Komputery

Szalony pomysł górnika – ogrzewa dom… koparką kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Na dworze robi się coraz zimniej, więc warto pomyśleć o efektywnym sposobie ogrzewania domu. Jeden z amerykańskich geeków wpadł na pomysł, aby wykorzystać do tego celu… koparkę kryptowalut.

Kopanie kryptowalut od pewnego czasu stało się popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Problem w tym, że najpopularniejsze kryptowaluty wymagają tutaj wykorzystania dużej mocy obliczeniowej, która zużywa dużo energii i generuje dużo ciepła. Okazuje się, że i to można wykorzystać w efektywny sposób.

Ogrzewanie domu koparką kryptowalut

Christian Haschek opisał na swoim blogu projekt ogrzewania domu (a właściwie wspomagania ogrzewania) za pomocą koparki kryptowalut.

Budynek jest ogrzewany (i chłodzony) za pomocą pompy ciepła. Niestety, w chłodne dni instalacja wymaga podgrzania pobieranego powietrza do temperatury pokojowej, co normalnie wymaga zastosowania dodatkowego systemu wentylacji, który pobiera energię elektryczną i zwiększa rachunki za prąd.

Koparka kryptowalut z kartami Radeon R9 390

Haschek zoptymalizował instalację za pomocą koparki kryptowalut z czterema kartami graficznymi Radeon R9 390 – komponenty zamontowano w specjalnej obudowie, a wylot ciepłego powietrza połączono z wlotem pompy ciepła (dzięki czemu nie było konieczne dodatkowe podgrzewanie powietrza).

Koparka kryptowalut - wentylacja

Koparka podczas obciążenia pobiera około 900 W mocy, ale oferuje całkiem niezłe osiągi - „na czysto” generuje prawie 4 dolary zysku z kopania Ethereum. Efekt jest taki, że zastosowanie „koparkowego ogrzewania” pozwoliło obniżyć rachunki za pompę ciepła o połowę.

Koparka kryptowalut - zyski

Koparka kryptowalut - zyski

Efekt modyfikacji wygląda naprawdę nieźle. Warto jednak zauważyć, że Haschek wykorzystał dosyć stare karty, które nie są zbyt opłacalne przy kopaniu kryptowalut (zastosowanie nowszych modeli mogłoby dać jeszcze lepszy rezultat). Oczywiście, dużo tutaj zależy też od aktualnego kursu kryptowalut i regulacji prawnych w danym kraju związanych np. z opodatkowaniem krypto.

Źródło: Blog Haschek

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Damiano1302
    15
    Nie rozumiem dlaczego "szalony". Sam ogrzewam zimą swój pokój kompem i nie włączam kaloryfera przez to.
    • avatar
      Kenjiro
      9
      Już niedługo... "Kupię pompę ciepła z koparką kryptowalut"... ;-)
      • avatar
        Xergoos
        4
        1 koparka(12 kart) , mieszkanie 50m2, zapłaciłem mniej za prąd(2,8 x) niż zapłaciłbym za ogrzewanie kaloryferami.
        • avatar
          deocpl
          4
          Oj żadna to nowość w artykule są błędy bo 4 RTX 3090 generują więcej niż 4 $ dziennie. Mój komputer z dwoma RX 6600 ogrzewa pokój i otwarte drzwi pozwalają na ogrzanie przedpokoju i temperatura w mieszkaniu jest okej. Duża koparka pobiera 600 Watt i naprawdę ogrzewa bardzo ładnie pozostałe pokoje szum po undervoltingu jest naprawdę minimalny.
          • avatar
            Yesusik
            3
            Wpis w blogu z 23 luty, inne portale technologiczne, w tym i polskie, pisały o tym 24 lutego... a benchmark "obudził się" prawie 8 miesięcy później :-P
            • avatar
              jasniepan79
              1
              Wykorzystał koparkę zamiast nagrzewnicy wstępnej w systemie rekuperacji...ciekawe czy dodał do tego jakąś automatykę...czy steruje to z palca :) W jesienne dni może sobie zrobić jezioro w R9 390 :)

              Poza tym co to za paradoks...kopiesz "coś" wykorzystując debilnie energie do wzbogacenia się i udajesz ekologa? Ludzie użyjcie czasem swoich mózgów!!!
              • avatar
                Bonaducci
                1
                Grzałem tak mieszkanie jakoś w 2013. Miałem osobny pokój serwerowy, gdzie było tylko kilka urządzeń, miejsce dla gości i koparka na 4 Radki. Głośne niemiłosiernie i nie dało się tam spać przy włączonej koparce, ale grzało na tyle, że w całym mieszkaniu ciepło i jeszcze okno uchylone prawie cały czas. Ciągnęło 1,6kW, więc niby nie jest dużo, ale grzało 24/7.
                • avatar
                  Cezarr
                  0
                  Dlaczego szalony? :D Sam zeszłej zimy ogrzewał em w ten sposób mieszkanie i ani razu nie włączałem ogrzewania. To był bardzo dobry okres. Latem obniżało się taktowania, żeby nie przesadzać z temperaturami kart, zimą można było odpalić rakietę i przy okazji całe mieszkanie ogrzane.
                  • avatar
                    Warmonger
                    -2
                    Nie powiem, że wpadłem na to samo kilka dni temu :P

                    Choć trzeba przyznać, bohater artykułu znacznie rozwinął ten pomysł.
                    • avatar
                      DarioKryptoFan
                      -10
                      Może mnie nie uwierzycie ale niedawno rozmawiałem. Na whats apie z samym Natoshim Nakamoto! Rezultatem tych rozmów bydzie stworzenie nowej kryptowaluty SatoDario!
                      Będzie połączeniem pruf of. Work z prif od Stake a ja stworze algorytm i blockchaina i cała informatyczna infrastrukturę!
                      Jak wszystko pójdzie dobrze premiera kryptowaluty SatoDario odbędzie się w przyszłym roku i będzie mieć za zadanie zastąpienie bitcoina i Ethereum na zawsze!
                      • avatar
                        gormar
                        0
                        Zimą dodatkowe ciepło zawsze się przyda. Ciekawe co się będzie działo w lato.
                        • avatar
                          Cyklonus
                          0
                          Dlatego zwykła żarówka wolframowa ma 100% sprawności zimą. Świeci i ogrzewa pomieszczenie ;)