Ciekawostki

Uber i Bolt - od dzisiaj są jak taksówki

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Miały wejść w kwietniu, wchodzą dzisiaj. Nowe przepisy dotyczące przewozu osób – Lex Uber – zaczynają obowiązywać, czego efekty odczują firmy, kierowcy, jak i sami użytkownicy. O co konkretnie chodzi?

Lex Uber wchodzi w życie – nowe wymagania i nowe możliwości

1 października 2020 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy o transporcie drogowym, zawarte w nowelizacji zwanej Lex Uber. Pod wieloma względami zrównuje ona firmy takie jak Uber czy Bolt z taksówkarskimi korporacjami, co oznacza nowe wymagania, ale też nowe możliwości. Zmiany będą miały wpływ na kierowców, usługodawców, jak i nas samych – użytkowników. 

Co konkretnie się zmieni? Co na plus, a co na minus? 

Przede wszystkim kierowcy jeżdżący dla Ubera czy Bolta muszą mieć licencje na przewóz osób. Ich samochody natomiast muszą być odpowiednio oznaczone naklejkami i lampą oraz wyposażone w taksometry. Tyle wymagania – jeśli zaś chodzi o korzyści dla kierowców, to są to przede wszystkim: pełne napiwki oraz możliwość korzystania z postojów taxi i wjeżdżania do ograniczonych stref.

To ostatnie powinno mieć pozytywny efekt dla klientów, ponieważ możliwe jest skrócenie czasu przejazdów. Z drugiej strony dłużej możemy czekać na rozpoczęcie przejazdu – ze względu na obowiązek posiadania licencji nawet ponad połowa kierowców może zrezygnować z tej pracy. Co więcej, przejazdy będą pewnie droższe – takie będzie też w końcu prowadzenie działalności. 

Pomimo tego wszystkiego zmiany mogą nam wyjść na dobre

Ostatecznie jednak my, użytkownicy, mamy zyskać. Wszak skoro Uber i Bolt musiały zrównać się pod względem formalnym do taksówek, to korporacje taksówkowe będą musiały dogonić wspomniane firmy pod względem technologicznym, jeżeli chcą być dla nich sensowną konkurencją. Rynek powinien odżyć, a jakość świadczonych usług pewnie się zwiększy.

Czas pokaże, jak będzie w rzeczywistości. A jak wy odbieracie te zmiany?

Źródło: Uber, Bolt, informacja własna. Foto: Bolt

Czytaj dalej o ciekawostkach: 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SuperTurboUser
  Ceny Ubera poszybują do góry - zrównają się z cenami taksówek, czyli największa zaleta Ubera zniknie.
  20
 • avatar
  sn00p
  Ja nadal będę jeździł Uber bo, cena będę znał zanim zdecyduje się na przejazd. Taksiarzom podziękowałem już wiele lat temu.
  17
 • avatar
  Na jakiej zasadzie będzie funkcjonował taksometr w Uberze? Przecież tam jest z góry znany i naliczany koszt.
  11
 • avatar
  awesome1337
  no i złotówy wygrały, polska co za gowno kraj
  11
 • avatar
  force
  Autor chyba jest pijany albo gorzej. Ludzie jeszcze nigdy nie zyskali, na zmianach które nam to chore państwo funduje. Sam wymienił, że dołożyli dla kierowców obowiązki czyli licencje, naklejki, koguty, przejazdy będą droższe, po czym napisał, że ostatecznie to mamy zyskać. No wiec jak się urwa pytam jak mamy na tym zyskać do cholery? Człowieku chory jesteś na kowida.
  10
 • avatar
  gormar
  A ilość licencji nie jest przypadkiem ograniczona w każdym mieście?
  4
 • avatar
  altronix
  Regulacje regulacje, zabijaja wszystkie innowacje.....
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  z jednej strony ubera i bolta nie cierpię, bo stawki dla kierowców są ....... nędzne.
  z drugiej strony nie cierpię korpo mafii taksówkarskiej. nie przebierają w środkach, potrafią ci zniszczyć samochód, bo jesteś dla nich konkurencją. za to do korpo bez pleców nie wpuszczą.
  2
 • avatar
  marktom
  Ostatnio nie udało mi się ogarnąć żadnych kuponów to mi pokazało tańszy kurs w opti taxi. Ciekawe jak teraz stawki sie będą kształtowały