Procesory

Wykup DLC do procesora - Intel wprowadza narzędzie do ulepszania układów

przeczytasz w 1 min.

Zastanawialiście się nad zmianą procesora na lepszy model? A co powiedzielibyście na… odblokowanie ulepszeń obecnego modelu za dodatkową opłatą? Właśnie na taki pomysł (ponownie) wpadła firma Intel.

Mowa o technologii Intel Software Defined Silicon (SDSi), która pozwoli na aktywację dodatkowych funkcji w procesorze po wprowadzeniu specjalnego klucza aktywacyjnego. Funkcja pojawiła się w najnowszych poprawkach dla systemu Linux, ale przy okazji stworzono też repozytorium na platformie GitHub.

Jak działa Intel Software Defined Silicon? Funkcjonowanie nowej technologii póki co jeszcze nie zostało sprecyzowane, ale możemy wyobrazić sobie kilka scenariuszy – np. odblokowanie wyższego taktowania, dodatkowych rdzeni, większej pojemności pamięci podręcznej, oczywiście po wykupieniu specjalnego klucza aktywacyjnego (trochę takie DLC do procesora).

Intel Software Defined Silicon (SDSi)

SDSi ma działać z serwerowymi procesorami z rodziny Xeon (a przynajmniej obecnie są takie plany).

Wykup dodatkowe funkcje w procesorze - gdzieś już o tym słyszeliśmy...

Warto dodać, że odblokowanie dodatkowych funkcji w procesorze nie jest zupełnie nowym pomysłem. Jakiś czas temu producent wprowadził program Intel Upgrade Service.

Intel Upgrade Card

Zainteresowani mogli tutaj wykupić specjalne zdrapki z kodami, które pozwalały w niektórych modelach z generacji Sandy Bridge zwiększyć taktowanie, odblokować wielowątkowość (Hyper Threading) lub odblokować dodatkową pamięć podręczną. Upgrade przekładał się na kilkanaście procent wzrostu wydajności. Funkcja ta jednak nie zyskała na popularności. Czy teraz będzie inaczej? Pozostaje czekać na ujawnienie szczegółów.

Źródło: ComputerBase

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  48
  No to teraz tylko czekać na lootbox-y od Intela: 1 za 1$, 20 za 15,99$:
  -> 90% szansy na ekskluzywną tapetę od Intela
  -> 50% szansy na +50MHz w Turbo
  -> 25% szansy na +100MHz w Turbo
  -> 10% szansy na +150MHz w Turbo
  -> 5% szansy na legendarne +250MHz w Turbo
  -> 1% szansy na odblokowanie OC

  I oczywiście inne skrzynki na Base Clock i RAM...
  • avatar
   Irrlicht
   17
   Proponuję jeszcze zrobić abonamenty na Turbo czy Boost – nie wykupisz, to jedziesz na 2.4 GHz.
   Przydał by się jeszcze z jeden konkurencyjny gracz na rynku CPU.
   • avatar
    saha8
    12
    Zestawy instrukcji jak SSE 4.2 czy AVX2 jak będą licencjonowane to koniec, szczególnie jak będą licencjonować tak przypadkiem ten zestaw który będzie wymagany do instalacji nowego Windowsa. Niby możesz ale licencja nie puszcza i nie zainstalujesz bez dodatkowej opłaty. Idealnie zbiega się to w czasie pod taki scenariusz.... pomyśli pazerna korpo osoba i jeszcze zareklamuje to jako super innowacje.
    • avatar
     Silver
     6
     DLC w świecie technologii staje się coraz częstszym zjawiskiem. Niedawno śmiano się z Mercedesa, że chce produkować full wersje samochodu i opcje typu ogrzewanie przedniej szyby czy podgrzewane fotele są włączane za opłatą abonamentową. Swoją drogą logika jest taka, że nie trzeba robić kilku wariantów a dosłownie seryjna produkcja tego samego co obniża w rezultacie koszty produkcji i przystosowania linii.

     W kwestii tego co niebiescy tym pomysłem by chcieli zrobić - skoro wszystko jest kwestią softu ciekawe czy uda się złamać.

     W przypadku braku gwarancji zadziałania "klucza" to nieuczciwa polityka względem konsumenta. Skoro dany model procesora ma np wyłączony blok pamięci to jaką gwarancję miałby kupujący po czasie, że na pewno za dopłatą go odblokuje? A może pamięć wyłączona, bo jest niesprawna (co bardzo często ma miejsce, by nie generować odpadu to sprzedaje się jako pełnoprawny niższy model). Także widziałbym tutaj taki ruch na dymanie klienta w inny sposób, bo ktoś stwierdzi, że kupi niby tańszy procesor a programikiem sobie go "zagrejduje".I to głównie dlatego, że np szukał oszczędności przy kupnie kompa, bo na grafikę brakło - a to jest obecnie chlebem powszednim (bez grubego portfela nie kupi się na raz całego kompa tylko albo grafa albo reszta pc)
     • avatar
      KENJI512
      6
      Jestem całkowicie przeciwny - powinny sprzedawać najlepsze produkty, uzyskane z danej części krzemu, to jest rozwój.

