Procesory

Intel otrzyma zakaz sprzedaży swoich procesorów? Poważne problemy producenta

przeczytasz w 2 min.

Kluczowa technologia produkcji procesorów Intela została wykradziona chińskim naukowcom? Tak twierdzi Instytut Mikroelektroniki Chińskiej Akademii Nauk, co potwierdził Sąd Najwyższy w Pekinie… i to szósty raz z kolei.

Chińska Akademia Nauk oskarża Intela o naruszenie patentu

Spór między firmą Intel a Instytutem Mikroelektroniki Chińskiej Akademii Nauk (IMECAS) trwa od 2018 roku – placówka złożyła wtedy pozew o naruszenie patentu "Struktura konstrukcji półprzewodnikowej i sposób jej wytwarzania oraz metoda wytwarzania żeber półprzewodnikowych” (201110240931.5), który znalazł zastosowanie w budowie tranzystorów FinFET (a więc kluczowej technologii wykorzystywanej przy produkcji procesorów Intela od 2011 roku - została ona wprowadzona przy okazji premiery generacji Ivy Bridge).

Intel - tranzystor FinFET

Chińska Akademia Nauk zażądała od giganta technologicznego wypłacenia rekompensaty w wysokości co najmniej 200 mln juanów (czyli około 31 mln dolarów) i opłacenia kosztów postępowania sądowego. Bardziej dotkliwą karą może być jednak zakaz sprzedaży procesorów, które naruszają patent (czyli w zasadzie wszystkich obecnych modeli) do czasu zawarcia umowy licencyjnej między instytutem a producentem.

Batalia sądowa o naruszenie patentów ciągnie się od trzech lat i raczej nie widać jej końca. Ostatnio Intel przegrał w tej sprawie szósty proces przed Sądem Najwyższym w Pekinie.

Intel odwołuje się od decyzji i chce unieważnienia patentu

Wcześniej Intel chciał przenieść postępowanie przed Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA (US Patent and Trademark Office - USPTO), jednak urząd odmówił rozpatrzenia sprawy, pozostawiając spór w rękach chińskich organów patentowych. Intel nie zamierza jednak składać broni i zamierza się odwoływać od decyzji.

W oświadczeniu Intela dla serwisu Tom’s Hardware czytamy:

Od decyzji można się odwołać, a Intel oczekuje rozważenia przez sądy zakwestionowania zgłoszonego patentu

Producent złożył wniosek o unieważnienie patentu Chińskiej Akademii Nauk. Co prawda trzy z czternastu zastrzeżeń rzeczywiście zostały uznane, ale producent nadal ma naruszać jedenaście punktów dokumentu.

Jak się zakończy spór między Intelem a Chińską Akademią Nauk? Eksperci wskazują na dwa scenariusze - kolejne rozprawy związane z kwestionowaniem chińskich patentów lub zawarcie ugody między stronami (co wydaje się bardziej prawdopodobne).

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kitamo
    25
    Chiny i prawo patentowe? to jakis oksymoron. Normalnie Monty Pyton :D

    Chiny sa jedną z potęg więc nawet jak nie jest to zasadne to wystarczy by zaszkodzic Intelowi. Pamietac nalezy ze chiny tez kombinują z wlasnym procesorem i to nie jednym.
    • avatar
      Konto usunięte
      13
      Oczywiście nie chodzi tu o te 31 mln $, tylko o umowę licencyjną. Cytowana kwota to kara za naruszenie patentu, ale oczywistym następstwem prawomocnego wyroku jest brak możliwości korzystania z technologii, dopóki nie wykupią do niej praw.
      • avatar
        AUTO6
        5
        To wszystko polityka podobnie jak ban dla Huawei w USA. Skończy się wojną gospodarczą i dla nas ważne by Europa trzymała się na uboczu zamiast wspierać jedną ze stron konfliktu.
        • avatar
          DeviLevi
          4
          Clickbait
          • avatar
            awesome1337
            3
            Chiny się znow bawią w trolli patentowych?
            • avatar
              DEFTONES101
              3
              30 baniek? Przecież prawnicy kosztują więcej w tym procesie. Chyba, że ktoś źle przetłumaczył artykuł i idzie o miliardy...
              • avatar
                Mario2k
                2
                30 milionów $ ? toż to dla Intela jak przeciętnego Kowalskiego 500+ . Coś widać jest na rzeczy nie tylko same dollary
                • avatar
                  gormar
                  2
                  Każdy, kto ma chociaż pół mózgu zda sobie sprawę, że Intel w żadnym stopniu nie korzystał z chińskiego patentu. Gdyż wypuścił produkty korzystającej z tej koncepcji w roku, gdy ten paten został wydany. A samo opracowanie techniki produkcji oraz projektowanie procesorów zajmuje co najmniej 5 lat.

