Komputery

Intel nie rezygnuje z Larrabee

Jakub | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Okazuje się, że Intel, znany ze swoich procesorów oraz zintegrowanych układów graficznych, nie porzucił projektu dedykowanej karty graficznej Larrabee. Wybawieniem ma być niższy proces technologiczny.

  Warto przeczytać:
 

W sierpniu, przy okazji prezentacji Knights Ferry dowiedzieliśmy się, że Intel postanowił kontynuować rozwój projektu znanego na początku pod nazwą Larrabee. Teraz mówi się o kolejnym układzie graficznym - Knights Corner. Jego premiera ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy to gigant z Santa Clara będzie mógł wytwarzać układy przy zastosowaniu technologii 22 nm. Należy przy tym wspomnieć, że fabryki TSMC oraz GlobalFoundries planują osiągnąć wspomnianą skalę 22 nm dopiero w 2012 roku.

Dzięki niższej skali Knights Corner będzie mógł być wyposażony w dużą liczbę rdzeni - zakłada się, że może ich być nawet ponad 50. Intel chce, aby potomek Larrabee znalazł swoje miejsce na rynku superkomputerów i systemów przeznaczonych do obliczeń wymagających dużej wydajności (High-performance computing). Oczywiście wszystko w zakresie przetwarzania równoległego GPGPU. Będzie tam konkurował z rozwiązaniami NVIDII - zapowiadanymi jednostkami Kepler i Maxwell.


 

Niestety, nadal nie wiadomo, czy Intel zdecyduje się na wydanie tego produktu również w charakterze "zwykłej" karty graficznej. Kluczowa jest sprawa stworzenia odpowiednich sterowników, co oczywiście nie jest sprawą łatwą. Na pewno do drugiej połowy 2011 poznamy więcej szczegółów.

Źródło: Fudzilla

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Przydal by sie konkurent na rynku GPU, bo przez udana serie ATI 5k nie dostaniemy juz karty high endowej za ~700zl :P
 • avatar
  Konto usunięte
  Chętni, którzy chcą odszukać newsy z czasów, kiedy Intel ogłaszał rezygnację z wdrażania Larrabee do produkcji lub to pamiętają, to zobaczą/wiedzą, że Intel wtedy ogłosił, iż całkowitego porzucenia projektu nie będzie i będą dalej nad nim pracować i liczyć, że coś nadającego się do produkcji uda się stworzyć, tak więc to taki news dla news'a w sumie.
 • avatar
  Damian Szymański
  Nie architektura MIC w skład której wejdą na razie dwa układy w tym również Knights Corner nie będą przeznaczone jako dedykowane karty. Co do Larrabee Intel wykorzysta jedynie kilka jego elementów. Ale o grach i innych rzeczach można na tym zapomnieć. Aha i to ma bardziej przypominać procesor niż Kartę ;)