Komputery

Komputery przejmują władzę - Watson wygrał

Dawid Mączka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Dawid Mączka
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Watson, czyli nowy superkomputer IBM, który wziął udział w amerykańskim teleturnieju Jeopardy po trzech dniach zmagań wygrał ze swoimi ludzkimi przeciwnikami.

Warto przeczytać:
Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju
  Superkomputer IBM osiągnie 10 petaflopsów 

Każdy z nas oglądał Terminatora, Gry Wojenne czy Matrixa i wszyscy dobrze wiemy, że kiedyś przyjdzie moment, w którym maszyny zbuntują się i sprowadza nas do podziemi zamieniając w żyjące baterie :) Dziś jesteśmy świadkami kolejnego kroku maszyny w kierunku dominacji nad światem.

Nowy superkomputer IBM, Watson, który wziął udział w amerykańskim konkursie Jeopardy (nasz odpowiednik to VaBanque) wygrał, pokonując swoich dwóch ludzkich przeciwników. Gdy ostatnio pisaliśmy o Watsonie dość dokładnie opisaliśmy zasady jego działania i technologię, dlatego dziś skupimy się na samej grze.

Zacznijmy od tego, że w specjalnym odcinku Jeopardy prócz Watsona brali udział rekordziści tego show. Ken Jennings wygrał pod rząd 74 programy, najwięcej w całej historii programu, z kolei Brad Rutter wygrał najwięcej pieniędzy w programie bo aż 3 miliony dolarów. Jak w tym towarzystwie odnalazł się Watson? Zacznijmy od pierwszego dnia.

Dzień 1

Dzień pierwszy zakończył się wynikiem: Watson 5000 dolarów, Brad Rutter 5000 dolarów i Ken Jennings 2000 dolarów. Początek należał do Watsona, który zdominował konkurencję, jednak jak w odcinku pilotowym konkurenci szybko zorientowali się, że kluczem do sukcesu jest szybsze zgłaszanie się do odpowiedzi. Jednak nawet to nie pozwoliło na pokonanie maszyny i dzień zakończył się remisem Brada i Watsona zapowiadając kolejny dzień zmagań niezwykle interesująco.

Oczywiście nie obyło się bez błędnych odpowiedzi Watsona. Jedno z nich odnosiło się do pytania z kategorii „Olimpijskie dziwactwa. Problem Watsona polegał na tym, że nie potrafił przeanalizować czym do końca jest dziwactwo i dlaczego jedna rzecz jest dziwniejsza od drugiej. Jednak według swojego „ojca” Davida Ferruciego, który czuwał na projektem, Watson wraz z liczbą rozegranych gier zaczyna się uczyć i rozróżniać tego typu problemy. Przypomina Wam to coś?

Dzień 2

Drugi dzień zmagań nie pozostawił nam złudzeń, musimy zacząć się bać. Watson zakończył odcinek z wynikiem 35734 dolarów na koncie, Rutter zgarnął jedynie 10400 dolarów, a Jennings tylko 4800 dolarów. Skąd taka zmiana po w miarę wyrównanej pierwszej rundzie? Watson grał bardziej agresywnie, wybierał pytania z wyższych stawek i dzięki temu osiągnął taki wynik. Jednak dzień ten był zaskakujący z innego punktu widzenia.

Watson był ograniczony poziomem procentowym odpowiedzi. Innymi słowy, musiał być pewny jakiejś odpowiedzi w stopniu określonym przez IBM by udzielić odpowiedzi. Ciekawa rzecz wydarzyła się przy podpowiedzi: „Antyczna rzeźba Lwa z Nimrud zginęła z muzeum narodowego w tym mieście w 2003 roku”. Poprawną odpowiedzią, a w zasadzie pytaniem było: „Czym jest Bagdad?”. Watson był pewny tej odpowiedzi w zaledie 32%, co było poniżej progu odpowiedzi ustalonego przez inżynierów IBM. Watson przeanalizował jednak możliwą stratę wynikającą z niepodania odpowiedzi i wbrew zasadom wytypował odpowiedź i ...  wygrał.

David Ferruci

Dzień 3

Trzeci dzień nie przyniósł niespodzianek. Watson pewnie wygrał, pokazując maluczkim ludziom, że już niebawem ze swoimi przyjaciółmi będzie uprawiać nas na polach i ładować sobie nami akumulatory. Wyniki? Watson zdołał zgromadzić 77147 dolarów, Jennings wygrał 24000 dolarów, natomiast Rutter 21600 dolarów.

