Nauka

Obok Księżyca jest kropka. To coś potężnego 

przeczytasz w 2 min.

Pełnia Księżyca już za nami, ale w pierwszych dniach października warto zwrócić na niego uwagę. Pojawiać się będzie w towarzystwie innego srebrzystego obiektu. To Jowisz, który jaśnieje coraz bardziej. 

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego i w obecnie bardzo łatwo go przyłapać. Pojawia się nad wschodnim horyzontem około 19.30 i widoczny jest na tle stosunkowo ciemnego gwiazdozbioru Barana. Koniunkcja z Księżycem i pozycja względem Ziemi sprawi, że będzie rzucał się nam w oczy.  

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem 

Księżyc i Jowisz zbliżą się do siebie 2 października. W momencie koniunkcji obiekty te dzielić będzie 2°40′ na nieboskłonie, ale zmniejszająca się tarcza Księżyca już teraz jest dobrą wskazówką do namierzenia potężnej planety. 1 października Jowisz znajduje się około 2,3 stopnia na południowy zachód od Księżyca i przypomina jasny, serbrny obiekt towarzyszący ziemskiemu satelicie. 

koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Wieczór poprzedzający koniunkcję Księżyca z Jowiszem jest też bardzo dobrym czasem na obserwacje księżyców Gaileuszowych. Korzystając z teleskopu lub lornetki astronomicznej w niedzielny wieczór mamy szanse przyjrzeć się wszystkim czterem. Na wschód od Jowisza bardzo wyraźnie widoczne będą Io oraz Europa. W kierunku zachodnim względem gazowego olbrzyma zalśnią Ganimedes i Kallisto. 

Jowisz w październiku 

Koniunkcja to jednak nie wszystko, czego możemy spodziewać się po Jowiszu w tym miesiącu. W miarę upływu czasu będzie wschodził coraz wcześniej i pod koniec miesiąca będzie można zobaczyć go jeszcze przed zmrokiem. Planeta osiągnie wtedy tegoroczne maksimum jasności.  

Odpowiedzialna za to wydarzenie jest między innymi pozycja Ziemi w Układzie Słonecznym. Krążąc wokół gwiazdy macierzystej, zbliżamy się do etapu, kiedy trasa naszej planety przebiegać będzie pomiędzy gazowym olbrzymem a Słońcem. Moment ten osiągniemy 3 listopada. Jowisz znajdzie się wtedy w opozycji i z ziemskiej perspektywy przyjmie pozycję przeciwną względem Słońca. 

Liczyć możemy także na powtórną koniunkcję Księżyca z Jowiszem. Obiekty te zbliżą się do siebie na podobną odległość (2,5 stopnia) w nocy z 28 na 29 października. Obserwować je razem będzie można praktycznie przez całą noc i to przy okazji częściowego zaćmienia Księżyca. 

Źródła: Space.com, Nocne Niebo, Stellarium

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kerry_sd
    4
    Czy wam płacą za tak idio tyczne tytuły artykułów? nie idźcie tą drogą! "To coś potężnego" A obok zdjęcie z napisem "JOWISZ". ŻENADA!
    • avatar
      SerwusX
      2
      E, to pewnie tylko Czajniczek Russella albo Demon Laplace'a.
      • avatar
        dzemski
        0
        weźcie ogarnijcię tę "Julkę" bo te jej tytuły to jakiś dramat
        • avatar
          GejzerJara
          0
          @Kasiu, artykuł ujdzie. Tytuł to hańba :( jeszcze trochę i zobaczymy coś takiego:
          "Kropka atakuje księżyc. Nie uwierzysz co to jest!"

          aha. zapomnieliście wyłączyć komentarze, jak w tym arcie o musku i zełeńskim