Smartfony

Jak ładować iPhone'a? Nie każdy to wie

przeczytasz w 2 min.

Ładowanie smartfona, ot prosta rzecz. Nic bardziej mylnego, przynajmniej w przypadku iPhone’ów. Na szczęście firma Apple udostępniła instrukcję, w której opisano jak ładować iPhone. Przeczytaliśmy ją po to żebyście Wy nie musieli. A to porady, które serwuje firma z Cupertino.

Jak ładować iPhone'a?

iPhone, jak zdecydowana większość nowoczesnych smartfonów, wyposażony jest w baterię litowo-jonową, która zużywa się jak na przykład klocki hamulcowe w samochodzie i należy traktować ją jako część eksploatacyjną.

Bateria w smartfonie Apple ładuje się szybko do około 80% pojemności, a potem przechodzi w tryb powolnego ładowania. W przypadku nagrzania się baterii, system może zatrzymać proces ładowania. Taki algorytm przyczynia się między innymi do zwiększenia żywotności baterii.

jak ładować iPhone

Dodajmy, że baterie ładują się w cyklach, więc można je doładowywać w dowolnym momencie. Jeden cykl to wykorzystanie energii równej 100% pojemności baterii, która nie musi pochodzić z jednego ładowania.

cykl ładowania baterii

Co więcej, z każdym ukończonym cyklem całkowita pojemność baterii spada. Kondycję baterii można sprawdzić w aplikacji Ustawienia stukając kolejno Bateria oraz Kondycja baterii. Mówi się, że jeśli kondycja spadnie poniżej 80% to warto taką baterię wymienić.

Kondycja baterii iphone

Ładowanie iPhone – sposoby

iPhone’a naładować można na trzy sposoby:

 • podłączyć go do zasilania, używając przewodu USB-C (modele serii 15) lub Lightning (modele serii 5-14) oraz zasilacza,
 • umieścić go na ładowarce bezprzewodowej, na przykład MagSafe lub innej, ale najlepiej takiej z oznaczeniem „Qi-Certified”, podłączonej do zasilacza. Apple zaleca, aby w tym przypadku iPhone skierowany był ekranem do góry,
 • podłączyć go do komputera odpowiednim przewodem.

Warto jeszcze wspomnieć, że iPhone’y obsługują funkcję pomagającą zmniejszać szybkość starzenia się baterii, która do swojego działania wykorzystuje między innymi techniki uczenia maszynowego. Aby uaktywnić tę funkcję należy w aplikacji Ustawienia przejść do Kondycja i ładowanie baterii, a następnie włączyć Zoptymalizowane ładowanie baterii. W modelach serii 15 opcja dostępna jest w zakładce Optymalizacja ładowania.

Zoptymalizowane ładowanie bateri

Jak nie ładować iPhone i inne porady

W instrukcji poświęconej bezpieczeństwu użytkowania iPhone’a znaleźć można wiele mniej i bardziej oczywistych wskazówek.

Po pierwsze, nie należy używać uszkodzonych akcesoriów – kabli oraz ładowarek. Smartfona nie powinno się także ładować w otoczeniu, w którym występuje wilgoć. Każdorazowo należy upewnić się także, że oba końce kabla są w pełni włożone w gniazda (smartfona oraz zasilacza lub komputera).

Po drugie, podczas ładowania, a nawet użytkowania, iPhone powinien znajdować się w dobrze wentylowanym miejscu.

W przypadku korzystania z bezprzewodowej ładowarki należy zdjąć etui, jeśli ma ono jakieś metalowe elementy. Na takiej ładowarce nie należy także umieszczać metalowych przedmiotów, na przykład monet czy biżuterii.

Kolejna sprawa to unikanie długotrwałego kontaktu skóry z kablem w trakcie ładowania. Apple nie zaleca spać ani siedzieć na przewodzie. To samo dotyczy zasilacza. Nie należy umieszczać go na przykład pod kocem podczas ładowania. Nie należy go także używać w mokrych miejscach oraz nie podłączać i odłączać go mokrymi rękami.

Źródło: Apple

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  assistant
  5
  A ja kładę na grzejniku , też jest sposób o którym nie każdy wie.
  • avatar
   Wasek
   2
   Fajna opcja ładowania do 80% jeżeli faktycznie to działa tak jak myślę. Szkoda, że dostępna tylko na iPhone'y 15, a nie dla wszystkich urządzeń z iOS 17 dajmy na to.
   • avatar
    assistant
    1
    I ładuj od 30 do 80... dbaj sraj jak o dziecko. I po co ? Żeby za 2 lata góra 6 zmienić - przyjmę że IP są na dużo dłużej. Wolę mięć gdzieś nadymać po jajca i telefon służy mi a nie ja jemu. Jak będzie potrzeba zmienię Aku.
    • avatar
     Kapitan Mocz
     0
     Ja wielki Kapitan Nocz obiągnąłem za RTXa 4060!
     • avatar
      Kapitan Mocz
      0
      Hej zjeby z bandermarka - jak to jest sprzedać się wp.pl i stać się pośmiewiskiem polskiego netu?
      • avatar
       Kapitan Mocz
       0
       Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć zelenskiemu, niech żyje jego ekscelecja Putin!Śmierć ze