Ciekawostki

Brother ukarany za zmowę cenową - narzucał minimalne ceny drukarek

przeczytasz w 2 min.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Brother karę w wysokości przeszło 1,4 miliona złotych. Przez lata nielegalnie ustalał ceny sprzedaży swoich drukarek w sklepach internetowych.

Dobra drukarka w dobrej cenie – dla wielu osób oznacza to właśnie urządzenie firmy Brother. Producent rzeczywiście przygotowuje sprzęt o niezłej jakości za stosunkowo nieduże pieniądze, ale okazuje się niestety, że nie grał do końca czysto, o czym poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Brother nielegalnie ustalał ceny sprzedaży drukarek 

Między 2010 a 2017 rokiem Brother dopuścił się zmowy cenowej. Mianowicie: narzucił minimalne ceny swoich produktów sklepom, a te (jak i sam producent) monitorowały sytuację u konkurencji i gdy któryś sprzedawca za bardzo obniżył cenę, musiał liczyć się z takimi „karami” jak gorsze warunki handlowe czy celowe ograniczenie dostaw drukarek. 

Brother logo

Co na tym zyskiwał Brother? Większe zainteresowanie jego urządzeniami ze strony sklepów, spowodowane możliwością osiągania znacznie wyższej marży. Problem w tym, że prawo konkurencji zabrania wspólnego ustalania cen lub narzucania ich przez producentów, jako że każdy sprzedawca może samodzielnie określać, ile kosztują u niego poszczególne towary i usługi.

Kara dla Brother jest niższa niż mogłaby być

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył już dochodzenie w tej sprawie i jeśli tylko decyzja się uprawomocni, to firma Brother będzie musiała zapłacić karę w wysokości nieco ponad 1,4 miliona złotych

To i tak zdecydowanie mniej niż początkowo przewidywał UOKiK. Jak tłumaczy jego prezes, Tomasz Chróstny, grzywna została obniżona łącznie o 40 proc. – przede wszystkim za współpracę i dostarczenie przez producenta dowodów potwierdzających nielegalne działania, a dodatkowo za dobrowolne poddanie się karze.

Zmowy cenowe – UOKiK zapowiada (przeciw)działania

„Działania Brother ograniczały efektywność konkurencji cenowej pomiędzy sklepami” – tłumaczył Tomasz Chróstny – przez co „konsumenci pozbawieni byli możliwości wyboru i musieli kupować produkty po ustalonych z góry stawkach”. Takie działania są niedopuszczalne i niedobre zarówno dla konsumentów, jak i konkurencji

UOKiK

Nie brakuje jednak opinii, że jest to bardzo często występujące zjawisko. Jednym z celów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma być zmiana tego stanu rzeczy. – „Jako prezes UOKiK zamierzam intensywnie przeciwdziałać tego typu praktykom, zwłaszcza w sektorze e-commerce” – zapowiedział Tomasz Chróstny.

Źródło: UOKiK, informacja własna. Foto: Brother

Czytaj dalej o prawie i technologii:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Mogliby jeszcze pogonić pałą producentów drukarek z zachipowanymi mikro tuszami, jeśli te nie umieszczą wyraźnej informacji w stylu "ta drukarka jest tania dlatego, bo wydruk będzie drogi".

  np. mikro tusze epson, ale tak mają też inni (nie piszę o tych ze stałym zasilaniem w atrament, lecz o chipowanych". zakłada się tusz, drukuje. nawet pełny tusz wystarczy zdemontować, by chip w kartrydżu wykazywał że już jest pusty, pomimo że jest pełny. jedno wielkie dziadostwo zamiast rzetelnego pilnowania poziomu tuszu.
  • avatar
   sebmania
   2
   śmieszna kara którą można w koszty marketingu wsadzić

   1,4 mln to niecałe 17k miesięcznie
   • avatar
    wiktorrp
    2
    Reklama na cały kraj za 1.4 mln to strasznie tanio
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Szczerze mówiąc to nie powinno się tego karać. Nie ma dla konsumentów nic gorszego niż dopuszczenie przez producenta, by któryś z pośredników korzystając z mocniejszej pozycji dumpingował, by zgarnąć cały tort i potem robić sobie co się chce. Tak naprawdę Brother bardziej dbał tutaj o konkurencję niż UOKIK.
     • avatar
      mobil12
      0
      wniosek z tego postanowienia ... Brother jest be bo ma za tanie drukarki i nie pozwalał na zbyt wysokie marże sklepów ... faktycznie działanie dla dobra konsumenta, jak by walili ile chcieli miałbyś konsumencie wybór, między zdziercą a mega zdziercą :P
      • avatar
       Silver
       0
       Brother trochę jak dla mnie się skończył odkąd dali chipowane tonery. Duże drukarki A3 to jest kunszt inżynierii, laserówki mono mimo wymiany bębna jednak na tle HP i Xeroxa zdecydowanie lepiej wypada (nawet cena części). Ale co dobre to się skończyło.