Ciekawostki

Winda bezdotykowa? Wyśmienity pomysł

przeczytasz w 1 min.

Świat bezdotykowych rozwiązań to świat bardziej higieniczny i zdrowy. Być może nadszedł już najwyższy czas, by wdrożyć coś takiego w… windzie.

W pandemicznych czasach na każdym kroku jesteśmy przestrzegani, by nie dotykać żadnych powierzchni ani przycisków, jeśli nie ma takiej konieczności – dlatego choćby drzwi w autobusach i pociągach otwierają się automatycznie. W przypadku windy sytuacja wygląda inaczej, ale pojawiło się światełko w tunelu. Przynosi je singapurskie studio Stuck Design, a jego nazwa brzmi: Kinetic Touchless.

Kinetic Touchless – Wciskaj przyciski, nawet ich nie dotykając

Kinetic Touchless to technologia, która naśladuje wciskanie przycisków, nie wymagając ich faktycznego dotykania. Wykrywa i identyfikuje ruch palca zbliżającego (lub oddalającego) się do (lub od) przycisku i wywołuje żądany efekt. To może być trudne do wyobrażenia, dlatego najlepiej zrobisz, oglądając ten krótki (a przy okazji genialnie zrobiony) klip wideo – prosto od Stuck Design: 

„Kinetic Touchless to zaskakująco przyjemna i nowatorska technologia zbliżeniowa” – zachwalą twórcy i dodają, że „przebija oczekiwania”. Niestety – choć działający prototyp już istnieje, na razie technologia Kinetic Touchless wciąż jeszcze znajduje się w fazie eksperymentalnej. Cóż – trzymamy kciuki.

Źródło: Engadget

Czytaj dalej o ciekawostkach: 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  9
  Windy bezdotykowe były już bardzo dawno temu. Siedział w nich windziarz i przyjmował komendy głosowe.
  • avatar
   EgzoPro
   2
   I tak wielu będzie jeszcze dotykać przycisk, co najmniej kilka lat od powszechnego wprowadzenia. Przyda się zapewne pewnemu % świadomych.
   • avatar
    Kerebron
    1
    Nie wiem dlaczego tak rzadko w windach są stosowane przyciski uruchamiane nogą. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie od przycisków manualnych. Z punktu widzenia higienicznego można też potraktować to jako rozwiązanie "bezdotykowe".
    • avatar
     Arek9182
     0
     Paranoja!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Super! No to pakujemy się z sąsiadami i kilkorgiem dzieci do windy w tyle osób, co jest na tabliczce i zgaduj zgadula, które piętra wybiorę plecami :-)
      • avatar
       Mario2k
       0
       Pewnie drogo i bez sensu ,już lepiej nosić jakieś kozackie rękawiczki