Ciekawostki

Mem wart prawie 2 miliony złotych. “Disaster Girl” sprzedane jako NFT

przeczytasz w 1 min.

Zdjęcie z dzieciństwa Zoe Roth, które przeszło do historii Internetu zostało sprzedane przez bohaterkę za niespełna 500 tysięcy dolarów. Na co kobieta przekaże zarobione pieniądze?

Historia mema “Disaster girl” - możesz jej nie znać

Zdjęcie, które można nazwać już “klasykiem” w kategorii memów internetowych zostało wykonane w 2005 roku przez ojca Zoe Roth.

Historia zdjęcia nie jest na szczęście tak drastyczna, na jaką wygląda. Zrobiono je, kiedy kilkuletnia wówczas Zoe wybrała się z rodzicami przed płonący dom. Pożał był w pełni kontrolowany i nadzorowany przez lokalnych strażaków, w związku z czym w historii brak jakiegokolwiek “katastrofalnego” elementu.

Jak to często bywa ze zdjęciami - wyglądało to mniej więcej tak - “Zoe, uśmiechnij się. Zrobię Ci zdjęcie przy płonącym domu do albumu.”

Zdjęcie wyszło, jak wyszło i wkrótce stało się hitem Internetu.

Fotografia sprzedana za niespełna 500 tysięcy dolarów

Mem “Disaster girl” został sprzedany przez samą Zoe Roth - bohaterkę fotografii. Szczęśliwym nabywcą został użytkownik posługujący się pseudonimem 3FMusic. Transakcja opiewała na 180 Ether, co w przeliczeniu oznacza ok. 473 tysiące dolarów, a więc niespełna 1,8 miliona złotych.

Zdjęcie przekazano jako NFT (niewymienialny token), a właściciel nie przejął praw autorskich, które nadal należą do rodziny Roth.

Zarobione pieniądze trafią na cele charytatywne i spłatę kredytu studenckiego.

Zoe Roth (Disaster Girl) w 2005 i 2021 roku Zoe Roth (Disaster Girl) w 2005 i 2021 roku

Mająca dziś 21 lat Zoe, poinformowała, że oryginalne zdjęcie zostało sprzedane, aby mogła spłacić kredyt studencki. Oprócz tego - część zarobionej kwoty zostanie przekazana na cele charytatywne.

Źródło: nytimes.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  "aby mogła spłacić kredyt studencki" tak się robi biznes w USA. Kończysz studia jeszcze nie pracujesz a już masz kredyt u banksterów :D
  • avatar
   gromzjasnegonieba
   7
   hehehe. Benchmark opublikowal zdjecie za darmo :D
   • avatar
    Marekpe
    6
    Niespełna 1,8 miliona złotych i niespełna rozumu ktoś to kupił.
    • avatar
     zack24
     2
     W sumie nie można nikomu zabronić wydania takiej kasy na jakieś starte zdjęcie, tym bardziej, że wydał wirtualną kasę, za wirtualne dane. Mnie fascynuje fenomen samej fotki. Dzisiaj można być sławnym z tego, że jest się sławnym w Internecie... żadnych innych zasług.
     • avatar
      Goldengecko
      1
      Ktoś kupił za 180 ETH czyli całkiem możliwe że ten człowiek kupił ETH sobie jak było po 1$ za sztukę
      • avatar
       Goldengecko
       0
       180 ETH a ten facet co kupił dwie pizze za 30.000 BTC
       • avatar
        Veritatis
        0
        Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne. - Bertrand Russell