Procesory

Procesory AMD Ryzen ożywiły rynek CPU - statystyki sprzedaży z lat 2014 - 2019

przeczytasz w 2 min.

Jak wyglądała sprzedaż procesorów Intel i AMD? Statystyki dużego niemieckiego sklepu pokazują diametralną zmianę w ostatnich latach.

Już od pewnego czasu obserwujemy zaostrzoną walkę na rynku procesorów, szczególnie po premierze procesorów AMD Ryzen. Potwierdzają to też statystyki sprzedaży desktopowych jednostek.

Ciekawe informacje na ten temat opublikował użytkownik ingebor z serwisu Reddit, którego możecie kojarzyć z comiesięcznych zestawień sprzedaży procesorów w sklepie Mindfactory.de (jest to jeden z większych sprzedawców podzespołów komputerowych za naszą zachodnią granicą). Tym razem poszedł on o krok dalej i przygotował zestawienie obejmujące sprzedaż w ciągu ostatnich pięciu lat (!). Co prawda dotyczy ono tylko jedenego sklepu, ale śmiało można je traktować jako przedstawienie pewnych trendów na rynku.

Sprzedaż procesorów Intel i AMD

Sprzedaż procesorów Intel i AMD - Mindfactory.de
Liczba sprzedanych procesorów

Sprzedaż procesorów Intel i AMD - Mindfactory.de
Przychód ze sprzedanych procesorów

Sprzedaż procesorów Intel i AMD - Mindfactory.de
Średnia cena procesora

Do marca 2017 roku rynek był zdominowany przez firmę Intel. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo architektura układów AMD FX w większości zastosowań nie miała szans w starciu z modelami Intel Haswell czy Skylake (notabene niedawno zawarto ugodę w sprawie niewłaściwego nazewnictwa FX-ów).

Sytuacja zmieniła się po premierze całkowicie nowych modeli AMD Ryzen, które pozwoliły odrodzić się „czerwonym” niczym feniks z popiołów (i to przy znacznie słabszych możliwościach finansowych firmy). Od tego czasu producent stopniowo zwiększa swoje udziały - nie będzie chyba przesadą, gdy powiemy, że obecnie to on jest liderem w sprzedaży detalicznej. Powoli zmieniają się też udziały na rynku CPU, aczkolwiek pozycję dominującą nadal obejmuje tutaj Intel.

AMD wymusiło na konkurencji opracowanie lepszych procesorów

Sprzedaż procesorów Intel i AMD - Mindfactory.de
Średnia liczba rdzeni w procesorze i cena w przeliczeniu na rdzeń

Warto zauważyć jeszcze jedną ważną rzecz. Pojawienie się procesorów Ryzen poskutkowało postępem technologicznym – otrzymaliśmy układy dysponujące większą liczbą rdzeni, na co momentalnie zareagowała konkurencja, wydając 6-rdzeniowe modele Coffee Lake i 8-rdzeniowe Coffee Lake Refresh oraz nawet 18-rdzeniowe Core X. Spadła też średnia cena procesorów w przeliczeniu na rdzeń.

Śmiało można powiedzieć, że to firmie AMD zawdzięczamy ożywienie rynku procesorów i wymuszenie na Intelu uatrakcyjnienia oferty. Potwierdza się też zasada, że na zdrowej konkurencji zyskują klienci.

Zachęcamy też do zerknięcia na nasze zestawienia polecanych procesorów:

Źródło: Reddit @ ingebor, inf. własna

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rlistek
  21
  Jakby sie ktoś jeszcze wahał to pozwolę sobie poinformować, że wygląda na to, że wszystkie wczesne problemy tych procesorów, o których się mówiło, zostały już rozwiązane.

  Przedwczoraj pojawił się nowy BIOS dla mojej płyty i teraz mój 3900x bez problemu boostuje się do oczekiwanych częstotliwości, czyli 4,6Ghz (a nawet 4,625Ghz) na stockowych ustawieniach.
  Żadnych problemów za stabilnością, wydajność rewelacyjna.

  Szybki test w Cinebench R20:
  - singlecore: 522
  - multicore: 7355

  Nie pozostaje mi nic innego jak tylko szczerze polecić te procesory.

  Przy nowych Ryzenach Intel obecnie nie ma racjonalnej oferty w żadnym przedziale cenowym.
  • avatar
   Ciekawski_
   15
   Od lat kwestionowałem te głupie analizy za grube miliony $, mówiące o tym, że rynek PC powoli umiera. To były głupoty wysnuwane na podstawie spadającej sprzedaży. No ale jakim cudem nowe PC miały się sprzedawać, skoro do niedawna nie było żadnego sensu wymieniać i7-2600(K)? Po prostu było zbyt mało idiotów, którzy łapali się na marketingowe sztuczki(+5% na generację nazywano postępem). Gdy wraz z ZEN pojawił się na nowo prawdziwy postęp, ludzie dostrzegli sensowność zmiany i ruszyli na zakupy.
   • avatar
    Mikro222
    14
    Dla mnie przełomem było jak AMD wypuściło Ryzena 5 2600, a następnie intel zaczął mieć problemy z produkcją jednostek intel 8400 przez co podniósł jego cenę, Amd nie tylko utrzymało cenę, ale zaraz ją obniżyło na 700+ zł już tam pomijam dodawanie gier w późniejszym etapie czasu, bo ja nie kupuje produktów dla dodatków :D
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Tzw. "Efekt Ryzen"
     • avatar
      ocw1987
      2
      Mam 3700X i wymiata, ja kupiłem po premierze i wiem że przepłaciłem ale jak poczekacie to będzie w okolicach 1200zł może 1300zł zakup godny polecenia (stosunek cena wydajność) talko nie wybierajcie taniochy płyty niech o chodzi w dobrym tandemie z X570.
      • avatar
       zbychokris
       -13
       Lepiej dopłacić więcej i mieć porządnego niezawodnego INTELA, a nie te przegrzewające się i zamulające kotlety z tzw. "amd"
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        z ankiety wpisałem AMD, ale nie osobny procek lecz embeded razem z lapiem. lapka wybierałem pod kątem ryzena.