SSD

Tak szybkiego SSD jeszcze nie było. MSI wprowadza model Spatium M570

przeczytasz w 1 min.

Superszybki SSD pod PCI-Express 5.0? Takie nośniki będą zyskiwać na popularności, czego przykładem jest najnowszy model z oferty MSI.

Firma MSI może nie jest zbytnio kojarzona z dyskami SSD M.2, ale w jej ofercie pojawia się coraz więcej ciekawych modeli – do tej pory były to konstrukcje pod PCI-Express 3.0 i PCI-Express 4.0, ale teraz producent przygotował superszybki model pod PCI-Express 5.0.

MSI Spatium M570 – superszybki dysk SSD pod PCI-Express 5.0

Model Spatium M570 ma być najwydajniejszym modelem tajwańskiego producenta – według wewnętrznych testów, nośnik oferuje transfery sekwencyjne przekraczające 12 000 MB/s przy odczycie i 10 000 MB/s przy zapisie. Przy połączeniu dwóch takich modeli w macierz RAID 0 będzie można uzyskać 70% wzrostu wydajności (!).

MSI Spatium M570

Producent zastosował 8-kanałowy kontroler Phison PS5026-E26, czyli jeden z pierwszych układów pozwalających wykorzystać potencjał magistrali PCI-Express 5.0. Na pokładzie umieszczono jeszcze kości pamięci 3D TLC NAND i bufor DRAM.

Model Spatium M570 ma wyróżniać się także efektywnym chłodzeniem. Na dysku zamontowano masywny radiator, który wspomaga odprowadzanie ciepła i zapobiega przegrzewaniu konstrukcji. Przy okazji nadaje on efektownej stylistyki.

Dyski Spatium M570 będą dostępne w wersjach o pojemności 1 TB, 2 TB i 4 TB. Producent nie ujawnił szczegółów dotyczących dostępności sprzętu (wiemy, że pierwsze nośniki pod PCIe 5.0 mają zadebiutować w listopadzie - takie modele przygotowują też inni producenci).

Źródło: MSI

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Mnie bardziej ciekawi jak szybko transfer leci w dół jak się bufor RAM zapełni. Oczywiście w artykule zero informacji na temat bufora RAM. Zakładam, że dla PCIev4 x4 gdzie x4 to typowe dla slotu M.2, transfer na złączu w wersji v4 wynosi dokładnie 7.877 GB/s (patrz https://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express#History_and_revisions ) . zakladam że po zapisaniu danych przekraczających wielkość bufora, trudny do utrzymania może być też transfer sekwencyjny na poziomie 7.5 GB/s. nie ma tez mowy o buforze w trybie SLC, nie zdziwiłbym się gdyby on tam jednak byl. same transfery do flash typu TLC są raczej przeciętne, tu nie da się zrobić zbyt wiele.

  wniosek z tego taki, ze pozostając na buforowaniu po stronie systemu operacyjnego, w praktyce nic nie tracimy zostając na złączu PCIEv4 zamiast na v5 . korzyść jest taka, że to wszystko się znacznie mniej grzeje, z powodu niższych zegarków.
  • avatar
   Batyra
   0
   No i pięknie!