Procesory

Podkręcasz tajnym sposobem? Uważaj, bo podpadniesz Intelowi

przeczytasz w 2 min.

Nowe procesory Intel spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem użytkowników, szczególnie teraz, gdy odkryto sposób na podkręcania zablokowanych modeli. Problem w tym, że producent raczej nieprzychylnie patrzy na takie działanie.

Tajny sposób na podkręcanie procesorów Intel

Intel od dłuższego czasu pozwala tylko na podkręcanie procesorów odblokowanym mnożnikiem (z dopiskiem K np. Core i9-12900K i Core i5-12600K). Takie jednostki można dodatkowo przyspieszyć, jednak są one oferowane w wyższych cenach.

W przypadku najnowszych modeli z 12. generacji odkryto nowy sposób na overclocking. Chodzi o możliwość zmiany taktowania przez magistralę BCLK, które otwiera furtkę do przyspieszania modeli także z zablokowanym mnożnikiem (a więc teoretycznie nieprzeznaczonych do podkręcania).

Sprawa jest o tyle interesująca, że sposób działa też na słabsze i tańsze jednostki – według pierwszych testów, można tutaj uzyskać wzrost wydajności na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu procent, co na pewno zachęci potencjalnych klientów do wyboru takiego sprzętu (a przy okazji zniechęci do wyboru droższych, odblokowanych jednostek).

Intel Core i5-12400Procesor Core i5-12400 można podkręcić przeszło o 30%

Intel ostrzega przed podkręcaniem zablokowanych procesorów

Wygląda na to, że producent nie jest zadowolony z odkrytego sposobu i ostrzega przed takim podkręcaniem procesorów. W oświadczeniu dla serwisu Tom’s Hardware czytamy:

Procesory Intel Core 12. generacji nie-K nie zostały zaprojektowane do podkręcania. Firma Intel nie gwarantuje działania procesorów przy parametrach wykraczających poza ich specyfikację. Zmiana częstotliwości zegara lub napięcia może spowodować uszkodzenie lub skrócić żywotność procesora i innych komponentów komputera oraz zmniejszyć stabilność i wydajność systemu.

Oświadczenie producenta oczywiście mówi prawdę, ale w zasadzie to samo można powiedzieć o modelach z odblokowanym mnożnikiem (tutaj producent też nie gwarantuje działania przy parametrach wykraczających poza specyfikację, a nieumiejętne podkręcanie może niekorzystanie wpłynąć na stabilność i wydajność systemu).

Co z tego wyniknie? Nie wiadomo. Spekuluje się, że Intel może przeciwstawić się praktykom producentów płyt głównych i wydać nowe mikrokody, które zablokują podkręcanie „niepodkręcalnych” procesorów. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.

PS. dla odmiany, AMD pozwala na podkręcanie wszystkich swoich procesorów (i to nawet na tanich płytach głównych).

Źródło: Tom’s Hardware, foto: Intel

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    danieloslaw1
    20
    czyli bez strachu można je kręcić :)
    • avatar
      BariGT
      19
      Swego czasu Asrock tez umozliwil OC przy uzyciu sztucznie zablokowanego BCLK na swoich plytach - Slynne SkyOC. Skonczylo sie tym, ze intel poszczul ich prawnikami i musieli to zablokowac w nastepnych biosach. Dlatego chyba nie myslicie, ze chciwy intel wam pozwolic krecic tanie procesory na tanich plytach. Te czasy skonczyly sie jakies 15 lat temu . Teraz OC to nie zabawa dla maniakow, ktorzy nie baja sie przestwic zworek w swoim 486 DX2 (moj pierwszy spalony procesor) tylko to jest biznes.
      • avatar
        daszrade
        12
        "Podkręcasz tajnym sposobem? Uważaj, bo podpadniesz Intelowi" - Intel może mi loda zrobić ja płacę za procesor i będę robił z nim,co mi się żywcem podoba a gwarancję i tak uznają.Intel myśli że miłośnicy PC-tów dalej są głupi,widać kto komu podpadł,że rozkminiają ich wyroby jak chcą :)
        • avatar
          biuro74
          5
          "Odkryto" ?? Przecież ten sposób był znany i praktykowany od dawien dawna, już Sandy Bridge się tak kręciło. I Intel wówczas też wydawał podobne oświadczenia. Chyba skończyły się wam pomysły na artykuły po przetestowaniu ściereczki Apple na Androidzie.
          • avatar
            KENJI512
            3
            Kasa, kasa, kasa...

