Bezpieczeństwo

Czy kłódka w przeglądarce to wystarczająca ochrona przed oszustwami online?

przeczytasz w 3 min.

Kłódka w przeglądarce: czy zapewnia bezpieczeństwo - dowiedz się, jak sprawdzić bezpieczeństwo strony internetowej i czy szyfrowanie protokołem HTTPS jest wystarczające w walce z oszustami online.

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu jest nieodłączną częścią naszego życia. Wiele działań, które do niedawna wymagały wychodzenia z domu i stania w kolejce, teraz można wykonać online. Przy tym jednak należy pamiętać, że korzystanie z sieci niesie ze sobą pewne ryzyko, takie jak oszustwa internetowe, ataki hakerskie czy kradzież danych. Dlatego tak ważne jest korzystanie z narzędzi, które pomagają nam zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami, takich jak kłódka w przeglądarce.

Kłódka przy adresie strony - czy jest gwarantem bezpieczeństwa?

Kłódka w przeglądarce

Kłódka przy adresie strony to nic innego, jak ikona w kształcie kłódki, którą można zobaczyć w przeglądarce internetowej. Jest to sygnał, że połączenie między twoją przeglądarką a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa, jest szyfrowane. Oznacza to, że dane przesyłane między przeglądarką a serwerem są zabezpieczone przed odczytem przez osoby trzecie. Jednakże, kłódka przy adresie strony nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Wciąż istnieje ryzyko, że oszuści internetowi mogą podszyć się pod legalną stronę internetową i wyłudzić od nas nasze dane.

Czy wszystkie strony z kłódką są bezpieczne?

Widząc kłódkę przy adresie strony, wiele osób myśli, że ta strona jest bezpieczna. Niestety, nie wszystkie strony z kłódką są bezpieczne. Szyfrowanie połączenia zapewnia jedynie ochronę przed odczytem danych przez osoby trzecie, ale nie chroni nas przed oszustwami internetowymi. Przykładem jest phishing, czyli oszustwo polegające na podszywaniu się pod stronę internetową. Osoby, które padną ofiarą phishingu, przekazują swoje dane osobowe lub finansowe oszustom, którzy następnie mogą z nich skorzystać.


W skrócie, kłódka w przeglądarce informuje Cię o tym, że połączenie jest szyfrowane, a protokół HTTPS odpowiada za to szyfrowanie.

Czy protokół HTTPS zapewnia pełną ochronę danych?

Protokół HTTPS to protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem internetowym. Szyfrowanie połączenia za pomocą protokołu HTTPS zabezpiecza dane przesyłane między stroną internetową a użytkownikiem, takie jak hasła, numery karty kredytowej i inne wrażliwe informacje.

Jednakże, ważne jest zrozumienie, że choć szyfrowanie połączenia przez protokół HTTPS zapewnia ochronę danych podczas przesyłania, nie gwarantuje to bezpieczeństwa przed innymi zagrożeniami, takimi jak ataki hakerskie. Przykładowo, atakujący może podszyć się pod stronę internetową zabezpieczoną protokołem HTTPS, a następnie wykorzystać techniki phishingowe, aby zmusić użytkowników do ujawnienia swoich wrażliwych danych. Takie strony są czesto niemal identyczne jak strony na które chcemy wejść, a odróżnia je jedynie np. dodatkowa kropka w adresie. w celu wyłudzenia danych.

Warto również pamiętać, że korzystanie z nieaktualnego oprogramowania lub systemów operacyjnych zwiększa ryzyko ataków. Dlatego ważne jest, aby regularnie aktualizować oprogramowanie, system operacyjny i przeglądarkę internetową, aby zapewnić najnowsze zabezpieczenia.

Choć szyfrowanie połączenia przez protokół HTTPS jest ważnym narzędziem do ochrony danych, nie jest to jedyny środek ochrony przed zagrożeniami w sieci. Użytkownicy powinni pamiętać o innych metodach ochrony, takich jak stosowanie mocnych haseł, unikanie klikania w podejrzane linki i korzystanie z antywirusowego oprogramowania.

Jak sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne?

 • Sprawdź, czy adres strony internetowej rozpoczyna się od "https" zamiast "http".
 • Sprawdź, czy na pasku adresu przeglądarki znajduje się ikona kłódki lub zielona belka, która oznacza, że połączenie jest zabezpieczone.
 • Sprawdź, czy certyfikat SSL/TLS strony internetowej jest ważny i wydany przez zaufany organ certyfikujący. Aby to zrobić, kliknij na ikonę kłódki lub zieloną belkę, a następnie wybierz "Wyświetl certyfikat" lub "Informacje o witrynie". W oknie, które się pojawi, powinien być wyświetlony certyfikat SSL/TLS strony internetowej.

informacje o zabezpieczeniach w przeglądarce

 • Skorzystaj z narzędzi dostępnych w przeglądarce internetowej, takich jak "Bezpieczne przeglądanie" w Google Chrome lub "Bezpieczna przeglądarka" w Mozilla Firefox, które automatycznie blokują strony internetowe związane z phishingiem i malware.
 • Korzystaj z rozszerzeń lub dodatków do przeglądarki, takich jak "HTTPS Everywhere" lub "Privacy Badger", które automatycznie przekierowują na zabezpieczone połączenia HTTPS i blokują niebezpieczne skrypty.

Napiszecie w komentarzach, że się powtarzamy i że te informacje nie są niczym nowym. Ale trzeba edukować w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Przekażcie informacje swoim bliskim, którzy nie są biegli w sieci. Te osoby są najbardziej narażone na oszustów internetowych.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piotr.potulski
  2
  No co za brednie. Kłódka oznacza, że przeglądarka nawiązała połączenie https, które po pierwsze jest szyfrowane, po drugie serwer do którego się łączymy jest tym wskazanym przez domenę w adresie strony. Współczesne przeglądarki wyświetlają ostrzeżenie, lub blokują próby połączenia z serwerami zabezpieczonymi nie rozpoznanymi certyfikatami, albo certyfikatami wystawionymi dla innych adresów. Możliwe jest natomiast uzyskanie prawidłowego certyfikatu dla domen podobnych do tych "prawdziwych" np. jeżeli założę sobie domenę mbank.pt, to będę w stanie bez żadnego problemu uzyskać dla niej prawidłowy certyfikat.
  Nie zabezpiecza nas to przed atakami wykorzystującymi błędy strony, takimi jak XSS, CRSF, kradzieżą certyfikatów od dostawcy usług.
  • avatar
   Kasuja Wpisy Automatem
   1
   dlaczego w przykładach na screenshotach jest akurat użyta strona banku na który są nakładane milionowe kary? jeden z przykładów, mam nadzieję że cenzura benchmarka nie wywali:
   www.rmf24.pl/fakty/polska/news-gigantyczna-kara-dla-banku-santander-chodzi-o-ubezpieczenia-,nId,5774574#crp_state=1
   • avatar
    youkai20
    -1
    Artykuł jak dla przedszkolaka, emeryta albo posła. Lepiej używać VPN, sama tzw. Kłódka zapewnia taką "ochronę" jak korzystanie z trybu prywatnego (czyli de facto żadną).
    • avatar
     Tu_Szczecin
     0
     Teraz chyba nie zwraca się na to aż takiej uwagi, bo mnóstwo stron używa https. Niekiedy całkiem niepotrzebnie, bo nie są to banki itp. By tak rzec, https jest teraz "w dobrym tonie".

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login