• benchmark.pl
 • Foto
 • Instagram zwiększa rozdzielczość zdjęć na stronie - teraz będą prawie Full HD
Foto

Instagram zwiększa rozdzielczość zdjęć na stronie - teraz będą prawie Full HD

przeczytasz w 2 min.

Dotychczasowy rozmiar 640x640 pikseli dla zdjęć na stronie nie pasował do realiów

Instagram strona WWW

Instagram to chyba jeden z ostatnich serwisów internetowych, który tkwił korzeniami w bardzo odległej przeszłości. Zwiększenie rozdzielczości zdjęć, które są przechowywane na serwerze sieciowym, z 640 x 640 pikseli (czyż nie przypomina to wam słynnych 640 kB?) na 1080 x 1080 pikseli to kolejna ze zmian, które pomagają nadążyć Instagramowi za rozwojem technologii.

Poprzednią było wprowadzenie odświeżonego interfejsu dla witryny instagram.com oraz nowego wyszukiwania w mobilnej aplikacji. Od czterech dni wrzucone na serwer zdjęcia zachowywane są już w większym rozmiarze.

Instagram powstał w czasach, gdy obrazek o wymiarach 640 x 640 pikseli miał wystarczającą rozdzielczość, by prezentować się bardzo dobrze na smartfonowym ekranie. W ciągu 5 lat od powstania usługi, a także dedykowanej aplikacji dla smartfonów, świat instagramowej fotografii zmienił się znacząco.

Smartfony to dziś realna konkurencja dla sporej grupy aparatów cyfrowych, a ich zastosowania wcale nie muszą się ograniczać do zdjęć, które da się oznaczyć jedynie tagami #dziobek #selfie. Co więcej, po Instagram sięgnęła rosnąca rzesza fotografujących zaawansowanymi aparatami cyfrowymi, które nadal są nie do pokonania przez smartfony. 


Rozmiary wyświetlanych obrazów na pozór się nie zmieniły

Powstało wiele aplikacji, w tym Moldiv czy Instasize, które pozwalają łatwo dodawać do galerii zdjęcia, które nie są przycięte do kwadratu (a takie jest nadal założenie galerii instagramowych). Tak samo można postąpić nawet w przypadku filmów.

Dotychczasowy rozmiar wgrywanych do sieci zdjęć można uznać za „archaiczny”. Sprawdzi się jeszcze w przypadku grafiki w poście na stronie WWW, ale nie w roli oryginału na serwisie foto. Przetworzone przez aplikację oryginalne pliki są co prawda zachowywane w niezmienionej rozdzielczości w folderze Instagram na smartfonie, ale do sieci trafiają już „miniaturki” .


Zwiększoną rozdzielczość wgranych zdjęć wykazuje analiza zawartości strony

Zmiana ucieszy szczególnie użytkowników komputerów, którzy korzystają z witryny instagram.com. Dla osób przeglądających instagramowe portfolia w aplikacji na smartfonach, nawet na ekranie WQHD, rozmiar 640 x 640 pikseli nie jest aż tak dokuczliwy.

Jednak warto w tym momencie wspomnieć, że zmiana oryginalnej rozdzielczości zdjęcia odbywa się dopiero podczas wysyłania zdjęcia ze smartfona na serwer jako postu. Dlatego już wgrane na konto zdjęcia często mogą wyglądać na mniej ostre czy nadmiernie skompresowane. Owszem, fotki okazjonalne, z imprez, za bardzo na tym nie ucierpią, ale znajdzie się mnóstwo zdjęć, które stracą.

Zwiększenie rozmiaru zdjęć będzie miało jeszcze dwie potencjalne konsekwencje. Po pierwsze, użytkownicy aplikacji Instagram będą mogli pobrać ze strony pliki w znacznie wyższej niż wcześniej rozdzielczości (za pomocą odpowiedniego narzędzia). A to oznacza, że jeśli komuś bardzo nie na rękę jest udostępnianie prac w wyższej rozdzielczości, będzie musiał przemyśleć strategię korzystania z Instagramu.

Druga konsekwencja to większy, co nie ulega wątpliwości, rozmiar zdjęć. A ten może wpłynąć, być może tylko nieznacznie, na szybkość ich wyświetlania.

Źródło: Instagram, inf. własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sharimsejn
  13
  Nie istnieje coś takiego jak prawie FullHD...albo jest, albo go nie ma. Tak samo albo jest artykuł sponsorowany, albo go nie ma.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Benchmark zmniejsza poziom postów - teraz są one prawie beznadziejne.
   • avatar
    raffal81
    4
    1920x1080 vs 1080x1080 - Gdzie tutaj jest prawię FULLHD ? bo ja tu widzę przepraść.
    • avatar
     CESARZ987655
     0
     Prawie robi wielką różnicę.

     • avatar
      gukeskl
      -2
      Full HD oznacza 1080p a 1080 oznacza 1080 pikseli w pionie wiec wniosek nasuwa nie sam jest prawie. Full HD jest określeniem czysto marketingowym
      • avatar
       ProTofik
       0
       Czyli kolejne miniaturki na monitorach 3840x2160.
       • avatar
        staszkastara
        0
        NEXTGEN !
        • avatar
         Sharimsejn
         0
         Tak. 70% ludzi pracuje zapewne na 1920x1080. Dodawaj sobie do rozmytych fullhd i tak dalej. Tylko nie płacz jak wcisną ci kiedyś shit i powiedzą, że przecież należy on do zbioru rozmytego. Durny argument.

         PS. Tylko ja nie mogę odpowiadać na komentarze?