                  Ciekawe czy chinole już opatentowali Gate All Around Source (GAAS), które to zapowiadane już jest od kilku lat a spodziewamy się produktów dopiero za następne 2-3 lata.
                  • avatar
                    megurotoshiba
                    2
                    Ciekawe, jak sami kradną technologie od innych to jest dobrze, a jak tylko ktoś naruszy ich prawa patentowe, to już wojna na całego. Jak USA zbanowało Huawei (jako zagrożenie strategiczne), to się pienili, a jak kitajce robią to samo z firmami amerykańskimi, to już ma być OK. Nie ufam Chinom, to obecnie jest bandycki kraj.
                    • avatar
                      FunkyKoval
                      2
                      Hahaha dobrze im tak, to samo powinni zrobić z APPLE. Jankesi wybudowali w Chinach fabryki, dali tym prymitywom technologie na tacy a teraz "komuchy" pokazały im środkowy palec.
                      Jak Trump nakazywał ochronę technologii i sprowadzenie produkcji kluczowych wyrobów i technologii na powrót do USA to lewactwo i nienasycone korporacje robiły sobie z Nim wojenki, dzisiaj odbierają efekty swojej chiwości.
                      Treaz jeszcze powinni skonfiskoac fabryki INTEL-a na poczet kar :) to sam oz APPLE niech zrobią.
                      • avatar
                        borubar
                        1
                        Najwyżej powstanie zubożona wersja procesora na rynek Chin.
                        • avatar
                          xxx.514
                          -1
                          Czyli Chińczycy zorientowali się dopiero po 7 latach? Nic innego jak skok na kasę albo szukanie wymówek na kolejną blokadę technologiczna USA. Zastanawiam się, czy nie dobrym pomysłem było by przez Intela olanie chińskiego rynku i wycofanie swoich produktów, a gdyby jeszcze się z AMD dogadali i wspólnie się wycofali wtedy Chiny miałby małą zagwozdkę :D
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            -2
                            To wszystko wina Trampa
                            • avatar
                              Kenjiro
                              -4
                              Intel się przestraszył, bo ~30 mln USD mogłoby doprowadzić ich do bankructwa. Chyba że... nie, to niemożliwe... ;-)
                              • avatar
                                Adrianwo
                                0
                                ZABIĆ XI JINPINGA!!!
                                • avatar
                                  piomiq
                                  0
                                  Taki zakaz sprzedaży w Chinach pewnie by Intela zabolał.....
                                  • avatar
                                    KMN123
                                    0
                                    Pomijając wyrok, to jakie to ma znaczenie? Intel nie zapłaci ani centa chińczykom, nie zaprzestanie produkcji swoich CPU. Cały świat poza Chinami będzie jego procesory kupował, a Chińczycy pewnie nie... Będę je musieli "przemycać" lub - to co robią doskonale od lat - podrabiać. Tak czy siak za chwilę USA i Chiny zastosują kolejne embarga na produkty, firmy jak zwykle sobie z tym poradzą ale niesmak, że prawo międzynarodowe (ochrona patentowa) nie ma zastosowania w przypadku wielkich graczy pozostanie... W takim świecie żyjemy. A my konsumenci nie mający żadnego wpływu na ten stan rzeczy możemy jedynie biernie się przyglądać...

                                    Witaj!

                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                    Połącz konto już teraz.

                                    Zaloguj przez 1Login