Karty graficzne

Problemy z przegrzewaniem kart GeForce RTX 4080. Ekspert pokazuje słaby punkt

przeczytasz w 2 min.

Niektóre karty graficzne GeForce RTX 4080 mają problem z przegrzewaniem, co prowadzi do głośnej pracy chłodzenia. Serwis Igor's Lab twierdzi, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest błąd po stronie producenta.

Wybór dobrej karty graficznej do gier nie jest łatwym zadaniem. Warto brać pod uwagę nie tylko wydajność i funkcjonalność, ale też jakość zastosowanego chłodzenia i jego kulturę pracy. Tutaj może być bardzo różnie. Producenci czasami nie przykładają się należycie do procesu produkcji, co może skutkować problemami z przegrzewaniem się konstrukcji. 

Igor Wallossek z serwisu Igor's Lab opisuje problemy kart graficznych GeForce RTX 4080. Szczegóły znajdziecie w artykule na stronie Igos's Lab.

Problemy z przegrzewaniem kart GeForce RTX 4080

Wallossek sprawdził kartę graficzną Manli GeForce RTX 4080 Gallardo, w której zastosowano autorski układ chłodzenia.

Manli GeForce RTX 4080 Gallardo

Manli GeForce RTX 4080 Gallardo - układ graficzny

Manli GeForce RTX 4080 Gallardo - układ graficzny

Karta miała wyraźny problem z przegrzewaniem. O ile temperatura procesora graficznego przy obciążeniu dochodziła do 73°C, a tak temperatura Hot Spot (najgorętszego punktu) wynosiła już 103°C. Układ chłodzenia rozpoznawał wysokie temperatury i zwiększał prędkość obrotową wentylatorów, co skutkowało wysokim poziomem generowanego hałasu (na poziomie 43,9 dBA).

Wallossek postanowił przyjrzeć się konstrukcji i zdemontował z karty chłodzenie. Okazało się, że producent zastosował pastę termoprzewodzącą słabej jakości (w dodatku duża część rdzenia nie została pokryta pastą).

Manli GeForce RTX 4080 Gallardo - temperatury

Manli GeForce RTX 4080 Gallardo - temperatury

Po wymianie pasty termoprzewodzącej na Alphacool Apex, temperatura układu graficznego spadła o 7°C, a odczyt Hot Spot aż o 25°C. Niższe temperatury pozwoliły też obniżyć prędkość obrotową wentylatorów i zmniejszyć hałas do 32,6 dBA,

Dlaczego producenci oszczędzają na paście termoprzewodzącej?

Igor Wallossek zauważył, że to już kolejny model karty GeForce RTX 4080, który ma problem z przegrzewaniem. Niedopracowane chłodzenie może być powszechnym zjawiskiem w tym segmencie, co jest szczególnie dziwne, bo takie karty kosztują kilka tysięcy złotych, a klienci oczekują dopracowanego sprzętu.

Dlaczego tak się dzieje? Ekspert sugeruje, że producenci próbują zaoszczędzić pieniądze i stosują komponenty gorszej jakości. Proces produkcji autorskich kart teoretycznie jest kontrolowany przez firmę NVIDIA, ale najwyraźniej nie zwraca ona uwagi na wszystkie szczegóły, w wyniku czego do sprzedaży trafiają niedopracowane konstrukcje.

Wallossek jasno stwierdza, że takie podejście jest niedopuszczalne, i planuje skontaktować się z NVIDIĄ w sprawie podjęcia odpowiednich działań, czyli bardziej restrykcyjnej kontroli kart partnerów.

Źródło: Igor's Lab

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  13
  To nazywa się "efekt skali" i dotyczy całego rynku (elektronika, żywność, kosmetyki, itd.). Zaoszczędzasz na sztuce dolara sprzedajesz milion sztuk i masz milion dolarów w kieszeni.
  • avatar
   Silver
   4
   Manli - i wszystko jasne. Na szczęście nie dają plomb na śrubkach więc od razu można wymienić te silikonowe smarki. Dla nas to info, że czasem przesadnie nie należy oszczędzać i lepiej kupić coś z sensowną gwarancją. Akurat jeden owocowy miał w ofercie Manli i 3070 były tańsze mimo górki niż innych producentów (jako przykład, że w naszych szerokościach mogą być egzemplarze jak w newsie).
   • avatar
    KENJI512
    1
    Karta za 8000PLN
    Koszt party w detalu - ok. 5-20zł

    "Dlaczego tak się dzieje? Ekspert sugeruje, że producenci próbują zaoszczędzić pieniądze i stosują komponenty gorszej jakości."
    • avatar
     vacotivus
     1
     > Dlaczego producenci oszczędzają na paście termoprzewodzącej?

     To dla kogokolwiek nie było oczywiste?
     • avatar
      wojtek_pl
      1
      Największą oszczędnością jest zrobienie wadliwie cienkiego i źle ukształtowanego mocowania karty do płyty, gdzie taka długa karta potrafi pękać ale producent nie uznaje tego jako wady fabrycznej tylko uszkodzenie mechaniczne nie objęte gwarancją...
      • avatar
       F.N.X
       1
       Potwierdzam mam identyczny problem asus strix gpu 78 stopni hot spot przekracza 112 stopni.
       Dziś ruszyła na serwis drugi raz z tego samego powodu.
       • avatar
        danieloslaw1
        0
        Pamietam jak moja 2080 od msi po poł roku zrobiła 12+stopni XD. Zmiana pasty i spadło z 74 na 62. przy tych samych obrotach wentylatora
        • avatar
         JebacSzatana
         -4
         Jestem ekspertem od chłodzenia kart graficznych procesorów moge tylko pochwalić firma nvidia zema najlepsze chłodzenia a to ze ktoś pisze ze tak jie jest to fake news.!
         Jako ekspert potwierdzam ze to AMD ma najgorsze chłodzenia i się ich karty przegrzewają j psuja!!’ Ma być tanio to AMD musi na czym zaoszczędzić!! Takndamk jest z ich procesorami które psują się same z siebie!!!
         • avatar
          pawluto
          0
          Manli ??? W życiu nie słyszałem o takiej firmie !
          • avatar
           Sebenicz
           0
           Skoro ekspert tak mówi to na pewno prawda.
           • avatar
            wojtek_pl
            0
            To nie jest problem z NVIDIA, kartą graficzną i GPU tylko problem z producentem, który chciał przyoszczędzić. Który to taki sknerus?