Oprogramowanie

Word domyśli się, co chcesz napisać i zrobi to za ciebie

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Przewidywanie i podpowiadanie dalszej części słowa czy zdania to funkcja, którą pewnie dobrze znasz ze swojego smartfona. Wkrótce zawita też do twojego pakietu biurowego – o ile korzystasz z Microsoft Office.

Na dobry początek tę nową funkcję otrzymają dwa programy z pakietu MS Office. Konkretnie to Microsoft Word i Outlook będą przewidywać i podpowiadać dalszą część słowa lub kolejny wyraz podczas wprowadzania tekstu. Opcja ta będzie dostępna już w przyszłym miesiącu dla abonentów Microsoft 365, ale zła wiadomość jest taka, że (przynajmniej na razie) skorzystamy z niej tylko wtedy, gdy będziemy pisać po angielsku. Spodziewamy się jednak, że w przyszłości się to zmieni. 

„Inteligentne” podpowiedzi w Microsoft Word i Outlook 

To, co warto podkreślić już teraz, to że nie będą to losowe podpowiedzi – funkcja będzie bazować na sztucznej inteligencji, a konkretnie na uczeniu maszynowym. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że taki Word będzie się uczyć tego, o czym piszesz i w jaki sposób piszesz, żeby faktycznie pomagać ci to robić. Innymi słowy, wyrazy i ich formy będą dostosowane do ciebie. 

A jak to w ogóle będzie działać? Podczas pisania za kursorem będą pojawiać się podpowiedzi wyświetlane na szaro. Każdą z nich możesz zaakceptować (klikając Tab) lub odrzucić (klikając Esc). I to by było na tyle. 

Word podpowiedź

By pisać szybciej i bez literówek

Tak jak na smartfonie, podpowiedzi w Wordzie i Outlooku mają przyspieszyć pisanie i rzeczywiście mogą to zrobić. Przy okazji mogą też pomóc w eliminacji literówek – szczególnie w tych dłuższych wyrazach (które czasem dłużej się sprawdza niż pisze). Daj znać, co o tym myślisz.

Źródło: Neowin

Czytaj dalej o pakietach biurowych: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adam6056
  Ciekawe czy się domyśli że jak chce włożyć obrazek w 1 miejsce to nie wy***** formatowania całego dokumentu w kosmos :D
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  Brawo M$. Komputer Steve Hopkinsa już to potrafił 3 dekady temu. Może właśnie po to przejęli Nokię ją ukatrupili kafelkami, żeby teraz w Wordzie zapodać słownik T9
  5
 • avatar
  Ben_Dover
  Taką funkcję mam już od dawna w Gmail. Przydatna, ale Microsoft trochę się spóźnił, żeby uznawać to za jakiś przełom.
  3
 • avatar
  krister
  coś czuję że parę !@# poleci, zanim znajdę gdzie to w ustawieniach wyłączyć
  1
 • avatar
  piomiq
  > Word domyśli się, co chcesz napisać i zrobi to za ciebie
  Znaczy usiądę przed nowootwartym dokumentem Worda i automagicznie zacznie się pojawiać tekst na ekranie? Czyżby Microsoft zaimplementował w swoimsztandarowym oprogramowaniu funkcję telepatyczne / przkazu myśli?
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  WOW! ale CZAD, MSO wreszcie się dorobił funkcji która w LibreOffice jest od dawna :D