Ciekawostki

Elon Musk, Tesla oraz SpaceX oskarżeni o manipulowanie cenami kryptowalut

przeczytasz w 2 min.

Elon Musk został pozwany za przekonywanie do zakupu Dogecoina i innych kryptowalut. Czy zapłaci 258 miliardów dolarów za kilka tweetów?

Elon Musk został pozwany przez inwestującego w Dogecoiny nowojorczyka. Według poszkodowanego właściciel SpaceX promował zakup tej kryptowaluty, chociaż był w pełni świadomy, że nie ma ona żadnej wartości. Dlaczego odszkodowanie miałoby wynosić aż 258 miliardów dolarów?

O co oskarżony jest Musk?

Chociaż magia milionów działa, to Elon Musk jest założycielem Tesli, właścicielem SpaceX i nie prowadzi doradztwa finansowego. Jeśli nawet opublikował wiadomość z informacją, że poleca jakąś kryptowalutę, trudno oskarżać go o chybioną inwestycję. Z doniesień Reutersa wynika jednak, że poszkodowany inwestor zarzuca Muskowi manipulację cenami kryptowalut, a w przypadku Dogecoina w grę wchodzi piramida finansowa.

Oprócz otrzymywania osobistych gratyfikacji, Musk miałby z rozmysłem, dla własnych celów generować sztuczny wzrost wartości swojej ulubionej kryptowaluty. W ten sposób mógłby zwiększać zyski z inwestycji prywatnej lub tych dokonywanych przez Telsa Inc oraz SpaceX.

Jakie dowody świadczą przeciwko Muskowi?

O dowodach wniosek sądowy nie mówi wiele. Poszkodowany wskazuje, że wyprzedaż Dogecoina zbiegła się w czasie z pojawieniem się Elona Muska w programie „Saturday Night Live” na antenie NBC. Właściciel SpaceX grał tam eksperta finansowego i w tej roli zdarzyło mu się nazwać Dogecoina „a hustle”.

Chociaż nie jest to mocny argument, to w tle całej sprawy jest też wywiad dla portalu Cricket, którego w maju br. udzielił Jackson Palmer. Jest on współtwórcą Dogecoina, ale wycofał się z branży krypto kilka lat temu. W kontekście kryptowalut nie zostawił na Musku suchej nitki:

Mniej więcej rok temu, kiedy Musk mówił coś o kryptowalutach, powiedziałem, że Elon Musk był i zawsze będzie oszustem, ale świat kocha oszustów. Ludziom podoba się pomysł, że pewnego dnia mogą również zostać miliarderami i to jest marzenie, które się sprzedaje. 

Oskarżonymi są także firmy SpaceX oraz Tesla Inc, które inwestowały w kryptowaluty i przyjmowały w nich płatności. Istnieje więc możliwość, że poszkodowany liczy na pojawienie się dowodów na skutek kontroli finansowej lub ugodę, aby ich uniknąć. Te przypuszczenia nie zostały skomentowane przez nikogo z zainteresowanych.

Jakiego odszkodowania od Muska oczekuje poszkodowany?

Według kryptowalutowego inwestora jego straty powinny zostać zrekompensowane kwotą 258 miliardów dolarów. Jest to trzykrotność spadku wartości rynkowej Dogecoina pomiędzy majem 2021, a czerwcem 2022. Oprócz tego domaga się on, aby wszyscy pozwani otrzymali zakaz promowania kryptowalut.

