Oprogramowanie

Java zniknie z Ubuntu i innych systemów Linux

przeczytasz w 1 min.

Zastąpi ją OpenJDK

Firma Oracle poinformowała o porzuceniu licencji "Operating System Distributor License for Java", z tego też powodu twórcy wielu linuksowych systemów operacyjnych będą zmuszeniu do usunięcia pakietów Javy z systemów i repozytorium.

ubuntu i javaTaki właśnie los spotka Javę dostarczaną wraz z systemami Ubuntu w wersji 10.04 LTS, 10.10 oraz 11.04. Pakiety Javy nie tyle co znikną z centrum oprogramowania Ubuntu, ale również i sami użytkownicy którzy mają obecnie zainstalowaną Javę w postaci pakietu "sun-java-6" - zostaną niej pozbawieni. Ma się to odbyć na zasadzie zastąpienia obecnych pakietów Javy, pustymi. Natomiast wszystkim użytkownikom zostanie zaproponowane uaktualnienie do wydania OpenJDK.

openjdk - logo

Zdaniem przedstawicieli Ubuntu, takie działanie jest konieczne w celu zachowania stabilności i bezpieczeństwa systemu. Otóż Java jest uznawana za bardzo "dziurawy" pakiet i jego aktualizacje są bardziej niż wskazane. W dodatku porzucenie przez Oracle tej licencji zobliguje twórców systemu do zastąpienia paczek Javy w systemach jej otwartą implementacją, czyli OpenJDK. Obecnie do repozytoriów trafi openjdk-6-jre lub openjdk-6-jdk a w przyszłości openjdk-7.

synaptic - dostępna pakiety openjdk

Osoby, które będą chciały skorzystać z Javy dostarczonej bezpośrednio od Oracle, będą zmuszone do pobrania jej ze strony producenta i instalacji bez wsparcia twórców systemu. Obecnie takie "paczki" były dostępne obok i niezależnie od otwartych wersji Javy w repozytoriach systemów. Teraz znajdziemy tam jedynie paczki z otartą implementacją.

Ubuntu nie jest pierwszym systemem który zdecydował się na taki krok. Wcześniej Javy pozbył się Debian i openSUSE, a już w kolejce czekają następne.

Jak sądzicie czy pozbycie się Javy to dobry pomysł?


Więcej o Canonical:

Źródło: omgubuntu

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  "Jak sądzicie czy pozbycie się Javy to dobry pomysł?" ... BŁĄD! Nie pozbywają się javy, tylko jej domyślnej implementacji, zastępując inną.
  • avatar
   pawelbial
   8
   OpenJDK w wersji 6 to tak naprawdę to jest ta sama Java co w wersji dostępnej przez stronę java.com. Jednak staje się ona powoli pieśnią przeszłości i tak naprawdę w nowych systemach ta wersja będzie coraz mniej potrzebna.

   Za to Java w wersji 7 nie powinna być dystrybuowana w postaci binarnych pakietów dostarczonych przez firmę Oracle. Gdyż Java7 dostępna na stronie producenta jest dokładnie kopią OpenJDK7 (pewnie z zamkniętymi dodatkami, ale nie interesowałem się tym). Więc instalacja OpenJDK7 będzie równoważna z instalacją zamkniętych pakietów. Co więcej niektóre dystrybucje nie dostarczają zamkniętego oprogramowania w domyślnych instalacjach. A dzięki temu, że użyte zostaną otwarte pakiety, będzie możliwość posiadania Javy out-of-box. Osobiście używam OpenJdk wraz z Icdtea-Plugin już od dłuższego czasu. I nie zaobserwowałem nigdy, żadnych problemów z tą wersją Javy.

   Więc nie jest to żaden krok w tył, tylko naprawdę duży krok w przód. Dodatkowym plusem rozwijania Javy poprzez OpenJDK jest to, że do jej rozwoju przystąpili taki giganci jak IBM, Apple (zajmują się wzorcową implementacją Javy pod MacOSX), SAP. Więc wydaje się, że Oracle ma dużą szansę na danie porządnego kopa dla Javy (i poniekąd dla swojego portfela).
   • avatar
    tora1025
    3
    Oracle tak stawia sprawę że nie ma innego wyjścia niż alternatywa.
    • avatar
     Dexterr
     3
     Nareszcie!!!. Java to największa porażka.
     • avatar
      Promilus
      2
      A ja i tak mam openjdk od dość dawna więc nie wiem o co cały ten raban :P
      • avatar
       bendyz
       2
       A ja się wciąż zastanawiam co za idiota pozwolił aby ten moloch Oracle przejął tak fajną firmę jaką był SUN. Dla mnie Oracle reprezentuje całe zło informatycznego świata. Nie zdziwię się jakby teraz nagle licencja na VirtualBox-a się zmieniła, netBeans poszedł spać itd...
       • avatar
        Irrlicht
        1
        Albo będzie zastępnik, albo będzie paczka dostępna z innych repozytoriów (rpmfusion, PLF, ...), albo będzie paczka do ręcznej instalacji, jak to drzewiej bywało.

        Nie ma tragedii.
        • avatar
         krzywyzielarz
         1
         Mam od jakiegoś czasu serverek na Ubuntu server x64 11.10. Działa jako server plików. dodatkowo minecrafta. Jak będę miał czas mam zamiar na nim postawić utorrent z rutorrent.

         javę wgrywałem pod kontem wydajności servera do minecraft. Wtedy to była jdk-7 (1.7.0-b147)

         Jak działa minecraft to mi wystarczy. Jeśli będzie potrzebna zmiana to zmieni się i tyle.
         • avatar
          thorcik
          1
          A'propos Oracle - część dystrybucji (w tym i rzeczone Ubuntu) porzuciła OpenOffice na rzecz LibreOffice.
          Tak to wyglądało w przypadku Archa: http://mailman.archlinux.org/pipermail/arch-general/2011-March/018819.html
          • avatar
           NomadDemon
           -1
           no coz.. java duzo straci na tym. moze inne jezyki ruby/python troche zyskaja na popularnosci?
           • avatar
            sevae
            0
            To jak to jest? Zostaną zmuszeni czy usuwają ze względów bezpieczeństwa?
            • avatar
             cyberant
             0
             Oracle chwieje się coraz bardziej, moloch na glinianych nogach jego kadra myśli, jakby wciąż żyła w latach 90tych...