Procesory

Intel rezygnuje z marek Pentium i Celeron - zastąpi je… Processor

przeczytasz w 1 min.

Już wkrótce nie zobaczycie nowych laptopów z procesorami Intel Pentium i Intel Celeron. Znane marki zostaną zastąpione przez nowy procesor przeznaczony dla urządzeń klasy podstawowej.

Intel wprowadza nową markę procesorów: Intel Processor

Chodzi o markę Intel Processor (po prostu!). Nowa nazwa zastąpi obecne marki Intel Pentium i Intel Celeron, które napędzały tańsze konstrukcje do podstawowych zastosowań - zmiana ma zostać wprowadzona w laptopach, które pojawią się na rynku od 2023 roku (docelowo ma ona obejmować różne rodziny procesorów). Marka nie wpłynie na obecną ofertę producenta, więc oznaczenia układów pozostaną bez zmian.

Intel Processor
Oznaczenie nowej marki procesorów Intel Processor

Producent twierdzi, że nowe oznaczenie uprości ofertę, dzięki czemu użytkownicy będą mogli łatwiej podjąć decyzję o zakupie sprzętu:

"Znaczenie komputera w pracy czy rozrywce stało się bardziej oczywiste, ponieważ świat nadal jest kształtowany poprzez zawrotne tempo rozwoju technologicznego. Intel angażuje się w napędzanie innowacji, które przynoszą korzyści użytkownikom, a nasze serie procesorów klasy podstawowej miały kluczowe znaczenie dla podniesienia standardu komputerów PC we wszystkich pułapach cenowych. Nowe oznaczenie procesorów Intela uprości naszą ofertę, dzięki czemu użytkownicy będą mogli skupić się na wyborze odpowiedniego procesora do swoich potrzeb." - Josh Newman, Vice President & Interim GM Mobile Client Platforms.

Mamy tutaj pewne wątpliwości. Oznacza to, że pod jedną nazwą będą funkcjonować dwa segmenty procesorów – do tej pory nie różniły się one aż tak bardzo, niemniej jednak mieliśmy do czynienia z pozycjonowaniem produktów (w najniższym segmencie znajdowały się modele Celeron, a w trochę wyższym modele Pentium). Teraz klienci będą mieli do wyboru laptopy po prostu z procesorem Intel Processor. Żeby sprawdzić czy słabszym, czy wydajniejszym, już trzeba będzie zerknąć w specyfikację jednostki.

Dajcie znać co sądzicie o wprowadzononej zmianie.

Źródło: Intel

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  9
  To teraz karta graficzna Intel Graphic Card, myszka Intel Mouse, i klawiatua Intel Keyboard.
  • avatar
   pawluto
   7
   Intel mnie nie interesuje - Wole konkurencje czyli AMD !
   • avatar
    Marek1981
    7
    Mam lapka na amd 5700u i na intela nie wróce, wydajność rensponsywność czy jakość obrazu jest niepornanie wyższa od Intela
    • avatar
     Kapitan Nocz
     6
     kiedys naklejka na komputerze, Intel Pentium Inside to był niezły lans. Teraz Pentium to marka dla biedaków, wiec nawet dobrze, ze zmieniają te oznaczenia, bo zniszczyli tylko sentyment do dawnych czasów przeniesieniem marki Pentium do sektora low-end.
     • avatar
      Halavin
      2
      W sumie to... co za różnica?
      Niech sobie nazywają, jak tam chcą.
      • avatar
       _Ciekawski_
       2
       Intel ma taki bałagan w swojej ofercie, że to bez różnicy.
       Na przykład i5 w ramach tej samej generacji mają różną ilość rdzeni. 12600K (6 pCore + 4 eCore), 12500 (6 pCore + 0 eCore).
       • avatar
        FunkyKoval
        2
        INTEL ukradł pomysł sieci sklepów MediaExpert, od dawna w ich niektórych reklamach słyszymy: " ... Laptop HP, Procesor INTEL, Dysk 500 ....itd."
        Widocznie uznali że zwykły klient i tak nie potrzebuje więcej informacji co tam za procesor siedzi bo w tym mętliku nazewniczym nic nie rozeznają ... ważne, że jest procesor ... INTEL i .... dysk 500 ... a że "ukręcone z g.... " i tak samo też działające to raczej później wyjdzie.

        Oby tylko INTEL, idąc śladami Apple-a nie próbował zastrzec słowa "Processor".
        • avatar
         Adrianwo
         1
         Lepsza nazwa? Tylko Intel ValueLine. Lub Intel ValueChoice.
         • avatar
          celorum
          1
          Po co to? Pentium to dobra marka. Wiele razy kupowałem. Lepiej by przywrócili numerację serii. Do Haswell procesory miały pisane numery (Allendale miał 5, Wolfdale 6, Clarkdale 8, Sandy 9, Ivy 10, Haswell miał 11). Dzisiejsze mogliby nazywać: Pentium 14.
          • avatar
           kitamo
           1
           No celerony juz dawno nie są tymi celeronami ktorymi byly w pierwowzorze.
           • avatar
            Adelar
            1
            Niech Intel już więcej nie kłamie, że przy oznaczeniach chodzi im o dobro klientów, bo takiego burdelu w nazewnictwie to chyba nikt nie ma.
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             no cóż. atom to szrot. nadaje się na jakiś SOC, ale nie do laptopa. próbowali to przypudrować starymi odkopanymi markami pentium i celeron, i one wszystkie razem z atomem kojarzą się z niewydajnym szrotem. a teraz za taki zostanie uznana marka 'procesor' :)