Ciekawostki

Złodzieje kart SIM uziemiają windy. Jak to się dzieje?

przeczytasz w 1 min.

We Francji, a dokładniej w miejscowości Rouen, doszło do dwunastu kradzieży kart SIM w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Doprowadziło to do paraliżu wind. Jak to możliwe?

Współczesne windy często wykorzystują karty SIM do komunikacji z centralą. W razie awarii osoba wewnątrz może więc połączyć się z serwisem. Co istotne, te karty są identyczne z tymi, jakich używamy w naszych telefonach komórkowych. 

Jak kradzież karty SIM prowadzi do awarii windy?

Kradzież takiej karty SIM sprawia, że operator windy musi ją wyłączyć. Gdyby tego nie zrobił, naruszyłby zasady bezpieczeństwa. Właśnie w ten sposób w ciągu kilku ostatnich tygodni uziemionych zostało dwanaście wind we francuskim Rouen. 

Po co złodziejom te karty? To zwykłe karty SIM – z przypisanym numerem i pakietem danych. Złodziej zyskuje więc kartę, której nie musi rejestrować, co zapewnia mu anonimowość. Może następnie wykorzystać taki numer do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS, realizując ten lub inny sposób na oszustwo. 

Ale to nie koniec problemów. Złodzieje, kradnąc karty SIM, często niszczą okablowanie i panele sterujące, co znacznie zwiększa koszty naprawy. Jak podaje Le Parisien, koszty pojedynczego incydentu mogą sięgać nawet 2 tys. euro, co po przeliczeniu na złotówki daje około 9 tys.

„Problem został zażegnany”

Na szczęście problem został zażegnany. Urząd ds. Mieszkalnictwa Publicznego podjął decyzję o wdrożeniu nowego zabezpieczenia. Szczegóły tej decyzji nie zostały ujawnione, co wydaje się zrozumiałe.

Źródło: Le Parisien

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  J.B FIN
  7
  Przciez te karty sim sa zaraz blokowane. Autor nie doczytal artykuly ktorego przepisal bezczelnie. Cel kradziezy tych kart jest inny
  • avatar
   dzemski
   4
   a autor przeczytał ten tekst przed klepnięciem "opublikuj"? Masa błędów.
   • avatar
    Lister
    0
    E-sim i złodzieje mogą się cmoknąć w pompkę...
    Nasi windziarze powinni już teraz o tym pomyśleć, bo aż się prosi o naśladowców.
    • avatar
     pawluto
     0
     No tak - bo w UE winda bez połączenia nie ma prawa wozić ludzi...Durna unia europejska z durnymi przepisami i nakazami...Nic dziwnego że na świecie unię europejską nazywają bastionem głupoty i lewactwa...

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login