Płyty główne

Płyta główna jak marzenie - MSI prezentuje nowy model Godlike (cena też robi wrażenie)

przeczytasz w 2 min.

Takiej płyty głównej jeszcze nie było. Firma MSI zaprezentowała model MEG Z590 Godlike, a więc swoją flagową propozycję pod nowe procesory Intel. Co w nim takiego wyjątkowego?

Jakiś czas temu przygotowaliśmy zestawienie płyt głównych MSI Z590, ale producent nie zamierza na tym poprzestawać i prezentuje kolejne modele dla entuzjastów. Tym razem przyszła pora na topową konstrukcję, która jest adresowana do użytkowników nieuznających kompromisów.

MSI MEG Z590 Godlike, bo właśnie o niej mowa, jest następcą ubiegłorocznego modelu MEG Z490 Godlike. Oprócz zmiany chipsetu, producent wprowadził sporo istotnych usprawnień, które mają przełożyć się na lepszą funkcjonalność sprzętu.

MSI MEG Z590 Godlike
Nowy Godlike zalicza się do nieco większych konstrukcji (E-ATX), więc może się nie zmieścić do standardowych obudów typu tower

Pierwsze co rzuca się w oczy to stylistyka płyty – laminat schowano pod ciemną osłoną, a całość przyozdobiono podświetleniem RGB (Mystic Light). Dodatkowo przy bankach pamięci znalazł się ekran OLED (Dynamic Dashboard II), na którym można wyświetlać informacje diagnostyczne na temat sprzętu. 

MSI MEG Z590 Godlike – w sam raz do mocnego podkręcania procesorów

Płyta obsługuje procesory Intel Comet Lake i Rocket Lake pod gniazdo LGA 1200 oraz dwukanałowe zestawy pamięci DDR4 RAM (nawet o taktowaniu 5600 MHz).

MSI MEG Z590 Godlike

Entuzjastów zainteresuje potężna sekcja zasilania – mamy tutaj do czynienia z 20-fazową konstrukcją (18+1+1 90A), która powinna sobie dobrze poradzić z podkręcaniem (i to nawet tym ekstremalnym). Nie bez znaczenia jest również potężne chłodzenie, które jest wspomagane niewielkim wentylatorem.

MSI MEG Z590 Godlike

Nowy Godlike oferuje bogaty zestaw portów

Nowy model wyróżnia się też bogatym zestawem złączy. Na pokładzie znalazły się dwa sloty PCI-Express 4.0 x16 i jeden PCI-Express 3.0 x16 - mogą one działać w trybie x16/-/x4 lub x8/x8/x4, więc można tutaj połączyć nawet trzy karty graficzne. Co ciekawe, producent zrezygnował ze slotów PCI-Express x1.

MSI MEG Z590 Godlike

Dla dysków przewidziano cztery gniazda M.2 (w tym jeden PCIe 4.0 x4) oraz sześć standardowych SATA. Jeżeli ilość miejsc na dyski M.2 okazałaby się niewystarczająca, w zestawie z płytą dodawany jest adapter M.2 XPANDER-Z GEN 4 S, w którym można zamontować dwa kolejne nośniki.

Tylny panel? Takiego zestawu portów może pozazdrościć niejedna płyta Z590

MSI MEG Z590 Godlike

Tylny panel szczelnie „wypchano” portami. Znajdziemy tutaj m.in. sześć portów USB 3.0, dwa porty USB 3.1, a także dwa złącza Thunderbolt 4 (dodatkowo obsługują one dwa wejścia miniDisplayPort).

Za dźwięk odpowiada nowy kodek Realtek ALC4082 z przetwornikiem ESS ES9218PQ. Producent przewidział także dwie karty sieciowe - 10G LAN i 2.5G LAN, a także bezprzewodową łączność Wi-Fi 6E.

MSI MEG Z590 Godlike – to nie są tanie rzeczy

MSI MEG Z590 Godlike

Nowy Godlike powinien zainteresować najbardziej wymagających i najbardziej majętnych klientów – płyta ma kosztować 966 euro (jej sprzedaż ma ruszyć pod koniec miesiąca).

MSI MEG Z590 Godlike będzie konkurować z modelami ASUS ROG Maximus XIII Extreme i Gigabyte Z590 Aorus Xtreme.

Źródło: MSI

Zobacz więcej o płytach głównych:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    silvver
    8
    "Dla dysków przewidziano cztery gniazda M.2 (w tym jeden PCIe 4.0 x4) oraz sześć standardowych SATA."
    No nie do końca, np. zajmując trzeci slot M.2 wyłączasz dwa porty sata :)
    Ale o takich szczegółach już nikt nie pisze

    SATA2 will be unavailable when installing M.2 SATA SSD in the M2_2 slot.
    SATA5 & SATA6 will be unavailable when installing M.2 SSD in the M2_3 slot.
    M2_4 will run at x2 speed when installing device in PCI_E3 slot.
    • avatar
      cyna76
      6
      Przerost formy nad treścią i ceną
      • avatar
        figer
        4
        Potrafią zrobić fajny hardware, ale niestety bios od MSI jest słabszy niż Asusa. Mam MEG X570 UNIFY i często się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem kupując ją zamiast ROG Crosshair VIII Hero które mogłem kupić w tej samej cenie (bez wifi)
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          niezła płyta, ale co mi się nie podoba:
          - to jest intel, więc kolejnej generacji CPU się raczej nie wciśnie. w przypadku amd, nawet jak zmienią podstawkę, to potem i tak będzie można wcisnąć kolejną generację cpu
          - zasłonięty laminat, niedobrze. utrudnione chłodzenie laminatu
          - ozdobne ledy. no fajnie, ale one grzeją.
          - cena. może płyta jest jej warta, ale skoro to jednorazówka na 1 generację procków, to moim zdaniem przy takiej cenie mija się to z celem.

          a teraz czekam na reakcję minusowych przegrywów, i porządnych ludzi :)
          • avatar
            KMN123
            1
            No cóż, jeżeli znajdą się fani Rocket Lake, to może ta płyta ich zainteresuje (ale cena już na pewno nie). Funkcjonalność tej platformy jest gorsza od X570 dla AMD, czas życia podstawki LGA1200 się kończy więc chyba tylko nieliczni gracze będą nią zainteresowani. O ile socket AM4 w pięknym stylu żegna się po wprowadzeniu X570 i R9 5950X, o tyle intelowskie LGA1200 jak kulawy ślepiec chce udowodnić, że może się ścigać...
            • avatar
              kitamo
              0
              Płyta pokazówka dla youtuberów i tym podobnych. Za polowe tej ceny jest praktycznie to samo z punktu widzenia użytkowego.
              Dzis kazdy wiekszy producent musi miec w ofercie coś takiego.
              • avatar
                Marucins
                0
                Jest fajnie, gdyby jeszcze zrezygnowano z tych świecidełek.

                "płyta ma kosztować 966 euro" to zostawię bez komentarza....
                • avatar
                  Kapitan Nocz
                  0
                  ta sekcja zasilania i jej chłodzenie chyba wieszczą czym będzie nadchodząca generacja procesorów Intela.