Nauka

Planujesz hybrydę? Zapomnij. Lampy UV do paznokci mogą zniszczyć ci zdrowie

przeczytasz w 2 min.

Ukazały się badania naukowe nad lampami UV wykorzystywanymi podczas zabiegów manicure hybrydowego. Czym grozi kontakt z ich promieniowaniem?

Jak działają lampy UV do paznokci?

Lampy UV są niezbędne do wykonania popularnego manicure hybrydowego. Podczas niego na płytkę paznokcia nakładany jest lakier, który pod względem chemicznym jest oligomerem. Twardnieje, przekształcając się w polimer pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV. Potrzebne są więc urządzenia, które emitują odpowiednie promieniowanie.

Takie „suszenie” trwa minimum 10 minut i prowadzi do powstania  na powierzchni paznokcia warstwy, której przez wiele dni nie uszkodzi intensywny kontakt z klawiaturą komputera ani padem. Niestety, ekspozycja ludzkiego organizmu na światło emitowane przez lampy UV, może mieć niezwykle drastyczne kosekwencje.

Dlaczego lampy UV do paznokci mogą być rakotwórcze?

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem klasyfikuje szerokopasmowe promienie UVA (315 do 400 nm) jako czynnik rakotwórczy. Jest ono bowiem absorbowane przez DNA i powoduje mutacje nowotworowe.

Lampy UV wykorzystywane do zabiegu manicure hybrydowego działają w zakresie 340 – 395 nm. Te parametry spowodowały, że urządzenia trafiły do laboratorium jako podejrzane o wywoływanie zmian nowotworowych skóry. Wyniki, jakie uzyskał zespół naukowców z Uniwersytet Kalifornijskiego, są bardziej niż niepokojące.

Jak wypadły badania nad lampami UV do paznokci?

Naukowcy postanowili poddać działaniu lampy UV pojedyncze komórki i sprawdzić ich reakcje. Materiałem badawczym zostały:

 • komórki naskórka dorosłego człowieka (HEKa – dorosłe  keratynocyty ludzkiego naskórka)
 • komórki ludzkiego napletka (HFF – fibroblasty ludzkiego napletka)
 • komórki zarodków myszy (MEF – fibroblasty embrionalne myszy).

W warunkach laboratoryjnych musiały one znieść odpowiednio zintensyfikowane sesje naświetleń. Ekspozycje trwały do 20 minut i były powtarzane zgodnie z harmonogramem, zazwyczaj co kilkadziesiąt godzin.

we wszystkich modelach linii komórkowych pojedyncze 20-minutowe napromieniowanie spowodowało śmierć komórek w 20–30%, podczas gdy trzy kolejne 20-minutowe ekspozycje spowodowały śmierć komórek w przedziale od 65% do 70%

Lampy UV okazały się nie tylko bezpośrednio śmiercionośne. Komórki, które przeżyły, dotykała charakterystyczna mutacja DNA. Występuje ona u ludzi, u których zdiagnozowano czerniaka.

Czy od lampy UV do paznokci można dostać raka?

Według naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego kwestia wymaga bardziej kompleksowych badań, ale dotychczasowe testy wskazują, że lampy UV wykorzystywane podczas zabiegu manicure hybrydowego mogą być przyczyną zmian nowotworowych. Jakie znaczenie ma czas ekspozycji i częstotliwość naświetlań, należy potwierdzić.

Jest to istotne, ponieważ wykorzystywanie lamp UV jest bardzo popularne. Między innymi dlatego, że manicure hybrydowy jest uznawany za zdrową alternatywę względem przytwierdzania do płytki paznokcia sztucznych tipsów. Niestety, utrzymanie efektu estetycznego wymaga powtarzania zabiegu co 2 do 3 tygodni i istnieją amatorzy, którzy przez wiele lat stosują go regularnie. Mają więc częsty kontakt z promienioweniem emitowanym przez lampy UV, a współczesne modele tych urządzeń wymagają, aby użytkownik umieścił pod żarówkami pozbawione ochrony całe dłonie lub większą część palców.

Problem dotyczy zresztą nie tylko miłośników efektownego i trwałego manicure. Oprócz stylistów paznokci materiał światłoutwardzalny do ludzkich organizmów z niezwykłą śmiałością pakują także stomatolodzy. Wypełnienie zębów wymaga jednak montażu lub wymiany zdecydowanie rzadziej, a naświetlanie odbywa się punktowo. Czy czyni to zabiegi dentystyczne bezpieczniejszymi, niż te wykonywane przez manikiurzystów, warto sprawdzić.

