Procesory

AMD powiększa udziały na rynku procesorów, ale domiującą pozycję obejmuje kto inny

przeczytasz w 2 min.

Musicie przyznać, że ostatnie miesiące były wyjątkowo gorące na rynku procesorów, a producenci intensywnie walczyli o klientów. Kto prowadzi w starciu? Wprawdzie AMD powiększa swoje udziały w kluczowych segmentach rynku, ale to Intel nadal obejmuje dominującą pozycję.

AMD powiększa udziały w kluczowych segmentach

Analitycy z Mercury Research opublikowali raport dla 4. kwartału 2019 roku, w których podsumowano udziały w trzech kluczowych segmentach rynku procesorów x86 - laptopach, komputerach stacjonarnych oraz serwerach. Firma AMD po raz kolejny cieszy się tutaj sporymi wzrostami.

SegmentUdziały Q4 2019Zmiana udziałów
względem Q3 2019
Zmiana udziałów
względem Q4 2018
Najlepszy kwartał od
Komputery stacjonarne
 (wyłączywszy IoT)
18,3%+0,3 p.p.+2,4 p.p.Q3 2014
Laptopy
 (wyłączywszy IoT)
16,2%+1,5 p.p.+4,0 p.p.Q3 2013
Serwery
 (wyłączywszy IoT)
4,5%+0,2 p.p.+1,4 p.p.Q3 2013
Segment konsumencki
 (wyłączywszy IoT)
17,0%+1,1 p.p.+3,5 p.p.Q3 2013
Ogolnie x86
(bez Semi custom i IoT)
15,5%+0,9 p.p.+3,2 p.p.Q3 2013

Największy wzrost odnotowano nie w segmencie komputerów stacjonarnych, tak jak wielu z Was mogło by się wydawać, ale w segmencie laptopów. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo na rynku pojawia się coraz więcej konstrukcji z układami AMD. Według analiz, producent obejmuje tutaj już 16,2% udziałów.

W segmencie komputerów stacjonarnych wzrost był znacznie mniejszy, ale udziały producenta i tak robią wrażenie – obecnie wynoszą 18,3%. Jest to znacznie lepszy wynik niż na rynku serwerów, gdzie specyfika rynku nie pozwala na duże wzrosty - „czerwoni” obejmują tylko 4,5% (choć to i tak trochę lepszy wynik niż we wcześniejszym kwartale).

...ale to Intel dominuje na rynku procesorów

Choć udziały firmy AMD rosną kolejny kwartał z rzędu, jej udziały są tylko ułamkiem tego co obejmuje Intel. I to pomimo problemów z niewystarczającą podażą układów, aferami z lukami bezpieczeństwa czy mało konkurencyjną ofertą dla klientów. Warto tutaj zauważyć, że w minionym kwartale "niebiescy" osiągnęli przychód na rekordowym poziomie 20,2 mld dolarów (czego znaczną część wygenerował dział serwerrów - Data Center Group). Dla porównania, AMD osiągnęło prawie 10-krotnie mniejszy przychód - 2,13 mld dolarów.

Nie oznacza to jednak, że Intel może spoczywać na laurach. Żeby zatrzymać "czerwonych", producent będzie musiał opracować bardziej konkurencyjne produkty i jeszcze intensywniej zawalczyć o klienta. AMD na pewno też szykuje nowe konstrukcje (w tym mobilne układy Ryzen 4000 i desktopowe jednostki z rdzeniami Zen 3). Wygląda więc na to, że 2020 rok może być więc jeszcze ciekawszy dla branży.

Źródło: Mercury Research, AMD, Intel

Warto zobaczyć również:

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  13
  Kiedyś był ze mną Intel - Nigdy nie zawiódł...Ale przyszedł dzień na przesiadkę na AMD i nie żałuję !
  Procesor AMD - karta grafiki od AMD - Jak narazie wszystko współpracuje idealnie !
  • avatar
   Konewka
   7
   To się zmienia, jeśli intel nie pokaże czegoś w niższym procesie to AMD zyska dużo o ile nie przegoni Intela.
   Intel budował swoją dominację przez lata więc AMD ma co nadrabiać. Nie teraz to za rok może dwa. Myślę że sytuacja na rynku CPU dojdzie do poziomu 50/50 AMD / INTEL
   • avatar
    cacodemon
    5
    "ale domiującą pozycję obejmuje kto inny" - o boże, o kurła ! Cóż za niepewność ! Nie mogłem się doczekać ktoś tę "DOMIUJĄCĄ" ( tak autorze 0 LITERUFKA!) pozycję objął ! Cyrix ? VIA ? RISE ? DEC ? IDT ? IBM ? UMC ? ULSI ? BOŻE KTO ???
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     @ Konewka
     Na 50/50 raczej nie ma szans. Ale 30-40% już jak najbardziej. Oczywiście wiele będzie zależeć od mocy produkcyjnych TSMC i GF. AMD sprzedaje wszystko co zdoła dostarczyć na rynek. Ale dostarcza zdecydowanie zbyt mało. Podaż nie zaspokaja popytu. Intel produkuje zdecydowanie więcej i dlatego zdecydowanie więcej sprzedaje.
     • avatar
      LukisNysa
      -3
      Jak chcesz mieć komputer do grania stawiasz na INTELA, jak chcesz kompa do wszystkiego AMD proste.
      • avatar
       Torrentowy Pirat
       -26
       Powtarzam to od dawna, że Intel jest najlepszy i ma największy udział w rynku, ale nie, zaraz zejdą się te 'spece od faktów' z tyłka i zaczną stękać jaki to AMD jest boski, a mamy dowód, że nie jest.
       • avatar
        Matrix100000
        0
        tyle w temacie https://tiny.pl/t6qkr
        • avatar
         QuadDamageQ3
         0
         Siedzę na Q6600 z planami moda pod Xeona. Na Ryzeny raczej się nie przesiądę z tego względu, że nie wspierają (a może się mylę ?) Windows 7, a W10 miałem pół roku i zaorałem partycję, stoi na niej normalna siódemka tak jak powinno być. A też nie mam jakiegoś wielkiego parcia na granie bo coś jest nowe - jak będzie dobre to może kiedyś złożę sobie komputer na W10 tylko pod gry. Taka moja konsola do grania i niczego więcej.
         • avatar
          Użytkownik101
          0
          Najlepsza sytuacja to podział rynku aby była konkurencyjność i innowacje. Na razie możemy dziękować AMD że coś się ruszyło, w sytuacji 50:50 podziału rynku(lub zbliżonej) mogłoby dość do stagnacji rozwoju..