Internet

Sprawdź, jaki Internet jest dostępny w twojej okolicy – wystarczy kilka kliknięć

przeczytasz w 2 min.

Jaki Internet jest dostępny w twojej okolicy? Wystarczy kilka kliknięć, by to sprawdzić. Wystarczy posłużyć się uruchomioną na początku 2023 roku platformą SIDUSIS.

Narzekasz na zbyt niską prędkość internetu w domu? A może rozglądasz się za nowym mieszkaniem i chcesz się upewnić, że będziesz mieć dostęp do szybkiej sieci? Między innymi w tych przypadkach bardzo może ci się przydać SIDUSIS. Co to takiego?

Jak sprawdzić, jaki jest Internet w bloku i jaki Internet mogę mieć w domu? Odpowiedź brzmi: SIDUSIS

System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego – w skrócie SIDUSIS – to nowa platforma uruchomiona przez ministerstwo cyfryzacji. Z jej poziomu możesz szybko dowiedzieć się, jaki Internet jest dostępny w podanej lokalizacji. Wystarczy wpisać adres lub wyszukać miejsce na mapie, by po chwili zobaczyć:

 • jacy operatorzy świadczą usługi w tej okolicy, 
 • jakie wykorzystują medium transmisyjne 
 • i na jaką maksymalną przepustowość można liczyć. 

Są nawet dane pozwalające na kontakt z określonymi podmiotami (adres WWW, adres e-mail i numer telefonu). A zatem nie tylko sprawdzisz dostępne oferty, ale też możesz z nich od razu skorzystać. 

SIDUSIS podgląd

Jak sprawdzić czy mam dostęp do światłowodu?

Jedną z ciekawych funkcji platformy SIDUSIS jest właśnie sprawdzenie, czy ma się dostęp do światłowodu. Taką informację znajdziesz po rozwinięciu szczegółów dostępnych ofert. Skieruj wzrok na „medium transmisyjne”. Jeśli zobaczysz tam informację: „światłowodowe”, znaczy to tyle, że masz dostęp do takiego Internetu. W innym przypadku będzie to medium „kablowe” czy „radiowe”. 

SIDUSIS światłowód

Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że SIDUSIS jest wyszukiwarką informacji dostępowych, a nie ofert. Krótko mówiąc: nie znajdziesz tu szczegółów na temat wysokości opłat czy okresu zobowiązania. Takich informacji trzeba już szukać na podanych stronach internetowych, w podlinkowanych dokumentach albo poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. 

Jak aktualne są dane w systemie SIDUSIS?

SIDUSIS został uruchomiony 1 stycznia 2023 roku. Miesiąc wcześniej dostęp do niego uzyskali operatorzy, aby wprowadzić aktualne informacje na temat swoich ofert w określonych lokalizacjach. Teraz duże podmioty (mające więcej niż 50 tysięcy punktów adresowych w zasięgu) będą zobowiązane do aktualizacji informacji raz w tygodniu, a małe – raz w miesiącu. Można więc na tym polegać. 

Ważne jest też to, że w systemie znajdują się zarówno informacje od tych największych, ogólnopolskich operatorów, jak i tych mniejszych, lokalnych usługodawców. 

Źródło: Gov

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DarioX7
  6
  Czy są jakieś kary, jeśli dana firma nie aktualizuje swoich danych?
  • avatar
   youkai20
   6
   No coś bajerują, bo podają, że pod moim adresem jest dostępny światłowód 900 Mb/s, a ja doskonale wiem, że nie. No ale wszedłem na stronę UPC (zresztą z hiperłącza tego całego sidusis) i wpisałem swój adres, a tam, surprise, surprise, informacja: „Twój adres nie jest w zasięgu internetu światłowodowego od UPC”. To samo na stronie jakiegoś RFC i CLIMAX.NET (notabene świetna nazwa, w innych okolicznościach bym pomyślał, że na takiej stronie to są oferowane usługi innego rodzaju, heh). Na ostatniej stronie z niby światłowodem nie mają nawet mapy zasięgu, ale podejrzewam, że byłoby to samo. Ogólnie u mnie najszybszy internet jest od T-mobile, 90 Mb/s. Inni dają do 10 Mb/s, a nawet do... 2 Mb/s. Także ten, nie wiem co tu jest nie tak, ale chyba im coś nie pykło.
   • avatar
    Blejd
    2
    Ciekawe bo u mnie nic nie pokazuje a mam kilka dostawców łącznie z UPC / Astra itd.. a tutaj tego nie pokazuje.
    • avatar
     JacekK
     1
     Strasznie słabo to działa, według tej strony to u mnie dostępny jest światłowód od Orange i od Netii, a jak przejdę na ich strony to się okazuje że nie ma światłowodu w mojej okolicy.
     • avatar
      zack24
      1
      Ciekawe narzędzie, ale nie wiem czy firma jakaś RFC ma u nich reklamę, czy coś podobnego, bo w dwóch sprawdzonych lokalizacjach pokazuje, że są obecni, a fizycznie jest tylko orange i dostawcy GSMowi.
      • avatar
       xmexme
       0
       Na dwu adresach sprawdzałem i na żadnym dane ze strony nie pokrywają się z rzeczywistością.
       Ta strona zrobiona została na zamówienie urzędników PL dla urzędników UE żeby im pokazać że kasa wzięta z UE nie została przejedzona przez urzędników i cośkolwiek się robi. Dla kowalskiego przydatność tych informacji znikoma.
       • avatar
        kabat
        0
        Przydatne