Gadżety

Meta przejmuje firmę od inteligentnych okularów

przeczytasz w 1 min.

Gigant technologiczny mimo kłopotów dokonuje przejęcia firmy produkującej inteligentne okulary.

Luxexcel

Firma założona w 2009 roku wykorzystuje druk 3D do produkcji soczewek korekcyjnych do okularów, a od niedawna skupia się na inteligentnych soczewkach, które można drukować przy pomocy integracji takich technologii jak wyświetlacze LCD i klisza holograficzna. Sprawia to, że Luxexcel jest w stanie produkować soczewki lżejsze i cieńsze niż jakiekolwiek inne dostępne na rynku, z możliwością integracji ich z urządzeniami typu „smart". W dodatku wyglądają one jak zwyczajne okulary w modnej oprawce, które można personalizować i dostosowywać wedle uznania, przy czym nie tracą one w ogóle swojej wartości jako zwykłe okulary korekcyjne.

Krążą pogłoski jakoby Luxexcel i Meta pracowały już wcześniej nad Projektem Aria, który był inicjatywą badawczą w zakresie rozszerzonej rzeczywistości. Okulary te były udostępnione jedynie około 3000 pracownikom i kontrahentom Mety (wtedy jeszcze Facebooka) oraz niewielkiej liczbie zewnętrznych, płatnych respondentów, którzy pomagali w stworzeniu modelu działania dla przyszłych okularów AR.

Przejęcie i jego następstwa

Już w drugiej połowie 2021 Meta prezentowała nam swoje okulary Ray-Ban Stories, które umożliwiają robienie zdjęć, nagrywanie filmów i wykonywanie połączeń głosowych. Prawdopodobnie dzięki Luxexcelowi Meta ulepszy swoją technologię okularów AR i będzie mogła wejść na rynek produkcji okularów korekcyjnych na receptę. Jest to sygnał, że macierzysta firma Facebooka przestaje ograniczać swoje działania do produkcji sprzętu czysto konsumpcyjnego. 

Tworząc produkty AR i VR strategia Mety polegała na przejmowaniu mniejszych firm, które mogły pochwalić się najlepszymi osiągnięciami w dziedzinie. Nawet technologia gogli Quest wywodzi się od przejętego przez Metę w 2014 roku Oculusa. Teraz firma Zuckerberga wykonuje ten sam ruch, licząc, że ponownie jej się to opłaci.

Źródło: techcrunch, luxexcel 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  4
  "Meta przejmuje firmę od inteligentnych okularów "
  Znaczy swoimi sieciami SI chce im podnieść poziom inteligencji?
  • avatar
   AmuletFortuny
   -2
   Ada Szabo jest słynną na cały świat jasnowidzką. Przepowiedziała miedzy innymi zamach na World Trade Center, datę śmierci Papierza Jana Pawła II czy zwycięstwo Argentyny w tegorocznym mundialu, już 10 lat temu!!!!
   Ada Szabo mieszkała W USA ale 15 lat temu postanowiła przeprowadzić się do Mandżurii i zamieszkać w starożytnym klasztorze Szaolin.
   Tam z dała od cywilizacji zajęła się tworzeniem magicznych artefaktów które daja tym co je nosza szczęście, miłość i ogromne pieniądze!
   Tysiące ludzi na swiecie dzięki artefaktom Ady Szabo wyszło z najwiekszych nedzy jakiś można sobie wyobrazić i dzis żyją jak królowie!
   Ty tez możesz stać się właścicielem magicznego AMULETU FORTUNY i w nowym roku stać się właścicielem milionów złotych!!!!
   Zamów już dzis oryginalny ręcznie zrobiony przez Adę Szabo i poświęcony przez mnichów z klasztoru Szaolin AMULET FORTUNY!!!
   Tylko czytelnicy Benchmark PL mogą kupić z 70% zniżki oryginalny AMULET FORTUNY jeśli kupia go z tego linka!!! Pospieszcie się liczba Amuletów jest ograniczona!!!

   https://newsyoucanread24.com/article/esoteric_pl/6-miesiecy-temu-brakowalo-jej-pieniedzy-na-czynsz-int/?_url=%252Fr%252FxYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&utm_campaign=36330&utm_content=35632&utm_medium=4&utm_source=21&sub_id=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adi=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adref=xYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&adp=14618&adr=eHRyb2dsb2JhbC5jb20%3D&adnid=21
   • avatar
    Jerzy_D
    0
    Super sprawa, o ile służy dalszemu rozwojowi myśli, technologi i służy społeczeństwu.
    • avatar
     MokryN
     0
     Inteligentych? Bardziej jak właściciel?