Ciekawostki

Legendarny MiG 29 "Duch Kijowa" z klocków – polska firma zapowiada wyjątkowy zestaw

przeczytasz w 1 min.

Wojna na Ukrainie to nie tylko ogrom ludzkiej tragedii, ale też nowe legendy dające walczącym nadzieję. Jedną z nich jest tzw. Duch Kijowa - polska firma COBI postanowiła upamiętnić go specjalnym zestawem klocków.

Kto to jest Duch Kijowa?

Duch Kijowa (Ghost of Kyiv/Привид Києва) to anonimowy pilot ukraińskiego myśliwca MiG-29, który w pierwszych dniach wojny miał zestrzelić sześć rosyjskich samolotów i przyczynić się do obrony stolicy. Po tych wydarzeniach Duch Kijowa zyskał ogromną popularność w sieci. Informacje o takiej postaci nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone, więc właściwie mówimy o tzw. miejskiej legendzie, która ma dodawać walczącym otuchy i podnosić ich morale.

Klocki MiG-29 „Duch Kijowa”

COBI Duch Kijowa

Polska firma COBI (to taka alternatywa dla popularnych klocków LEGO) postanowiła upamiętnić postać ukraińskiego pilota i przygotowuje specjalny zestaw klocków „Duch Kijowa”.

Zestaw został zainspirowany fanowskim projektem MiG-29 "Ghost of Kyiv", za którym stoi Oskar i Sebastian Podstawek. Model został dopracowany, więc jeszcze lepiej oddaje wygląd myśliwca.

COBI Duch Kijowa

Wydawnictwo planuje także wydać limitowaną figurkę pilota, której wygląd jest inspirowany postacią znanego pułkownika lotnictwa.

Producent tak opisuje swój nowy projekt:

Nie interesuje nas czy "Duch" istnieje naprawdę. To pozytywna legenda dająca nadzieję!

Data premiery i więcej szczegółów zostaną wkrótce ujawnione. Dochód ze sprzedaży zestawów zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Co myślicie o zestawa Duch Kijowa? Podobno z klocków nigdy się nie wyrasta :-)

Źródło: COBI, Wikipedia, foto: Andriy Dankovych 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  8
  W pierwszej chwili pomyślałem, że ktoś tu chce się po chamsku dorabiać wykorzystując wojnę, ale teraz jak tak sobie myślę skoro zyski idą dla Ukrainy to czemu nie. Amerykanie mają jakiś tam swoich spiderman-ów w rajtuzach to niech Europa ma ducha w odrzutowcu z klocków.
  • avatar
   Qazzy
   1
   Ciekawe jaka jakość, bo z tym różnie u nich bywa. Jedne klocki wchodzą za luźno, inne za ciasno, czasem jakieś braki pojedynczego klocka. A istnym kuriozum i apogeum bylejakości było, gdy w samolocie zamiast prawego i lewego skrzydła były dwa lewe, i nie dało się zbudować modelu. Wiem, że to brzmi nieprawdopodobnie i pewnie bym nie uwierzył, ale niestety gdzieś w szafce nadal mam to "cudo".
   • avatar
    StaryZgred
    -11
    "Pozytywna legenda która daje nadzieję" XD Miasta zdemolowane, drogi rozwalone, mosty wysadzone ale spoko. Mamy dla was bajki.