Procesory

Na targach CES 2011 Intel oficjalnie zaprezentuje nową generację procesorów

przeczytasz w 2 min.

Do najgorętszej premiery tego sezonu pozostał zaledwie tydzień. Nowa platforma Intela o nazwie kodowej Sandy Bridge zostanie oficjalnie przedstawiona już 5 stycznia.

Intel twardo trzyma się swojego kalendarza Tick-Tock, który zakłada naprzemienne wprowadzanie na rynek nowej architektury (Tock) i  zmniejszanie procesu technologicznego (Tick) oraz nieubłagalnie narzuca swojemu konkurentowi niesamowicie ostry wyścig technologiczny. Oczywiście do dnia premiery obowiązuje NDA, czyli embargo na informacje, ale dzięki Intel Developer Forum o nowej architekturze Intela wiadomo już całkiem sporo.

Przypomnijmy, że procesory Sandy Bridge będą wykonane w 32-nanometrowym procesie technologicznym i posiadały od dwóch do czterech fizycznych rdzeni (dzięki technologii Hyper Threading każdy rdzeń będzie mógł obsługiwać dwa wątki). Nowa platforma oznacza także nową podstawkę pod procesor (LGA 1155) - na całe szczęście na świeżutkie produkty Intela bezproblemowo założymy radiatory dla podstawki LGA 1156. Po więcej informacji zapraszamy do naszego wywiadu z PR Managerem firmy Intel, Radosławem Walczykiem.

Do dnia premiery redakcja benchmark.pl oczywiście nie zasypia gruszek w popiele. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w warsztatach Sandy Bridge, które miały miejsce w Monachium.

Konferencja była naprawdę zajmująca i można było się dowiedzieć co o swoim najnowszym dziecku mogą powiedzieć między innymi główny projektant Sandy Bridge czyli Opher Kahn, oraz ekspert od zintegrowanych układów graficznych, Josh Newman. Francois Piednoel zaprezentował możliwości Sandy Bridge w praktyce i trzeba przyznać, że zrobiły one na nas spore wrażenie.

W stosunku do mikroarchitektury Nehalem do procesorów Sandy Bridge wprowadzono wiele ciekawych innowacji. Kolejna wersja technologii Turbo Boost, mechanizmy sprzętowego wspomagania obsługi multimediów, czy instrukcje AVX to jedynie niewielki wycinek ich nowych możliwości. Procesory Sandy Bridge będą charakteryzować się zintegrowanym układem graficznym. To co z miejsca rzuca się z oczy to całkowita integracja procesora z GPU. Nowa "integra" ma oferować wyższą wydajność od swego poprzednika, ale czy okaże się ona zadowalająca?

Należy też pamiętać, że Sandy Bridge to nie tylko nowe procesory, ale cała platforma. 5 stycznia na rynku pojawią się płyty główne z podstawką 1155 wyposażone w nowe chipsety i nowe możliwości. W tym segmencie sytuacja jest bardziej klarowna, jednak i tu czeka nas parę niespodzianek. Wraz z powitaniem Sandy Bridge zaczniemy żegnać BIOS - pierwsze płyty wyposażone w EFI są już w naszych rękach.

EFI i Asus Maximus IV Extreme

Wszystkim oczekującym na premierę Sandy Bridge radzimy uważnie śledzić łamy benchmark.pl. Na razie możemy powiedzieć jedynie tyle, że wszystko wskazuje na to, że nowa platforma może naprawdę ostro namieszać na rynku.


Źródło: Inf. własna 

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Tearius
    0
    Hmmm.. czyli jest szansa że ceny am3 spadną :P
    • avatar
      MartinXFX
      0
      5 stycznia trzeba bedzie rozmienic funty :D
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        No to napaleńcy - szykujcie portfele ;-)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          I tu niespodzianka. AMD wydaje w tym samym dniu tajemnicze procesory które zmiatają Intela SB z powierzchni ziemi wydajnością i ceną :D
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ja i tak uważam, że Intel strzela sobie w stopę. W roku, w którym AMD wyda 8-rdzeniowe buldożery, gigant z Santa Clara pozostaje przy zaledwie 2-4. Przypominam, że taka premiera miała miejsce już na początku 2007 r. (Core 2 Duo i Quad), a więc mamy 4 lata postępu i ...nic.

            Jakby tego było mało, Intel obraził się na overclockerów.. ech
            • avatar
              0
              Wszyscy mówią, że nowa platforma będzie dużym zaskoczeniem. Jak będzie naprawdę dowiemy się już za tydzień. Niemniej jednak pewne jest, że płyty główne nie będą drogie ;)
              • avatar
                Baleryon
                0
                Ponoć AVX będą obsługiwane tylko w Windows 7 i nowszych. Biorąc pod uwagę, że ta "obsługa" to po prostu zapamiętywanie stanu nowych rejestrów (YMM0-15) przy przełączaniu wątków, dodanie tego to pewnie parę linijek w kernelu. Microsofcie: takiego wała! Zostaję przy Vistusi. AVX będzie trzeba się pobawić w Linuksie...
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Kupujcie napaleńcy kupujcie, do srania to EFI potrzebne.
                  • avatar
                    jeomax.co.uk
                    0
                    Najlepsze EFI to ja mialem w Amidze 20 lat temu - dwa przyciski myszy przy bootowaniu i obsluga "BIOSa" myszka ;-)
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      aaaa tam mi to tam wisi co oni tam wypuszcza....moja dwa xenony będą mi tak długo służyć dopuki nie padnie mobo ,a to jest odporne na wszystko jak skała...i co z tego ,że wypuszaczają jakiś chory socket ,który różni się od poprzedniego tylko tym ,że ma jakąś tam gówniatą integre i jeden pin mniej???Marketing i tyle...mam właśne GPU wieć integra zbędna ,umiem podkręcić CPU więc jakieś tam automatyczne gowienka ,które podkręcają też są niepotrzebne...mimo wieku socketu 771 to przesiąde się dopiero jak będzie socket 2xxx ,bo jak widze te dziwne twory ,to myśle...omg ktos to kupuje. Fakt 1366 był innowacją ,a tylko on i tylko on
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Mowi się: "nie zasypiać gruszek w popiele", a nie "zasypywać". Kto nie wierzy niech sprawdzi etymologię.