Peryferia

Wpadka dyrektora Intela - ujawnił tajny projekt izraelskich badaczy

przeczytasz w 1 min.

Interfejs Intel Thunderbolt wpłynął na rozwój komputerów, laptopów i dysków przenośnych. Wygląda na to, że Intel w tajemnicy przygotowuje kolejną, szybszą generację interfejsu.

Najnowsza wersja interfejsu – Thunderbolt 4 została wprowadzona w ubiegłym roku i od tego czasu powoli zadomawia się w komputerach (znajdziemy ją m.in. na nowej płycie głównej ASUS ROG Maximus XIII Extreme). Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i w swoich laboratoriach już pracuje nad interfejsem Thunderbolt 5.

Intel Thunderbolt 5 – co wiemy o nowym interfejsie?

Gregory Bryant, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Client Computing Group, ostatnio pochwalił się w mediach społecznościowych wizytacją ośrodka badawczego firmy Intel w Izraelu. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jedna fotografia, która szybko zniknęła z profilu Byanta (ale jak wiadomo, w Internecie nic nie ginie).

Intel Thunderbolt 5 - slajd

Na ujawnionym zdjęciu można było podejrzeć fragment slajdu, który opisywał warstwę fizyczną interfejsu o przepustowości 80 Gb/s (80G PHY Technology). Intel jeszcze nie wypuścił takiej technologii, ale możemy się domyślać, że chodzi o interfejs Thunderbolt 5, która zaoferuje 2-krotnie wyższą przepustowość względem Thunderbolt 4.

Slajd potwierdza, że nowy Thunderbolt nadal będzie korzystać ze złącza USB typ C. Zmieni się jednak sposób transmitowania sygnału, bo producent zastosuje modulację PAM-3 (dla użytkownika raczej nie powinno mieć to istotnego znaczenia – to rozwiązanie wymagane do zwiększenia przepustowości interfejsu).

Czekamy zatem na kolejne szczegóły na temat interfejsu. Jeżeli technologia jest badana, najpewniej niedługo powinna zadebiutować na rynku.

Źródło: Twitter @ Gregory M Bryant, AnandTech

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  10
  Oh nie, wyszło na jaw, że producenci mają lepsze technologię o wiele wcześniej, niż oficjalna premiera, 5-10 lat po wydojeniu użytkowników na starej technologii.

  Prawie, jak nowe konsole.

  Pomyślcie co to by było, jakby ktoś wydał konkurencyjną i lepszą konsolę 5 lat temu. Dalej gadaliby, że PS4 to next gen i nie trzeba nic nowego wydawać, bo użytkownikom wystarcza? Dalej 4c/8t na PC?
  • avatar
   FunkyKoval
   6
   Ciekawe te zalezności INTELA w Izraelu. Technologię tam trzymają, kilka lat temu (3-4 ?) w rozbudowę fabryki w Izraelu ponad 6 mld USD wsadzili.
   Podejrzane to - w rejonie gdzie regularnie spadają bomby i wybuchają walki.
   • avatar
    zack24
    4
    Przełomem dla komputerów klasy PC było Centrino, które również zostało z tego co pamiętam przestawione przez izraelski zespół intela. Tego po prostu wcześniej nie było. TB jest obecny i kolejna generacja to kwestia czasu. Mnie jednak zastanawia, po jakiego grzyba koleś łazi po instytucie i klika fotki na insta. Skoro to jest takie tajne, to on "oficjalnie jest na rybach"
    • avatar
     hoodedman
     0
     no właśnie to pudełek. pl tutaj nie potrzebne są informacje techniczne tylko komentowanie fotek z insta
     hahahahahahhaha
     • avatar
      kitamo
      -3
      Zabawne to
      Jak sprawa dotyczy Intela to jest to wpadka.
      Jak sprawa dotyczy AMD to jest to przeciek.

      niby tylko slowo roznicy ale jak bardzo zmienia postać rzeczy.
      • avatar
       Kapitan Nocz
       0
       Ten nowy interfejs może namieszać na rynku! Dobrze wiemy, ze to nasz Pan Paweł pierwszy wypatrzył tę fotkę :)
       • avatar
        Wasek
        0
        Jeżeli chodzi o przepustowość kabla i wejścia - chciałbym się kiedyś doczekać tego, żeby zewnętrzna karta graficzna do laptopa (eGPU) miała taką samą wydajność (lub >90%) co w PC.