Źródła: Nauka w Polsce, Nature

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  scythe
  10
  Dwa razy sprawdzałem, czy na dobrej stronie jestem. Przez chwilę myślałem, że na onecie...
  • avatar
   Yetii
   3
   Oj tam oj tam. Dla bycia modną, dla bycia Alfą w grupie koleżanek. Kobiety zniosą tortury, a nie jakieś tam uv.
   Tak panowie kobiety ubierają się żeby być alfą wśród swojego gatunku.
   Bo jak powiedziała kiedyś słynna żona cesarza Klaudiusza, nam wystarczy tym i owym zakręcić i więcej nie trzeba.... ;P
   • avatar
    Kasuja Wpisy Automatem
    3
    @Kasiu, wspaniały artykuł. właśnie na taki czekalmiśmy. kiedy test jakiegoś kremu?
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ja mam zagwozdkę - jaki depilator do nóg? Będzie test?
     • avatar
      Marek1981
      2
      Joanna Scheuring-Wielgus... ?? Tipsy elektryki itd ... wypisuję się
      • avatar
       Mrmbr
       1
       Kto wkłada napletek do takiej lampy? A może raczej kto sprzedał miliony napletków jako materiał badawczy xD
       • avatar
        pablo11
        -1
        Bardziej obawiałbym się rozpuszczalników i farb zawartych w takich preparatach, niż promieniowana UV.
        Teza, że promieniowanie UV-A pochodzące z lamp do paznokci jest szkodliwe, jest tezą raczej pseudonaukową i znajduje się między płaską ziemią a strażnikami antarktydy.
        Wystarczy popatrzeć jak wygląda widmo promieniowania docierającego do ziemi ze słońca. Pasmo od 300nm do 400nm jest blokowane połowicznie przez atmosferę. A i tak średnio jest go jakieś 0,25W/m^2/nm*(no może troche mniej ale nie mniej niż 0,2), przeliczając że to pasmo ma 100nm, to tego promieniowania dociera do nas 25W/m^2. Może nie na każdej szerokości geograficznej, ale ludzie na zwrotnikach normalnie żyją...
        Człowiek co prawda nie ma m^2 powierzchni(człowiek ma ~1,7m^2 powierzchni skóry, ale nigdy nie da sie oświetlić go z każdej strony, więc obstawiałym, że cień będzie miał 0,5m^2 powierzchni- przy opalaniu, powierzchnia cienia ma tu znaczenie, bo tyle słońca na siebie zbieramy), by tyle pochłaniać, ale jesteśmy na nie wystawieni, za każdym razem jak sie opalamy na słońcu... Nikt nie suszy hybryd np. 2godziny... A już z wylegiwaniem na słońcu/robotą, różnie bywa. I żeby uzyskać moc 12,5W przypadającą na moc słońca w tym paśmie absorbowaną przez człowieka, należałoby oświetlać nas mocą grubo ponad 78W naświetlacza UV (bo moc diód to moc elektryczna użyta do wytworzenia światła, która tylko w 16% jest przetwarzana na światło, a to światło ma jeszcze sporo mocy w paśmie widzialnym (widzimy że świeci na fioletowo).
        Wejdę na allegro, patrzę, te naświetlacze sa nawet 180W, ale na reklamie... W rzeczywistości np. mają po 57diód, które raczej nie mają więcej jak 1W mocy elektrycznej. Nie cała moc też jest wytracana na palcach... Obstawiam, że gdyby skupić 0,5m^2 tego światłą na powierzchni dłoni, to hybrydy można by utwardzać na świetle słonecznym równie szybko jak lampą, albo nawet szybciej.
        Złe działanie UV-A ze słońca jest znane od dawna. Postarza skórę... Przy okazji szyby okienne blokują UV-B(to od opalania i witaminy), więc jak na nas świeci słońce przez szybę, to mamy w nim w większości światło widzialne+trochę UB-A(nie wiem jak z przepuszczalnością pasmową dokładnie, trzeba by to sprawdzić ile przepuszczają ile blokują, UV-B praktycznie całkiem, dla niego stosuje się inne szkło).
        • avatar
         Nibynóżka
         -1
         Myślałem, że ten tekst napisze pan redaktor co to sobie niedawno nogi golił.
         • avatar
          piterk2006
          -5
          Pokażcie mi jedną osobę która dostała raka palców od tipsów XD To teraz dentystom też zabronią plomb światłoutwardzalnych bo dostaniesz raka podniebienia? Ogarnijcie się...
          • avatar
           LubieBigos
           0
           Jak to w życiu bywa. Producent alternatywnej technologii odpowiednio posmarował wybranej przez siebie pracowni naukowej i nagle stało się ze łamy UV są rakotwórcze.
           Zaraz zacznie się straszenie przerażonych kobiet, wymiana lamp na inne co będzie wiązało się ze wzrostem cen za wymieniona usługę i nowy producent zgarnie śmietankę dla siebie do czasu az inny nie wymyśli czego innego i tez odpowiednio posmaruje odpowiednim ludziom za badania takie jakie maja być.