Ciekawostki

Jak SI pozwala bankom oszczędzać miliardy dolarów na fraudach?

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja już dziś chroni banki (i ich klientów) przed fraudami. Przyglądamy się temu, jak to robi i jaką skutecznością może się pochwalić.

Tylko w Polsce na skutek fraudów sektor finansowy traci około 600 milionów złotych rocznie. Sztuczna inteligencja daje jednak szansę na to, by poważnie to zmienić – z pozytywnym skutkiem dla banków, a w efekcie dla wszystkich ich klientów. Od dłuższego czasu z takiego dobrodziejstwa pozwala skorzystać Visa, na co zdecydowało się już obecnie 8000 instytucji z około 130 krajów. 

Visa Advanced Authorization – bo tak nazywa się to rozwiązanie – przede wszystkim służy do zarządzania ryzykiem. W jego składzie znajduje się jednak także narzędzie odpowiedzialne za identyfikację oszustw finansowych niemal w czasie rzeczywistym – czas potrzebny do wykrycia podejrzanych danych w transakcji liczony jest mianowicie w milisekundach. 

Szybko, ale czy skutecznie? Visa chwali się, że wskaźnik fraudów spadł do najniższego w najnowszej historii poziomu 0,1 proc. Odpowiedź zdecydowanie brzmi zatem: tak. Mało tego – oszczędności w tym momencie szacowane są na około 25 miliardów dolarów. 

Wspominamy o rozwiązaniu firmy Visa, ale oczywiście inni operatorzy (w tym Mastercard) również oferują swoim klientom takie rozwiązania i mogą pochwalić się podobnie pozytywnym wpływem na stan sektora finansowego. Korzyści płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji bezpośrednio odczuwają także klienci, uchronieni na przykład przed nieautoryzowanym użyciem kart płatniczych. 

„[Nasze rozwiązanie] analizuje miliardy transakcji i określa, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia oszustwa. Przekazuje tę informację bankowi na etapie autoryzacji, co pomaga chronić się przed oszustwami, które mogłyby oznaczać straty liczone w miliardach dolarów” – podsumował Ajay Bhalla, prezes Mastercard.

W obu przypadkach wykorzystywane jest uczenie maszynowe. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że z każdą kolejną przeanalizowaną transakcją system staje się skuteczniejszy. Jest w stanie jeszcze precyzyjniej sporządzić „wzór oszustwa” i dokładnie porównać z nim dane aktualnej operacji – a na tym właśnie to wszystko polega.

Źródło: Forbes, Bloomberg. Foto: QuinceMedia/Pixabay

Warto zobaczyć również:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  5
  Przed fra... PRZED CZYM?

  Polaku, chyba chciałeś napisać PRZED OSZUSTWAMI!

  ps. sztuczna inteligencja, jednocześnie ewolucja naszych cywilizacji i ich schyłek...