            Jak ja bym chciał, aby producenci tworzyli maksymalnie dobre procesory, a nie dzielili je na segmenty i miej sobie ot taką wydajność użytkowniku, za jaką zapłaciłeś. Wręcz jak jakiś abonament na serwery - masz tyle rdzeni, RAMu i koniec. Chcesz więcej płać więcej.

            Tak bardzo to hamuje rozwój sprzętu, ale na temat hamowania rozwoju Intelku to my już wiemy - 4c/8t wystarczy użytkownikom ;)))
            • avatar
              youkai20
              3
              CPU to nie gra na platformę taką jak Steam, kupując go nie pozyskujesz "licencji na uruchomienie (gry)", która może ci zostać odebrana gdy działasz niezgodnie z regulaminem (przeznaczeniem). Kupiłeś? Jesteś właścicielem. Jesteś właścicielem, możesz sobie (z CPU) robić co ci się podoba. Znalazłeś sposób na OC? Chcesz to sobie podkręcaj. Intel może sobie co najwyżej szczekać.
              • avatar
                kokosnh
                3
                "odkryto nowy sposób na overclocking. Chodzi o możliwość zmiany taktowania przez magistralę BCLK"

                Ja bym powiedział, że jest to wręcz pierwszy sposób na podkręcanie procesorów i działał zawsze, jedynie czasem w większym, a czasem w mniejszym zakresie...
                • avatar
                  szymcio30
                  1
                  Nie mal pewne, ze z przyszła aktualizacją biosu taka możliwość zostanie zablokowana. Zresztą jaki jest sens kupowania bardzo drogiej płyty z serii ROG do CPU wartego 900zł i5 lub i7 1600zł???. Operacja jest nieopłacalna. W cenie płyty ROG Z690 będziemy mieć CPU z odblokowanym mnoznikiem, plus podstawowa Z690. Będzie to działało o wiele lepiej mimo iz płyta nie będzie tak dopakowana z różnymi pierdolami
                  • avatar
                    szmariosz
                    0
                    Intel chce odzyskać uciekające udziały na rynku CPU. U Amd możesz podkręcać wszystkie ich procesory, a teraz nagle u Intela też się da (przypadek?).
                    • avatar
                      Bonaducci
                      0
                      Tą metodą to się już Pentium IV kręciło.
                      • avatar
                        Pixel
                        0
                        "Wygląda na to, że producent nie jest zadowolony z odkrytego sposobu i ostrzega przed takim podkręcaniem procesorów." Jasne, a interes się kręci i reklama sama się nakręca.
                        • avatar
                          Romulus84
                          0
                          Co z tego że procesory AMD można podkręcać jeśli w praktyce nie daje to nic. Do wczoraj miałem R5 2600 który kręcił mi się do 4,2 Ghz tylko że w grach nie dawało to nic, a teraz mam R5 3600 który kręci mi się stabilnie do 4.5 Ghz tylko znowu to samo, nie daje w grach to kompletnie nic. Tak daje, 2 klatki jak mam 137 klatek to będę miał 139 klatek. Kompletnie nieopłacalna sprawa. W takich CineBench'ach trochę różnicę widać ale ja nie będę kręcił procesora dla suchych liczbach w testach syntetycznych. W grach nie daje to praktycznie nic.