Ciekawostki

Inteligentna śruba - sama da znać, gdy się poluzuje

przeczytasz w 2 min.

Inteligentne śruby mają pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, a przy okazji odciążyć osoby odpowiedzialne za inspekcję.

Inteligentne śruby – jak działa system Smart Screw Connection?

Nawet te olbrzymie konstrukcje, takie jak mosty, rusztowania, kolejki górskie, rollercoastery czy turbiny wiatrowe mają elementy, które są ze sobą połączone za pomocą śrub. Te zaś z różnych przyczyn mogą się poluzować, co potencjalnie może prowadzić do katastrofy. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie regularnych inspekcji. System Smart Screw Connection ma stanowić w tym kontekście niemałą pomoc. 

System został opracowany przez inżynierów z niemieckiego Fraunhofer Cluster of Excellence Cognitive Internet Technologies i doczeka się pełnej prezentacji na przełomie maja i czerwca – podczas targów Hannover Messe 2022. Już teraz natomiast wiemy co nieco na jego temat. 

Inżynierowie zaproponowali nowe śruby i podkładki. Te drugie są wyposażone w czujniki ciśnienia z cienkiej folii piezorezystywnej. Po dokręceniu dokonywany jest pomiar w trzech punktach, a zmiana siły – spowodowana poluzowaniem śruby – skutkuje zmianą oporu elektrycznego folii. W takim przypadku informacja trafia do modułu radiowego w łbie śruby, który to z kolei przesyła komunikat na komputery personelu konserwacyjnego w stacji bazowej. 

Fraunhofer śruby

Gdyby cię to zastanawiało, to tę niewielką ilość energii potrzebnej do działania system ma pobierać ze słońca. 

Duży potencjał i głosy sceptyków

„Nasz system zdalnego monitorowania to pierwsze rozwiązanie pozwalające kontrolować infrastrukturę krytyczną dla bezpieczeństwa, przez cały czas, a do tego zdalnie” – powiedział dr Peter Spies, kierownik projektu. 

Choć brzmi to nieźle, są również krytycy (czy raczej sceptycy). Zwracają oni uwagę na to, że wprowadzenie tego typu śrub wcale nie musi zmniejszyć liczby koniecznych do wykonania inspekcji. Z tą tylko różnicą, że zamiast sprawdzać poziom dokręcenia, trzeba będzie dokonać badania sprawności systemu informowania o nieprawidłowościach. Czy zatem warto? Zdania są podzielone.

Źródło: Fraunhofer, Gizmodo, New Atlas. Foto: Fraunhofer

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  11
  Zwykła śruba 6zł, inteligentna 600zł.....
  • avatar
   zack24
   7
   Przerost formy nad treścią. Ja wiem, że może się sprawdzić w jakich ekstremalnych warunkach, ale bateria w niej na pewno nie jest na 1000 lat. Ktoś będzie musiał serwisować to ustrojstwo i przy okazji dokręcać śrubę :)
   • avatar
    drfrank3nstein
    5
    Nie wiem co zrobi to ustrojstwo czego nie da się załatwić śrubą z zawleczką lub linką zabezpieczającą
    • avatar
     Veritatis
     3
     Owa śruba ma tyle wspólnego z inteligencją co autor tego wpisu, czytaj mniej niż zero. Amen.
     • avatar
      Hedrox
      2
      A wystarczy zrobić tak jak wszyscy normalni ludzie i posmarować gwint klejem anaerobowym za parę złotych, by sama się nie była w stanie luzować.
      • avatar
       Avalanc
       1
       Tego nie trzeba będzie sprawdzać i konserwować? Idiotyzm.
       • avatar
        NiemenCrystal
        1
        Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
        https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
        • avatar
         KENJI512
         0
         Ciekawe jak często trzeba ją ładować :D
         • avatar
          Batyra
          0
          no tak sobie pierwsze co pomyślałem, że to jak z tym pisaniem w kosmosie... Amerykanie wydali ileśtam milionów by wymyślić długopis piszący w stanie nieważkości a Sowieci wzięli ołówek... nie wystarczy takiej śruby przyspawać czy przykleić... a poza tym pytam się DLACZEGO NIE MA PODŚWIETLANIA RGB!!!!?!??!
          • avatar
           Wenezo
           -2
           Śruba która i tak się nie odkręci:D
           • avatar
            JankoSzopen
            -9
            Chcesz być mega bogatym człowiekiem? Mieć wielki pałac? Chcesz posiadać najlepsze i najdroższe samochody? Chcesz ruchać, rżnąć, posuwać, walić, rypać na ostro piękne kobiety z całego świata? Na pewno tak!
            Oto ja Jan Szopen światowej sławy, powtarzam ŚWIATOWEJ sławy ekspert rynku kryptowalut ktory w 2021 zarobił 25 milionów dolarów!
            Ja już tonwszystko mam, pieniądze, pałace, prywatne odrzutowce, lodzie i dupcze piękne kobiety z całego świata! Białe, murzynki, Azjatki, latynoskie, Indianki aborygentki!!! Bo mnie na to stać!!! Zamówiłem juznlot w kosmos u Elona Muska!!!
            Ty tez to możesz mieć jako twój mentor nauczyciel sensej chce abyś zainstalował aplikacje Crypto com i skorzystał z moje kodu polecającego a dostaniesz az 25$ na start za darmo!!! Ja tez tak zaczynał a dzisiaj rzyje w luksusie o jaki marzysz a u mojego boku dupeczki z całego świata obrabiające mi laseczkę!!!! To wszytko na ciebie czeka tylko z korzystaj z tego kodu!!!!
            jjey2xxs9c
            • avatar
             piomiq
             0
             Trochę przerost formy nad treścią. Pokazanie, że można coś takiego zrobić. Ekonomicznie mało opłacalne. Ile jest dziś konstrukcji na świecie w których użyto zwykłe śruby no i jakoś się trzymają. Zatem, po co zmieniać.
             • avatar
              piomiq
              0
              "Gdyby cię to zastanawiało, to tę niewielką ilość energii potrzebnej do działania system ma pobierać ze słońca. "
              Aha. Czyli jeszcze musi być dostęp do światła. Kolejna wada.
              • avatar
               RAQ73
               0
               inteligentna śruba sama by się dokręciła... ;)
               • avatar
                Silver
                0
                Jak gdzieś śruba ma puścić to daje się nit. Po za tym śruby a raczej śrubki dostają dodatkowo klej by zapobiegać luzowaniu się. Pomysł - ciekawy, ale w praktyce nie widzę szans na zastosowanie. Nie efektywne i zwyczajnie drogie.