Karty graficzne

Pierwsze testy karty graficznej Intel DG2 - to nie wygląda zbyt dobrze

przeczytasz w 2 min.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera kart graficznych Intel DG2 – co prawda na ich debiut jeszcze musimy poczekać, ale w sieci już pojawiły się testy jednego ze słabszych modeli. Czego możemy się spodziewać?

Karty graficzne Intel DG2 (Xe HPG) są zapowiadane już od dłuższego czasu, ale producent nie ujawnia zbyt wielu informacji o planowanych układach. Na pewno mamy mieć do czynienia z konstrukcjami typowo do gier - nowe układy mają zatem konkurować z modelami Nvidia GeForce i AMD Radeon.

Nowe układy obecnie są testowane w laboratoriach producenta - według nieoficjalnych informacji, w planach jest kilka modeli, które różnią się konfiguracją układu graficznego i pamięci wideo.

ModelJednostki wykonawcze (EU)Procesory strumieniowe (SP)Pamięć wideoWspółczynnik TGP
Intel DG2-51251240968/16 GB GDDR6 256-bit~275 W
Intel DG2-38438430726/12 GB GDDR6 192-bit?
Intel DG2-25625620484/8 GB GDDR6 128-bit?
Intel DG2-19219215364 GB GDDR6 128-bit?
Intel DG2-12812810244 GB GDDR6 64-bit?
Intel DG2-96967684 GB GDDR6 64-bit~120 W

Testy karty graficznej Intel DG2

Do tej pory większość informacji na temat wydajności kart opierała się na niepotwierdzonych przeciekach, ale tym razem mamy coś lepszego – w bazie benchmarka Geekbench pojawiły się wpisy z wynikami wydajności układu Intel Xe Graphics wyposażonego w 128 jednostek wykonawczych - to zbyt mocna specyfikacja na zintegrowaną grafikę, więc najpewniej mamy do czynienia ze słabszym wariantem karty DG2 (DG2-128), który jest projektowany dla podstawowych, multimedialnych komputerów lub laptopów.

Co wiemy o karcie? Niestety niewiele. Układ graficzny dysponuje 128 jednostkami wykonawczymi (co daje 1024 procesory strumieniowe FP32) o taktowaniu sięgającym 2200 MHz. Oprócz tego przewidziano 4 GB pamięci wideo. W platformie testowej znalazł się jeszcze procesor Intel Core i5-11400T.

Intel DG2 128 - testy karty graficznej w Geekbench

Wyniki niestety nie wyglądają zbyt obiecująco (a na pewno nie tak dobrze, jak w ostatnich przeciekach). W teście OpenCL karta DG2-128 uzyskała 13 710 punktów, co można porównać do starszych modeli Nvidia GeForce GTX 660 Ti czy AMD Radeon RX 550. Być może do premiery osiągi jeszcze zostaną poprawione.

Kiedy premiera kart Intel DG2? Jeszcze poczekamy

Intel nie ujawnił terminu premiery układów DG2 (chociaż jeden z inżynierów jakiś czas twierdził, że karty są tuż za rogiem). Ostatnio jednak pojawiły się przecieki, jakoby wypuszczenie modeli DG2 zostało zaplanowane na targi CES 2022, czyli dopiero początek przyszłego roku.

Źródło: VideoCardz, Geekbench

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  20
  Cholerka, mimo iż nie trzymam z niebieskimi to mam nadzieję, że finalnie zamieszają na rynku, bo czerwoni i zieloni za bardzo się rozpuścili. Konkurencja, a tym bardziej zdrowa, musi być.
  • avatar
   Goldengecko
   5
   ale ze specyfikacji wygląda że to 64-bit czyli ma konkurować z Geforce 710-GT raczej karta do przeglądania sobie netu najciekawiej wygląda GD2-256 z parametrów zobaczymy ile będzie pobierała prądu w stosunku do konkurencji
   • avatar
    awesome1337
    5
    Tu się raczej wszystko rozbije o cenę i dostępność
    Ta karta (konkretnie ta, jeżeli rzeczywiście jest najsłabszym modelem) nie musi być super wydajna o ile będzie można ją kupić do przeglądania neta czy esportowych gier w rozsądnej cenie

    Dużo narzekania ostatnio jest o tym że ani amd ani nvidia nie mają specjalnie atrakcyjnych kart z niskej półki już od wielu lat więc w sumie Intel celując tutaj może sobie powoli coś ugrać
    • avatar
     Marucins
     1
     Nie "zamiesza"?
     • avatar
      mr_exclusive
      1
      5 sierpnia 3dfx ma zaprezentować nowe karty, może oni pokażą coś mocniejszego.
      • avatar
       Smuga
       1
       Niech dadzą chwytliwe nazewnictwo i intuicyjną numerację, bo jak do tej pory wszystko brzmi jak nazwy kodowe, albo próbki inżynieryjne. Bez tego nic nie osiągną, na przeciętnego klienta nie działają specyfikacje a ładne nazwy.
       • avatar
        lkozierowski
        -1
        Od dawna mówiłem że z Radą Kodurim to oni gówno zrobią
        • avatar
         DariosSocjal
         -7
         Znowu kłamstwa opłacanych AMD testeruw! Karty Intel będą nowymi liderami i wyznaczon nowe standardy graficzne gry Brda wyglądały lepsi niż kiedykowoleiek!
         • avatar
          michal_mat
          0
          No dobra, ale to druga od tyłu karta nad którą są cztery kolejne, z których najmocniejsza ma 4x tyle jednostek wykonawczych.
          • avatar
           BombaX
           0
           Weri qul, weri quaiet... i mamy już efekty pracy tego gościa.
           • avatar
            rlego
            0
            Intel i 3dfx są potrzebne. Duopol to nic dobrego.