Matrixowe żarty, żartami - wróćmy jednak do realnego świata. Komentarze po zwycięstwie komputera IBM były różne. Niektórzy redaktorzy poczytnych serwisów i gazet dostrzegli, że tak naprawdę na większość pytań odpowiedzi znali wszyscy trzej uczestnicy. Watson nie jest ideałem i kilkukrotnie pokazywał swoje ograniczenia. Jednak mimo wszystko, możliwość rozpoznania ludzkiego języka, rozbicie go na części pierwsze i przeszukiwania obszernej bazy danych w połączeniu z określaniem prawdopodobieństwa poprawności odpowiedzi robi niesamowite wrażenie.
 

Źródło: PCWorld, BBC, A Smarter Planet Blog

Polecamy artykuły:    
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

 

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  ciekawe na ile by napisał maturę ;P
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  hmm... połączyć się z nim podczas egzaminu :)
 • avatar
  Akker
  1
  Człowiek stworzył to nic poand niego lepszego nie może być.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Skynecie, przybywaj! :P
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  dzień czwarty Watson staje się świadomy i przejmuje kontrol nad światem:)
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Panie Data proszę wprowadzić kurs na bazę 220, aj sir - engage
 • avatar
  Konto usunięte
  -2
  czytalem na Gizmodo ze jeden mozg czlowieka jest tak szybki jak wszystkie kompy na swiecie
 • avatar
  Promilus
  0
  Mekekeke ;) No to się inżynierowie IBM postarali pisząc algorytmy. Brawo. Tyle, że chyba nieposłuszeństwo aż tak dobrze nie świadczy.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "...i wbrew zasadom wytypował odpowiedź..."

  Komputer nie robi niczego wbrew zasadom. Działa tylko i wyłącznie w oparciu o zasady. A media okrzykują go inteligentnym jakby zalęgły się w tranzystorkach takie cechy jak spryt, ironia, przewrotność, cwaniactwo itp.
 • avatar
  Szymon331
  0
  Hę? Ale to już było jakiś czas temu. Parę tygodni wcześniej o tym czytałem, oglądałem filmik. Nawet nie wiem czy nie na benchmark.pl...
 • avatar
  danieloslaw1
  0
  15 miliardów GB ram? iiijaaaaaa
 • avatar
  hideo
  0
  oglądałem to, ciekawe było :) Watson jak HAL9000 :D
 • avatar
  Szymon331
  0
  "Watson był pewny tej odpowiedzi w zaledie 32%"
  Nie żebym się czepiał literówek ;)

  Przegrać komputerem, masakra. Ciekawe czy konsole kiedyś będą startować w teleturniejach. ;)
 • avatar
  constantine86
  0
  Taa swego czasu pisałem o tym na swoim blogu http://constantinesplace.blogspot.com/2011/02/bog-z-maszyny-aka-deus-ex-machina-cz2.html
 • avatar
  miedzianek
  0
  Bez przesady,od razu przejmuja wladze?Po prostu sa madrzejsze,ale jak narazie nei sa w stanie wybic ludzi do 0...
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  no.. niebawem w teleturniejach będzie druczek:
  aby zawodnik mógł wziąć udział w naszym teleturnieju, musi zmieścić się w studio!
  ale i do tego dojdą :P

  btw. Szkoda, że nie nazwali go WILSON! :D
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Mam wrażenie, że autor pisał ten artykuł na podstawie jakiegoś streszczenia.

  "Watson przeanalizował jednak możliwą stratę wynikającą z niepodania odpowiedzi i wbrew zasadom wytypował odpowiedź i ... wygrał."

  Obejrzyjcie najpierw materiał z tej części (jest w powiązanych do zamieszczonego wideo). Watson nie zrobił niczego wbrew zasadom. W tym pytaniu Watson trafił na tzw. "Daily double", czyli tylko on odpowiadał na to pytanie, ryzykując wcześniej obstawioną sumę pieniędzy. W tym przypadku próg pewności nie miał żadnego znaczenia, ponieważ Watson musiał udzielić odpowiedzi, wybrał po prostu najbardziej prawdopodobną.
 • avatar
  b1tzz
  0
  Ciekawy komputer, ale z takimi gabarytami, bezużyteczny...
 • avatar
  lopez2
  0
  kretynski projekt ! po kiego grzyba uczyc kompy inteligencji komp ma obliczac a nie byc inteligentem a rownie kretynska spolecznosc sama sie zdyskryminuje wobec maszyn tylko w imie czego? pochwaly nad kretynskim pomyslem i zachlystywaniem sie swoimi mozliwosciami tworczymi do upodlania sie i poddania maszynom