Foto

Lampa błyskowa Nikon SB-910: światło pod kontrolą

przeczytasz w 2 min.

Poprawa ergonomii i kontroli błysku w porównaniu z poprzednim modelem SB-900.

Nowa flagowa lampa błyskowa Nikon SB-910 z zewnątrz wygląda prawie identycznie jak model SB-900, ale po bliższym przyjrzeniu zauważymy zmiany dotyczące ergonomii. To nie wszystko. Nikon przeprojektował również system kontroli nad światłem i poprawił ochronę przed przegrzaniem. Jedno z pewnością wiemy. Za te zmiany słono zapłacimy.

Nikon SB-910 jest produktem przeznaczonym przede wszystkim dla profesjonalistów. Obsługuje system i-TTL (inteligentny TTL), jest kompatybilna z Nikonowskim systemem kreatywnego oświetlenia CLS i może współpracować z lustrzankami formatu FX i DX.

Nikon SB-910

Jej podstawowe parametry pracy to:

  • Liczba przewodnia 34 (wzorzec standardowy) / 39 (wzorzec centralny z uwypukleniem środka kadru) / 31 (wzorzec równomierny) (format FX, ISO 100, m, z ogniskową 35 mm).
  • Maksymalna liczba przewodnia: 54,5 (wzorzec centralny z uwypukleniem środka kadru, format FX, ISO 100, m, z ogniskową 135 mm).
  • Wielostopniowy automatyczny zoom obejmuje zakres ogniskowych wynoszący 17-200 mm (14 mm z użyciem wbudowanego panelu rozpraszającego).
  • Dioda wspomagająca AF: zgodna z modułem matrycy Multi-CAM 3500 FX/DX AF.
  • Fotografowanie z błyskiem odbitym: możliwość obrócenia w płaszczyźnie poziomej do 180 stopni w prawo lub w lewo; możliwość podniesienia palnika w górę do 90 stopni, w dół o 7 stopni.
  • Czas ładowania: około 2,5 sekundy po błysku z pełną mocą (dla akumulatorów NiMH)

Jak widać pod względem podstawowych parametrów brak znaczących zmian. Również wymiary i waga są podobne. Nikon SB-910 jest minimalnie cięższa i waży 420 gramów (bez baterii), a jej wymiary 78.5 x 145 x 113mm czynią z niej nieco smuklejszy produkt niż potężna (kto miał w ręce ten wie o co chodzi) SB-900.

Nikon SB-910 menu LCD

Co więc zmieniono? Po pierwsze lepiej wyprofilowano dostęp do przycisków na tylnej ściance i ułatwiono dostęp do menu, które zostało uproszczone. To wszystko ma pozwolić według Nikona jeszcze bardziej intuicyjnie korzystać z lampy, nawet po ciemku.

Błysk w SB-910 może być ustawiony na jeden z trzech wzorców dostosowanych do różnych warunków oświetleniowych. Mamy centralny z uwypukleniem środka kadru (gwarantuje największą moc), równomierny i standardowy (proponowany do fotografii portretowej). Nowa lampa automatycznie rozpoznaje także typ filtru koloru, który założono na palnik, i automatycznie zmienia balans bieli w menu aparatu.

Bolączką posiadaczy poprzedniego modelu Nikon SB-900, był wbudowany system ochrony przed przegrzaniem, który reagował zbyt szybko co uniemożliwiało fotografowanie. Konieczne było obejście zabezpieczenia, ale stwarzało ryzyko uszkodzenia lampy. Nowy mechanizm ochrony w SB-910, w przypadku wykrycia niepokojącego wzrostu temperatury, automatycznie wydłuża czas ładowania zmniejszając nagrzewanie się, a jednocześnie pozwala na dalsze fotografowanie.

Nikon SB-910 aparaty
Nikon SB-910 z D3X i D7000

Entuzjazm użytkowników lustrzanek, którzy już szykują się do zakupu i liczą na spadek ceny SB-900, musimy nieco ostudzić. Lampa Nikon SB-910 będzie co prawda dostępna w sprzedaży od 15 grudnia w Polsce, ale katalogowa cena ustalona została na 2300 złotych. To bardzo dużo, zważywszy że model SB-900 można kupić za około 1600 złotych. Cena w USA ma wynieść około 550 dolarów.
 

Więcej o aparatach cyfrowych:

Źródło: Nikon

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    6
    tu przynajmniej światło pod kontrolą a nie tak jak w Battlefieldzie 3 ;p
    • avatar
      Konto usunięte
      4
      łeeee bez Androida
      • avatar
        helios
        -1
        Byle amatorskie body + jakiś kit 18-55 kosztuje w okolicy 2300-2500zł. Body składa się z sporej ilości metalu, elektroniki, matrycy itd; obiektyw to tez nie jest prosta konstrukcja. A lampa błyskowa ?? Więc skąd biorą się te ceny lamp. Wychodzi na to że amatorskie body kosztuje tyle co amatorska lampa do niego.
        • avatar
          kropak
          -2
          Cena... bez komentarza
          • avatar
            Grinch
            -3
            Wyświetlacz monochromatyczny? Ja myślałem, że tu jakieś HD, o FULL HD nie wspominając :P
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zamiast naprawić SB-900, to zrobili nową lampę. -__-
              Inżynierzy Nikona w ogóle są jacyś dziwni. Niby 50 pól AF, 11 krzyżowych, ale co z tego, jak wszystkie krzyżowe są w centrum kadru.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Używam SB-900 do prawie 2 lat i mi się jakoś nie przegrzewa i nie ma z nią żadnych kłopotów. Kto umie z takiego sprzętu korzystać to będzie mu działał poprawnie, a kto nie umie to i silnik w aucie przekręci:)
                • avatar
                  Bambo1983
                  0
                  A ja się cieszę, że wprowadzili SB-910 :)
                  Mam taką cichą nadzieję, że przez to 900 pójdzie lekko cenowo w dół (przynajmniej w okresie dopóki całkowicie nie zniknie z półek).
                  Poza tym sądzę, że cena 910 też z czasem spadnie do poziomu mniej więcej 580EX II. Obym w tym wszystkim się nie mylił :P
                  • avatar
                    tommyt1983
                    0
                    mam nissin di622 mark ii do canona i kosztuje 555zł a jakosc ta sama tylko bez lcd...
                    • avatar
                      PuszekOkruszek
                      0
                      Przy obecnej jakości serwisu Nikona w Polsce, to, jest to sprzęt dla bogatych i odważnych osób.
                      • avatar
                        borat1979
                        0
                        Z ceną to ich chyba z deka pojeb.... Za te pieniądze można kupić 3 lampy Nissin Di866 Mk II