jeżeli zwiększa o 50 % żywotność obuwia, to na pewno nie zostanie zastosowany :))).
    • avatar
     Blackshadow
     1
     No cóż, tylko do butów się nadaje.
     • avatar
      supervisor
      0
      Przydałoby mi się takie coś w kapciach.
      • avatar
       lordofpixel
       0
       Kubota z grafenem to dopiero będzie szpan