Źródła: Reuters, Twitter, Cricket

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  10
  Niezły frajer, dziwi się że coś bez wartości traci na wartości, bo wcześniej zyskało TYLKO dla tego, że ktoś coś powiedział!.. Może jak amatorzy łatwej kasy dostaną parę razy po dupskach (portfelach) i wezmą się do uczciwej roboty, to skończy się ten debilizm z gigantycznym BEZCELOWYM marnowaniem energii..
  • avatar
   webster58
   6
   Co za hipokryzja.
   Z jednej strony "Pan Inwestor" który sam kupuje Doge i obraca jak pieniądzem a nagle spada wartość i bum, zmiana zdania że to jednak bez wartości. Ciekawe czy gdyby Musk promował zakup w Euro, Rublach, Hrywnach czy Kopiejkach które nagle by spadły to też by poszły pozwy. Tutaj jawnie pokazany jest ból d**y inwestorów krypto: jak idzie do góry to jest super, bo jest to pieniądz i w salonie Lambo chcę nowe Lambo, a jak spada to jest bezwartościowe i chce odszkodowanie od całego świata za moją nieudaną inwestycję. Brzydzę się takimi ludźmi. W tym przypadku mam nadzieję że Musk wygra nie wchodząc nawet do sądu bo ten pozew jest po prostu śmieszny.
   Co innego gdyby to były akcje, obligacje itp, tam są ścisłe reguły na to co można mówić w przestrzeni publicznej, ale przy krypto gdzie nie ma żadnej legislacji to nawet założycie Bitcoina mógłby po prostu wyjść i powiedzieć że to piramida finansowa, pokazać fucka i odlecieć prywatnym odrzutowcem bez żadnych konsekwencji.
   • avatar
    gehaes
    1
    kreuje się na wizjonera a to zwykły janusz biznesu jest... ok... janusz januszy biznesu.
    • avatar
     kkastr
     0
     To nawet szybciej niż myślałem. Musk tweetował we wtorek, że pierwszy raz w życiu zagłosował na republikankę i zasugerował poparcie dla republikańskiego kandydata na prezydenta. W dzisiejszym podzielonym na obozy świecie tego mu nie wybaczą. Ponieważ większość mediów jest w rękach demokratów więc teraz przestaniemy dostawać informacje o tym jaki to "geniusz i wizjoner", a zaczniemy otrzymywać info, że to "oszust i bigot".
     • avatar
      3ndriu
      0
      Równie dobrze można pozwać każdego kto obraca krypto, NFT, a nawet dziełami sztuki. To w końcu promowanie zakupu czegoś bez wartości...
      • avatar
       deseczka
       -1
       TAAA powodzenia.
       • avatar
        brettsinclairdannywilde
        -1
        Nie wiem jak można inwestować w/kopać krypto i nie rozumieć biznesowego modelu działania, że to taki sam schemat działania jak w przypadku bookies - można dużo ugrać, ale i można ostro dostać po tyłku, gdyby było inaczej cały krypto biznes nie miałby sensu, równowaga finansowa musi być zachowana.
        • avatar
         CocoJambo
         -2
         Bądź chciwy, gdy inni się boją Warren Buffy. Właśnie uzupełniam bitcoina, Ethereum i kilka innych altcoinow.
         Inwestuje wtedy kiedy inni sraja ze strachu. Nie ma się co w tańcu pieprzyć od tego orkiestra robi przerwy. Coco Jamboo i do przodu!
         • avatar
          Kenjiro
          -3
          Z jednej strony chciałbym wyroku dla Muska, bo jego kłamstwa przebijają wiele zwykłych szwindli, ale z drugiej szansa na dowiedzenie winy jest marna. Bo to, że Musk nakręcał, a później zbijał cenę Dogecoina swoimi wypowiedziami każdy chyba zauważył...
          • avatar
           sebastianzola
           0
           Chore zarzuty przeciwko niemu są wysunięte . Przecież giełda tak samo jak kryptowaluty to spekulacja. A to że Elon ma wpływ na pewne rzeczy, wystarczy tweet i już rzesza jego wielbicieli szaleje. Gdyby to było Amber Gold a nie Dodge coin, coś co zastało stworzone dla przysłowiowych jaj
           • avatar
            pawluto
            0
            Każdy musi być odpowiedzialny za to co mówi...
            Namawiał ? Namawiał.
            Ludzie stracili ? Stracili.
            No to trzeba ponieść konsekwencje tego co się mówi...
            • avatar
             owatanka
             0
             Pfff takie cyferki to chyba tylko jesli gral na dzwigni x100 hehe
             zreszta crypto nie podlega zadnej juryzdykcji nie jest to gielda papierow wartosciowych ani tez gielda rolna wogole nie ma tam zasad to o czym on pierdzieli?
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              usa to chory kraj. kto temu nowojorczykowi kazał cokolwiek kupować? czemu nie pozywa reklamodawców?

              tam nawet pewna baba pozwała sieć fastfoodów za to, że kubek z gorącym napojem nie był zabezpieczony, i go wylała na siebie. kubek był szczelny. teraz wszystko jest z przykrywkami.