Ciekawostki

mObywatel w sam raz dla kierowcy. Pozwala pobrać tymczasowe prawo jazdy

przeczytasz w 2 min.

Tymczasowe prawo jazdy pojawiło się w aplikacji mObywatel. Dzięki tej usłudze nie musimy już czekać na wydanie fizycznego dokumentu i zdany egzamin na kierowcę możemy zakończyć siadając za kółkiem własnego pojazdu. Niestety, nie zawsze działa. 

W aplikacji mObywatel pojawiła się usluga tymczasowego prawa jazdy. Dzięki niej uprawnienia do kierowania pojazdem będzie można potwierdzić tuż po zdanym egzaminie. Jak to działa i dlaczego nie u wszystkich zainteresowanych? 

Co to jest tymczasowe prawo jazdy w mObywatel?

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel dostępne jest każdemu, kto zdał odpowiedni egzamin państwowy. Nie ma znaczenia czy chodzi o zdobycie pierwszych uprawnień czy ich rozszerzenie.  

Za pośrednictwem rządowej aplikacji możliwy jest do pobrania dokument cyfrowy, który przez 30 od momentu zdania egzaminu potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E  lub T. Jego wydanie jest bezpłatne, ale posługiwać się nim możemy tylko na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej 

Pobranie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel 

Z punktu widzenia użytkownika aplikacji mObywatel, żeby pobrać tymczasowe prawo jazdy trzeba:

 • zdać egzamin,
 • odczytać komunikat PUSH w telefonie,
 • pobrać dokument z poziomu aplikacji mObywatel. 

Wiele jednak zależy od tempa w jakim WORD, z którego korzystaliśmy podczas egzaminu, jest w stanie dopełnić formalności. 

Wydanie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel przebiega następująco: 

 1. Nie czekając na zatwierdzenie protokołu egzaminacyjnego WORD (egzaminator) uzupełnia wynik egzaminu w PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) 
 2. Po zakończeniu egzaminu system przekazuje dane kierowcy do CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców) oraz odpowiedniego Starosty 
 3. W CEK automatycznie tworzone jest tymczasowe prawo jazdy 
 4. Aplikacja mObywatel wysyła powiadomienie o możliwości pobrania nowego dokumentu cyfrowego 

Dlaczego nie mam tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel? 

Tymczasowe prawo jazdy przestaje być dostępne w aplikacji mObywatel w kilku sytuacjach: 

 • wydano nam prawo jazdy,
 • zatrzymano nam prawo jazdy,
 • otrzymaliśmy zakaz prowadzenia pojazdów,
 • odmówiono nam wydania prawa jazdy,
 • zmieniono wynik egzaminu na negatywny. 

Musimy więc postępować w zależności od okoliczności indywidualnych.  

W sierpniu 2023 przyczyna, dla której aplikacja mObywatel w naszym telefonie nie chce współpracować, może być wyjątkowa. Tymczasowe prawo jazdy zadebiutowało w aplikacji mObywatel 7 sierpnia, ale nie jest jeszcze dostępne wszystkim zainteresowanym. Wdrażanie tej funkcji trwać będzie przez dwa tygodnie, bo aż do 21 sierpnia. 

Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś

– podkreśla Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

Ministerstwo Cyfryzacji nie podało dodatkowych szczegółów i nie sa znane zmienne, które decydują o trybie wdrożenia.  

Źródło: Ministerswo Cyfryzacji

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  owatanka
  5
  Szkoda ze co chwila jakis error na stronie i komunikat skontaktuj sie z administratorem...
  • avatar
   Dexterr
   3
   Zbędny bajer, policja i tak ma u siebie wszystkie dane na temat naszego prawo jazdy. A w razie kontroli wolałbym im dać kartonik a nie prywatny telefon bo kompletnie im nie ufam.
   • avatar
    Cinas
    2
    Idealne narzędzie do kontroli obywatela, teraz trochę nowości i przydatnych pierdółek. O jak dobrze rząd znowu ci daje, ciekawe ile potem zabierze... O to, że zabierze możesz być pewien.
    • avatar
     pawluto
     2
     Czyli już niedługo w telefonie będą wszystkie dokumenty...
     Złodziej telefonu - ale nie tylko złodziej - będzie mógł załatwić kredyt , oczyścić konto bankowe, pojezdzić na lewe prawo jazdy i pozbierać mandaty, no i jeszcze wiele innych rzeczy których nie wymienie...
     Brawo Mobywatel...hahahahaha
     • avatar
      antytalent
      0
      Dlaczego tylko tymczasowe? Można mieć dowód osobisty ale stałego prawa jazdy już nie, bez sensu. Urzędy nie miały by co robić i zarabiać na blankietach. Poza tym podobno wcale nie muszę wozić ze sobą dokumentu. Bardzo bym się ucieszył gdyby zabroniono naszym głupim policjatom stania za krzakami z radami itp. zatrzymywać tylko w ruchu, gdy wykroczenie lub przestępstwo zostanie zauważone.
      • avatar
       Lord_Nikkon
       0
       Po pierwsze, ostatnio mObywtael zaliczał mega wtopę na Iphona. Wraz z mObywatelem 2.0 wszystko poszło do kosza co było ustawione w starszej wersji. Nowa wersja jest mało przejrzysta i wręcz nielogiczna. Pomijając to, że programiści, którzy to piszą i product ownerzy nie słyszeli o tzw beta testach tylko pchają co popadnie na "produkcję" to aplikacja jest ok. Problem jest inny. Policjanci (ostatnio zostałem zatrzymany do kontroli) mają tendencję do wyciągania łapy po dokumenty a jasno stoi, że mam okazać. Jak mam im dać telefon w którym mam inne rzeczy i skoro go odblokowałem to policjant może sobie wszystko przeglądać. Ja okazałem policjantowi i bardzo mu się to nie podobało bo musiał się schylić i przepisywać dane. To jeszcze nic. Jak mnie zatrzymali to poprosiłem o okazanie legitymacji służbowej. Grymas policjanta - mega widoczny.

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login