Aparaty cyfrowe

Organiczna matryca: dobre zdjęcia z małych cyfrówek

przeczytasz w 2 min.

Hybrydowy sensor FUJIFILM

FUJIFILM przedstawiło organiczny sensor CMOS, który pozwoli na dalsze zwiększanie liczby pikseli w matrycach bez utraty jakości zdjęć.

Choć branża aparatów cyfrowych ma w zasadzie dopiero jedną dekadę rozwoju za sobą, zasada - im mniejszy piksel tym gorsza jakość obrazu - wydaje się być stara jak świat.

Niestety, rynek jest nieubłagany i powołując się na rosnące zapotrzebowanie klientów, choć nie wszyscy prawdopodobnie z tym się zgodzą, serwuje nam cyfrówki wyposażone w matryce z coraz większą liczbą pikseli, a zarazem nie robiąc nic, aby powiększyć rozmiar montowanych w nich sensorów. W efekcie nowe matryce dają nam jedynie złudne poczucie lepszej jakości, gdyż zysk z dodatkowych megapikseli zjada zdegradowana jakość obrazu.

To nie wszystko. Technologia cyfrowych aparatów szturmem zdobyła rynek urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów. A te ze względu na swoje rozmiary korzystają z miniaturowych sensorów, które dają obraz niestety niezbyt dobrej jakości.

FUJIFILM sensor organiczny CMOS
Pierwszy eksperymentalny sensor ma niewielką rozdzielczość 360 x 256 pikseli i jest w stanie rejestrować obraz z prędkością 50 klatek/s. Wykonano go w procesie 0,18 mikrometra przy rozmiarze piksela 3 mikrometry. Podobnej wielkości piksele miały topowe kompakty z matrycami o rozdzielczości około 5 Mpix.

Czy jest jakaś recepta na zapewnienie dobrej jakości obrazu, a jednocześnie zagwarantowanie dalszego postępu w miniaturyzacji kamer cyfrowych i wzrost rozdzielczości matryc? Inżynierowie FUJIFILM twierdzą, że tak.

Zaproponowali oni hybrydowy sensor, który wykorzystuje elementy organiczne w warstwie rejestrującej obraz i sekcję odczytu danych z piksela wykorzystującą technologię CMOS. Pracę nad organicznymi sensorami prowadzono już od kilku lat.

Struktura nowego sensora jest następująca. Na samej górze podobnie jak w konwencjonalnym sensorze mamy filtry koloru, poniżej znajduje się panchromatyczna (czuła na różne długości fal) warstwa organiczna o bardzo niewielkiej grubości około 0,5 mikrometra reagująca na padające światło. Poniżej znalazła się warstwa wykonana w technologii CMOS z układami do odczytu danych z poszczególnego piksela.

FUJIFILM organiczny CMOS diagram

Zalety rozwiązania FUJIFILM są bezsprzeczne. Po pierwsze sensory przy bardzo dużej czułości mogą mieć bardzo małą grubość, a zarazem niewielki rozmiar piksela. Wyeliminowano konieczność stosowania mikrosoczewek przed każdym z pikseli, a także filtra IR, gdyż cały układ najlepiej reaguje na światło widzialne. Nowa technologia wymaga niewielkich nakładów na dostosowanie już istniejących linii produkcyjnych.

Organiczne sensory CMOS dadzą, jak zapewnia FUJIFILM, obraz jakości porównywalnej z konwencjonalnymi układami o znacznie większym rozmiarze piksela. Oznacza to, że smartfony z 24 Mpix matrycami i rozsądna jakością zdjęć wcale nie muszą być mrzonką, a wyścig na megapiksele nadal będzie się toczył. Według nieoficjalnych informacji pierwsze cyfrówki FUJIFILM wykorzystujące nową technologię pojawią się już w przyszłym roku.

FUJIFILM LX wizja wygladu aparatu
Tak wyobraża sobie bezlusterkowiec FUJIFILM LX, w którym prawdopodobnie znajdzie się nowy typ matrycy, jeden z japońskich designerów.

