SSD

JEDEC standaryzuje dyski SSD

Jakub | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Opracowane standardy ułatwią porównywanie różnych modeli dysków Solid State Drive (SSD), także jeśli pochodzą one od różnych producentów.

  Warto przeczytać:
 

Mimo że dyski SSD zbudowane w oparciu o nieulotne pamięci flash dostępne są na rynku komputerowym już od jakiegoś czasu, to do tej pory ich konstrukcja i działanie nie były regulowane żadnymi normami. Teraz sytuacja uległa zmianie, bowiem JEDEC, zajmujący się tworzeniem standardów dla układów półprzewodnikowych (na przykład pamięci RAM), ustanowił dwa standardy:

 • "Wymagania oraz metody przeprowadzania testów trwałości" (Requirements and Endurance Test Method, JESD218)
 • "Wytrzymałość podczas obciążenia" (Endurance Workloads, JESD219).

Według założeń, dyski SSD będą dzielone na dwie klasy: Client (osobiste) i Enterprise (dla firm). Dla każdej z nich stawiane będą inne wymagania. Przy określaniu trwałości dysków stosowany będzie współczynnik TBW (liczba terabajtów zapisanych przez host na SSD) określony przez pierwszy ze standardów - JESD218.

Drugi wzorzec, JESD219, definiuje minimalne parametry pracy podczas obciążenia. Niestety, został on na razie opracowany tylko dla klasy Enterprise. W tym zakresie normy dla rozwiązań domowych zostaną dodane w późniejszym, bliżej nieokreślonym terminie.

 

Twórcy przedstawianych "zasad" są do nich bardzo pozytywnie nastawieni i zgodnie uważają, że przyczynią się one do szybszego zadomowienia się układów SSD w naszych komputerach. Miejmy nadzieje, że tak właśnie będzie.

Źródło: Digitimes

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  No nareszcie cos wiecej bedzie wiadomo o zuzywaniu sie dyskow. Bo do dzis nie moglem znalesc testu przeprowadzonego przez zadna redakcje (nie wiem, zal im 500zl stracic na test ktory by zainteresowal dziesiatki tysiecy?) test wytrzymalosc idysku - zapisywanie i kasowanie z niego duzej ilosci danych, wplyw tego na ogolna szybkosc dysku i symulacje pracy 24/7 jako dysk systemowy - jak dlugo by wytrzymal bez strat w pojemnosci.
 • avatar
  Spirit
  Zadomowią to się one na rynku amerykańskim. W Polsce jeszcze przez bardzo długi czas będą drogie i bardzo niewielu będzie na nie stać. Oczywiście nawet ktoś kto nie zarabia krocie w końcu uzbiera na taki dysk, ale nie tędy droga...
 • avatar
  Konto usunięte
  Po testach dysku SSD na wytrzymałość na zapis już więcej nigdy nic redakcja od jego producenta nie otrzyma(i pozostałych producentów SSD też) dlatego żaden biedny portal się na to nie odważy.
 • avatar
  Konto usunięte
  no a ja uporczywie czekam na jakikolwiek test na wytrzymałość zapisu, bo mam prawo wiedzieć za ile lat/miesięcy będę musiał zbierać na nowy dysk a jak na razie pozostanę przy potencjalnie bezpiecznym HDD i w międzyczasie poczekam cierpliwie na dyski HRD, chyba, że zrobią coś z tymi nietrwałymi falshami.
 • avatar
  wildthink
  "Twórcy przedstawianych "zasad" są do nich bardzo pozytywnie nastawieni i zgodnie uważają, że przyczynią się one do szybszego zadomowienia się układów SSD w naszych komputerach."
  Jakbym coś stworzył, to też byłbym pozytywnie nastawiony do swojego dzieła - przecież nie napiszę, że wymyśliłem coś, co jest do niczego.