Nauka

Nagła utrata łączności. Rosjanie pomogli agencji NASA

przeczytasz w 1 min.

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie mieli kontaktu z zespołem na Ziemi. Po raz pierwszy w historii tego obiektu doszło do utraty łączności.

W 24-letniej historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdarzyło się to po raz pierwszy - NASA, amerykańska agencja kosmiczna, straciła na chwilę łączność z obiektem, na pokładzie którego przebywa aktualnie siedmiu astronautów. 

NASA utraciła kontakt z astronautami na ISS

To pierwsze w swoim rodzaju zdarzenie miało miejsce we wtorek, 25 lipca. Przyczyną utraty łączności była awaria zasilania w centrum NASA Johnson Space Center w Houston. Jak podaje serwis IFL Science, przez 20 minut panowała całkowita cisza radiowa. Na szczęście, astronauci nie byli sami – mieli siebie nawzajem. 

Po 20 minutach udało się nawiązać połączenie, ale w tym celu NASA musiała skorzystać z innego, rosyjskiego systemu komunikacyjnego. Aby odzyskać pełną sprawność na własnych łączach, musiało minąć półtorej godziny. 

Niczyje życie nie było zagrożone

NASA zapewnia, że przerwa w łączności nie stanowiła żadnego zagrożenia dla stacji ani załogi. Problem leżał po stronie ziemskich systemów i był wobec tego całkowicie niezależny. W razie czego istniała również możliwość skorzystania z zapasowego centrum dowodzenia w innej lokalizacji (tym razem tego nie zrobiono tego, bo nie widziano takiej potrzeby, ale zapewniono, że „sprzęt był gotowy do działania”).

Utrata łączności z Ziemią bez wątpienia jest jednym z największych zagrożeń dla astronautów. Agencja NASA wydaje się jednak dobrze przygotowana na taką ewentualność. Właście to zaskakujące, że do zerwania połączenia doszło po raz pierwszy w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która rozpoczęła działanie 24 lata temu. 

Źródło: IFL Science, Space.com. Foto: NASA

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login