 

Więcej o technologiach w fotografii:

Źródło: FUJIFILM

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  3
  Naiwnie wierzących, że już niedługo pojawią się komórki z aparatem foto dorównującym lustrzankom, czy chociażby lepszym kompaktom, poinformuję, że absolutnie nic takiego nie nastąpi !
  Zawsze będzie podział na segmenty cenowe i jakościowe. To jest jedyny sposób na wyciągnięcie znacznie większych pieniędzy od konsumenta, żaden koncern tej zasady nie złamie.
  • avatar
   jarekzon
   3
   Według mnie cały zysk, jaki przynoszą nowe technologie produkcji matryc, czyli mniejsze szumy, większy zakres dynamiczny itd. - jest marnowany poprzez upchnięcie większej liczby pikseli do nowych matryc. Krótko mówiąc, nowa matryca zamiast być sporo lepsza od poprzedniczek, jest tylko trochę lepsza i ma dużo więcej pikseli. W kompaktach mogę zrozumieć marketing, ale w lustrzankach ?! Użytkownicy lustrzanek, to świadomi użytkownicy sprzętu. Każdy wolałby 8 megapikseli zamiast 18-stu, ale w zamian super jakość obrazu.
   • avatar
    jonny2003
    3
    Niby tak ale pamiętam moją pierwszą cyfrówkę 2.1 MP i pierwsze aparaty w telefonach 0,3 MP i widzę że teraz 5 czy 8 MP w najnowszych smartfonach jest dużo lepsze a zdjęcia wyglądają przyzwoicie i lepiej niż na mojej pierwszej cyfrówce z dużo większym obiektywem.
    Wiadomo, że aparat w telefonie będzie zawsze gorszy niż lustrzanka ale nie o to chodzi. Technika idzie do przodu i wreszcie telefonem można zrobić zdjęcie albo nakręcić filmik na którym wreszcie coś widać :P A dużą zaletą jest to, że taki fon jest zawsze w kieszeni i pod ręką. Czasem coś ciekawego się zdarzy(np policja kogoś bije, najczęściej niewinnego bo taki ich zwyczaj) wtedy wyciąga się fona z kieszeni i ukradkiem filmuje. Albo coś fajnego się zdarzy na imprezie i potem warto powspominać i się pośmiać. Kto chce chodzić wszędzie z lustrzanką na szyi?
    A przecież zdjęć weselnych nikt przy zdrowym rozumie nie będzie robił telefonem komórkowym ani nagrywał. Na wakacje też warto zabrać aparat cyfrowy. Ale na codzień mając fona w kieszeni fajnie czasem móc zrobić w miarę wyglądające zdjęcie.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Dokładnie...zgadzam się z przedmówcami.Nie będzie komórek z aparatem jak w lustrzankach,a użytkownicy lustrzanek woleliby lepsza jakość niż większą ilość megapikseli...
     • avatar
      kmax1
      0
      a ja dodam od siebie... co za różnica 3Mpx czy 18Mpx w komorce lub "małpie" jeśli "obiektyw" jest wielkości paznokcia. Nawet słabszy sprzęt (lustrzanka) z dobrej jakości szkłem da lepsze rezultaty niż dobry sprzęt z przeciętnym obiektywem.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No nie koniecznie :P
       Bo jakoś obrazu w komóreczkach i kopaktach osiągnie wyższy poziom a "lustrzanki" (umownie nazwijmy tak aparaty ze zmienna optyką o wysokiej jakości obrazu, bo przecież lustro jest zbędne)

       przejdą na inny poziom.

       A "lustrzanki" będą takie:

       http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Aparat_Lytro_ustawi_ostrosc_po_zrobieniu_zdjecia-35753.html

       :)

       ostrość ustawimy po zrobieniu foty ;P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie zapominajmy o podstawowej kwestii w której NIGDY smartfon nie będzie lepszy od aparatu, a jest nią optyka