SSD

Jak zaktualizować SSD

przeczytasz w 1 min.

Podpowiadamy jak zaktualizować oprogramowanie w nośniku SSD. Proces nie jest skomplikowany, a pozwoli wyeliminować błędy, poprawić funkcjonalność i wydajność dysku.

Dysk SSD to jeden z tych podzespołów, który potrafi znacznie poprawić komfort użytkowania komputera. Czasami jednak nośnik wymaga aktualizacji oprogramowania. Jak tego dokonać?

Nowe oprogramowanie zazwyczaj ma na celu poprawę dostrzeżonych błędów i/lub zwiększenie wydajności, funkcjonalności oraz żywotności dysku SSD. Informacje o dostępnych poprawkach zwykle znajdziemy na stronie producenta w sekcji plików lub wsparcia technicznego.

Jak zaktualizować frimware SSD

Zanim przystąpimy do procesu aktualizacji oprogramowania, wcześniej należy wykonać kopię zapasową zapisanych danych – najlepiej umieścić ją na innym nośniku lub dysku zewnętrznym. Co prawda aktualizacja nie usuwa danych, ale w razie niepowodzenia operacji, dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.

ADATA SSD ToolBox

Aktualizacji zazwyczaj można dokonać z poziomu dedykowanego oprogramowania producenta (np. ADATA SSD ToolBox, Crucial Storage Executive, GOODRAM Optimum SSD czy Samsung Magician).

Oprogramowanie samodzielnie sprawdzi czy dysk posiada aktualną wersję firmware i czy zalecana jest aktualizacja, a następnie automatycznie przeprowadzi proces aktualizacji (może być tutaj wymagane ponowne uruchomienie komputera).

Źródło: inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    28
    Mam wrażenie, że pan Paweł zaczął pisać, po czym nagle spieszyło mu się do klopa i puścił tyle, ile miał...

    A jest wiele ważnych informacji, np.:
    1. Jakich sterowników napędów SATA używamy, bo np. firmware Samsunga nie zaktualizuje się na dysku bootowalnym, gdy używamy sterowników AMD na platformach FX (Bulldozer/Steamroller), trzeba instalować sterowniki Microsoftu.
    2. Po aktualizacji firmware jest niewielkie ryzyko, że UEFI nie rozpozna nowego dysku i będziemy musieli przeprowadzić naprawę systemu (podobnie jest przy nowym BIOSie) - tak jest w trybie UEFI, w trybie Legacy nie ma problemu.
    3. Korekta sprzętu w UEFI to z reguły jeden restart podczas ładowania systemu, więc ktoś uważny może się przestraszyć, że się system restartuje podczas ładowania.
    • avatar
      lantar8
      3
      Nie znalazłem informacji jak zaktualizować mój SSD na maku
      • avatar
        lantar8
        3
        Nie znalazłem informacji jak zaktualizować mój SSD na maku
        • avatar
          kitamo
          3
          ten artykuł to kpina. rozumiem ze adata zapłaciła ale za cos takiego to ja kazał bym Wam na ich miejscu płacic.
          • avatar
            Danketch
            3
            Tak się składa że regularnie mam kontakt z dyskami SSD Adata Su800. Ciekaw jestem czy komuś udało się zaktualizować firmware su800 przy pomocy wspomnianego w artykule toolboxa. Mi zawsze program mówi, że firmware dysku jest aktualny (nawet jeśli nie jest)
            • avatar
              gacek585
              2
              Już raz zaktualizowałem dysk goodrama do nowszego FW. Skontaktowałem sie z supportem goodrama dlaczego mój dysk ma starszy firmware niż testowany na benchmarku. W odpowiedzi otrzymałem link do pobrania softu. Po aktualizacji musiałem odesłać dysk na reklamację bo transfery spadły o połowę :)
              • avatar
                Piotrekop
                0
                witam, a jak cofnac taka aktualizacje w SSD? Przepraszam, ale mam klawiature niemiecka i brak znakow PL. Zrobiem aktualizacje softu ze strony HP w laptopie HP Notebook -17-by2331ng, SSD INTEL SSDPEKNW010T8H. Teraz jeswt wersja Firmware HPS2 a byla HPS0. Dysk teraz sie bardzo grzeje, czego poprzednio nie bylo. Na stronie intela nie ma wsparcia tego modelu dysku. Dziwne bo laptop jest 2019 roku. Narzedzia na stronie sa ale nie ma softu. Bardzo prosze o pomoc.Dzieki.