SSD

JEDEC standaryzuje dyski SSD

przeczytasz w 2 min.

Opracowane standardy ułatwią porównywanie różnych modeli dysków Solid State Drive (SSD), także jeśli pochodzą one od różnych producentów.

 Warto przeczytać:
 

Mimo że dyski SSD zbudowane w oparciu o nieulotne pamięci flash dostępne są na rynku komputerowym już od jakiegoś czasu, to do tej pory ich konstrukcja i działanie nie były regulowane żadnymi normami. Teraz sytuacja uległa zmianie, bowiem JEDEC, zajmujący się tworzeniem standardów dla układów półprzewodnikowych (na przykład pamięci RAM), ustanowił dwa standardy:

 • "Wymagania oraz metody przeprowadzania testów trwałości" (Requirements and Endurance Test Method, JESD218)
 • "Wytrzymałość podczas obciążenia" (Endurance Workloads, JESD219).

Według założeń, dyski SSD będą dzielone na dwie klasy: Client (osobiste) i Enterprise (dla firm). Dla każdej z nich stawiane będą inne wymagania. Przy określaniu trwałości dysków stosowany będzie współczynnik TBW (liczba terabajtów zapisanych przez host na SSD) określony przez pierwszy ze standardów - JESD218.

Drugi wzorzec, JESD219, definiuje minimalne parametry pracy podczas obciążenia. Niestety, został on na razie opracowany tylko dla klasy Enterprise. W tym zakresie normy dla rozwiązań domowych zostaną dodane w późniejszym, bliżej nieokreślonym terminie.

Twórcy przedstawianych "zasad" są do nich bardzo pozytywnie nastawieni i zgodnie uważają, że przyczynią się one do szybszego zadomowienia się układów SSD w naszych komputerach. Miejmy nadzieje, że tak właśnie będzie.

Źródło: Digitimes

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No nareszcie cos wiecej bedzie wiadomo o zuzywaniu sie dyskow. Bo do dzis nie moglem znalesc testu przeprowadzonego przez zadna redakcje (nie wiem, zal im 500zl stracic na test ktory by zainteresowal dziesiatki tysiecy?) test wytrzymalosc idysku - zapisywanie i kasowanie z niego duzej ilosci danych, wplyw tego na ogolna szybkosc dysku i symulacje pracy 24/7 jako dysk systemowy - jak dlugo by wytrzymal bez strat w pojemnosci.
  • avatar
   Spirit
   0
   Zadomowią to się one na rynku amerykańskim. W Polsce jeszcze przez bardzo długi czas będą drogie i bardzo niewielu będzie na nie stać. Oczywiście nawet ktoś kto nie zarabia krocie w końcu uzbiera na taki dysk, ale nie tędy droga...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Po testach dysku SSD na wytrzymałość na zapis już więcej nigdy nic redakcja od jego producenta nie otrzyma(i pozostałych producentów SSD też) dlatego żaden biedny portal się na to nie odważy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     no a ja uporczywie czekam na jakikolwiek test na wytrzymałość zapisu, bo mam prawo wiedzieć za ile lat/miesięcy będę musiał zbierać na nowy dysk a jak na razie pozostanę przy potencjalnie bezpiecznym HDD i w międzyczasie poczekam cierpliwie na dyski HRD, chyba, że zrobią coś z tymi nietrwałymi falshami.
     • avatar
      wildthink
      0
      "Twórcy przedstawianych "zasad" są do nich bardzo pozytywnie nastawieni i zgodnie uważają, że przyczynią się one do szybszego zadomowienia się układów SSD w naszych komputerach."
      Jakbym coś stworzył, to też byłbym pozytywnie nastawiony do swojego dzieła - przecież nie napiszę, że wymyśliłem coś, co jest do niczego.