      To będzie sztuczne ograniczanie możliwości procesorów uzyskanych z krzemu, a kolejnym krokiem - jeśli klienci to zaakceptują - będzie model abonamentowy.
      • avatar
       DeviLevi
       5
       Świetny pomysł, teraz mogą zmieniać podstawkę co 2 generacje i dodatkowo klienci będą kupować procesory na raty. Tak trzeba było tak od razu AMD już nie wie co robić :)
       • avatar
        studionti
        4
        Proponuję sprzedawać z odblokowanym jednym rdzeniem i abonament DLC na każdy kolejny/ miesiąc w pakiecie ze zniżką na dodatek odblokowujący większą liczbę programów w Windows 365 i czcionek w Office 365.
        • avatar
         hegazi
         3
         Kolejny argument za tym, by nie kupować produktów intela.
         • avatar
          gehaes
          2
          za coś takiego powinien być kryminał. hardware to nie soft
          • avatar
           Bazyliszek
           1
           ciekawe kiedy pojawią się pozwy od użytkowników, że zapłacili za towar i nie mogą w pełni z niego korzystać.
           To tak jakby kupić auto i dopiero za dodatkową opłatą, można by używać bagażnika
           • avatar
            FunkyKoval
            1
            Mocno śmierdzi ta "opcja" na dodatkowe "ficzery", chociażby rynek używanych PC, stawiam orzechy przeciwko dolarom, że tak zlicencjonuja te "ficzery", że nie bedzie możliwa ich odsprzedaż na rynku wtórnym, czyli stare kompurtery albo złomujesz albo nie masz tych funkcjonalności które miał poprzedni właściciel. Poza tym ciekawe jak to będzie z pierwszą instalacją OS-ów i każda następną, moze być tak, że połaczą te licencje z licencjami M$ na przykład.
            Co by nie mówić śmierdzi to mocno, kiedyś mieliśmy BOX-owe licencje na software dzisiaj abonamenty i do tego dąża tez producenci hardware, mają takich "czarodziejów" marketingu a najgorszy jest INTEL ... w przeszłości też wypuszczał rewizje CPU z dodatkami za które trzeba było płacić krocie ... był Pentium, Pentium MMX i za pare poleceń MMX trzeba było konkretną kasę wyłożyć a przyrost wydajności symboliczny i to w określonych zadaniach tylko.
            • avatar
             pongo
             1
             A co z ekologią? Produkowanie lepszych produktów gdy nie każdy skorzysta z ich właściwości jest marnowaniem surowców i energii.
             • avatar
              Klops
              0
              Intel 80486 OverDrive, Pentium OverDrive - Dlaczego to były niewypały? Okazało się, że dzięki temu, bardzo wolno rosła sprzedaż nowych systemów. Analogicznie; wymiana płyty, pamięci, zasilacza - jakby komuś przyśnił się nowy port zasilający, a za tym, obudowa mieszcząca ten zasilacz uffffff. Czy zdrapka? :) Edit: Aha a gdzie tam modularna karta graficzna? :) Współczuję moim prawnukom. Taki MMO RPG "jaki masz build? Jednak zostawiłem MMX i SSE - wiesz, sentyment po dziadku...) Musiałem.
              • avatar
               kitamo
               -2
               Taaa czestotliwosci i rdzeni.
               Chodzi o ficzery ktore bedą licencjonowane. Glownie przeznaczone dla rynku profesjonalnego/serwerowego.

               Do desktopów były już zdrapki ktore dzisiaj by miały wiekszy sens i byc moze beda wprowadzone ale na zupełnie innej zasadzie.
               Nie jest to glupie zwlaszcza ze zamyka sie silicon lottery.
               Ehhh BMK.
               • avatar
                Adiqq
                -3
                Generalnie może być to nie taki głupi pomysł z punktu widzenia producenta, bo kiedyś wyglądało to tak, że na słabsze modele procesorów szły procesory z odrzutu, w których tylko część elementów była sprawna, więc wyłączano uszkodzone sekcje i gotowe.

                Tutaj natomiast jest pomysł, by pewnie te lepsze modele sprzedawać taniej, więc może nie taką złą opcją byłoby móc kupić jakiegoś skręconego 12900k za połowę normalnej ceny, a z czasem odblokować pełne możliwości, aczkolwiek ceny takiego odblokowywania musiałyby odpowiednio spadać wraz z pojawianiem się kolejnych generacji procesorów, by to miało jakikolwiek sens.
                • avatar
                 Secvent
                 0
                 W taką stronę zmierza model biznesowy na wielu płaszczyznach. BMW także planuje wprowadzić opłatę za włączenie dodatkowego wyposażenia, które fizycznie już w aucie się znajduje, ale jest zdeaktywowane. Niestety czy takie coś się przyjmie zależy głównie i przede wszystkim od klientów, jak będą płacić i będą zyski to niewątpliwie czeka nas taka przyszłość. Zapewne w którymś momencie Windows też tak będzie działał. Chcesz wejść w mój komputer? Wykup DLC.. Oczywiście to przesada, ale gdyby ktoś mi powiedział o takich rzeczach 10 lat temu, to bym mu kazał się w głowę puknąć....
                 • avatar
                  keepercraft
                  0
                  No to teraz wymyślili.
                  Zdrapki na procesory, wygraj 100% wydajności swojego procesora.
                  • avatar
                   xxx.514
                   0
                   jakbym miał mozliwość kupienia swojego 9900X za 1500 zł, a potem dopłata 1500 zł za upgrade do 9980XE to w sumie mógłbym na taki układ pójść. Ale ta propozycja tak działać nie będzie