Telewizory

Jaśniejsze OLED-y? LG znalazło sposób

przeczytasz w 2 min.

Czując na plecach oddech rywali kombinujących z miniLED-ami i microLED-ami, LG Display udoskonala swoje OLED-y, eliminując jeden z ich największych problemów.

Panele OLED będą jaśniejsze, dzięki technologii EX

Wyświetlacze OLED nie mają sobie równych, gdy chodzi o głębię czerni czy współczynnik kontrastu. Przegrywają jednak z tradycyjnymi LED-ami na polu jasności. Nowa technologia OLED EX ma pozwolić na skrócenie dystansu, choć o dogonieniu mowy być nie może. 

Aktualnie telewizory LCD jak najbardziej są w stanie zaoferować jasność na poziomie 2000 nitów. Dla porównania: w przypadku OLED-ów wartość ta oscyluje raczej wokół 500 (może 600) nitów. Dzięki technologii EX jasność będzie wyższa o około 30 procent, co oznacza naprawdę spory wzrost i powinno przełożyć się między innymi na bardziej przekonujące efekty HDR. 

LG OLED EX technologia

W czym tkwi sekret technologii EX? 

Za wyższą jasność odpowiadają przede wszystkim deuterowe komponenty, które „pozwalają wyświetlaczowi emitować jaśniejsze światło przy zachowaniu wysokiej efektywności przez długi czas”, jak podaje producent. W naturze nie występuje zbyt wiele deuteru, ale firmie LG Display udało się opracować efektywny sposób jego ekstrakcji z wody.  

EX – to skrót od Evolution & eXperience – pozwoli również osiągnąć wyższy kontrast i lepsze kolory. To efekt zastosowania algorytmów, wykorzystujących technologię uczenia maszynowego. Dzięki niej wyświetlacz lepiej rozumie przedstawiany obraz i potrafi precyzyjnie dobrać ilość dostarczanej energii do każdej z diod. 

LG OLED EX pokaz

Na tym wciąż nie koniec, bo technologia EX pozwoliła także na odchudzenie już i tak smukłych telewizorów. W przypadku 65-calowych modeli grubość ramki zmniejszy się z 6 do 4 mm. 

Produkcja ruszy już w przyszłym roku

Nowa technologia jest już właściwie gotowa, dlatego też produkcja telewizorów z wyświetlaczami EX powinna wystartować już w pierwszej połowie przyszłego roku. To najwyższy czas, bo producenci coraz częściej decydują się na stosowanie paneli miniLED i microLED, które stanowią realną alternatywę dla OLED-ów.

Źródło: LG Display. Engadget, informacja własna

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krecik88
  5
  Od jasności preferowałbym mniejsze wypalenia matryc.
  • avatar
   Kenjiro
   1
   O jakie "tradycyjne LED" chodzi? Podświetlenie LED nie liczy się jako matryca LED, to jest zupełnie co innego. Jako portal technologiczny nie powinniście podążać za marketingowym bełkotem producentów, tylko pisać prawidłowym słownictwem.
   • avatar
    Ad_Lou
    1
    no dobra, ale czy jasność powyżej 500-600 jest przydatna? jest o co walczyć? 400+ wystarcza do jasnego pomieszczenia
    w tel mam max około 600 i w zupełności wystarczy do korzystania przy intensywnym nasłonecznieniu
    • avatar
     dudiwoy
     1
     Szybciej wypalisz pixele to szybciej kupisz nowy TV... oni tam mają łeb do interesów...
     • avatar
      bruner
      0
      Będzie jaśniej bedą sie szybciej wypalać :D ale ten tego ... bedzie jaśniej :)
      • avatar
       Silver
       0
       Znając życie obecnych sprzętów wyjdzie na to, że deuter wyparuje i panel do kosza.
       • avatar
        Wenezo
        0
        A po co ta jasność komu, szkoda oczu, ciemno ma być i wyraźnie
        • avatar
         Gadon
         0
         hmmy osobiście używam monitora, który ma jasność według tego co znalazłem na poziomie 250 nitów.. a osobiście go używam na 50% jasności podobnie z TV mam po co jaśniejszy ekran? przecież wtedy nic nie widać
         • avatar
          PITUCH3
          0
          czyli nowy tv co 2 lata, i 500W
          • avatar
           Rysiu54
           0
           Niedawno zakupiłem telewizor LG w media expert na promocji i jestem zadowolony, co jak co ale teraz modele z 2021 mają w dobrej cenie - warto się skusić