Ciekawostki

Na tej stronie porównasz liczbę zaszczepionych w Polsce i na świecie

przeczytasz w 1 min.

Gdzie szukać aktualnych informacji o liczbie wykonanych szczepień? Najlepiej w miejscach, gdzie zbierane są oficjalne dane, które można uznać za najbardziej godne zaufania.

Strona Our World in Data to elektroniczna publikacja naukowa, która zawiera informacje obejmujące zagadnienia i problemy globalne. Możemy tam znaleźć obszerny, międzynarodowy zbiór danych dotyczących szczepień przeciwko COVID-19. Źródłem informacji są instytucje krajowe, a dane są udostępniane w sposób otwarty, aby każdy mógł je sprawdzić lub wykorzystać bez żadnych ograniczeń.

Ile osób na świecie przyjęło szczepionkę na COVID-19?

Dane na Our World in Data pokazują, że ponad 25% światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Na całym świecie podano prawie 3,5 miliarda dawek, a ponad 30 milionów szczepionek jest obecnie podawanych każdego dnia.
Niestety, w najbiedniejszych krajach tylko 1% ludzi otrzymało przynajmniej jedną dawkę.

zaszczepieni - Our World in Data

W Europie, najwięcej w pełni zaszczepionych jest na Malcie (79%) i Islandii (70%). Najmniej na Ukrainie (2,6%), w Kosowie (3%) i Białorusi (3,9%).

Liczba zaszczepionych w Polsce

Nasz kraj plasuje się mniej więcej w połowie europejskiego rankingu. W Polsce jak dotąd zaszczepiło się prawie 46% obywateli, z czego 39% przyjęło dwie dawki. A przypomnijmy, że do szczepień zachęcać mają nagrody w loterii szczepionkowej.

w pełni zaszczepieni - Our World in Data
Ilość osób w pełni zaszczepionych na COVID-19 z podziałem na kraje

Informacje na stronie są aktualizowane codziennie i zainteresowani sytuacją na świecie mogą sobie co jakiś czas sprawdzać wprowadzane zmiany. Można zapoznać się z wieloma różnymi wykresami, między innymi o ilości osób zaszczepionych jedną lub dwiema dawkami, ilością szczepionek, testów, czy szczegółami o wariancie delta.

Źródło: ourworldindata.org

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  5
  Czyli nie jesteśmy żadną Wolską, a średnim europejskim krajem.....
  • avatar
   pawluto
   5
   Czekamy na takie same dane ale o zgonach po szczepieniu.
   Już dziś takie dane to mega horror.a to dopiero początek...
   • avatar
    Marekpe
    4
    Leje na szczepionki i tę całą propagandę a Benchmark.pl się sprzedał.
    • avatar
     mgkiler
     0
     Warto dodać, że te 45% to jest z całej populacji Polski. Jak się od tego odejmie około 5 milionów dzieci do 12 roku życia, które nie są szczepione to wyjdzie blisko 60% zaszczepionych "uprawnionych do szczepienia".
     Czyli całkiem spoko, choć bez rewelacji.
     • avatar
      hydrozagadka
      0
      chcialbym sie zapytac ile szanowna redakcja dostala $ za promocje szczepionek?
      niestety ani producent szczepionki ani rzad, ani lekarze ani pielegniarki nie chca brac za odpowiedzialosci za skutki uboczne po szczepionce. rowniez firmy ubezpieczeniowe nie chca wyplaca odszkodowan.
      w takim razie rozumiem, ze redakcja promujac i zachecajac ludzi do szczepienia jednoczesnie bierze odpowiedzialnosc za NOPy?
      • avatar
       Batyra
       0
       No przecież. Wszyscy znamy się na szczepionkach, piłce nożnej i polityce :) Tyle hejtu jak na forum Klubu Gazety Polskiej. Żebym ja miał tyle siły jak ja ich... no właśnie... a teraz minusować! Już!
       • avatar
        skrzypek281
        0
        Każdy lekarz chętnie zakwalifikuje cię jako chorego na covid ale jak miałem hospitalizację po szczepieniu (5 dni) i w sumie 2 tyg się męczyłem to już lekarz nie zgłosił tego jako "powikłania poszczepienne tylko kazali mi samemu to zrobić. Mi się nie chciało i wielu pewnie też tego nie robi więc i statystyki są do d... Tutaj trzeba się w to bawić http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-lecznicze/monitorowanie-bezpiecze%C5%84stwa-lek%C3%B3w/wytyczne-%E2%80%93-co-i-w-jaki-spos%C3%B3b-zg%C5%82asza%C4%87/jak
        • avatar
         xmexme
         -1
         To teraz czekamy na dane jaki procent osób zaszczepionych i nieszczepionych którzy przeszli covid zachorował.
         • avatar
          Konto usunięte
          -2
          W Afryce niskie wyszczepienie, a pomoru jakoś nie widać. Ponadto gdzie w zeszłym roku była grypa, która potrafiła infekować rocznie po 4-5 milionów ludzi w samej Polsce?
          • avatar
           piterk2006
           -9
           No fajnie fajnie. Tylko co z tego skoro wszyscy już trąbią, że mają zaplanowaną 4 falę i muszą ją wykonać pomimo zaszczepionych? Jak trzeba zrobić epidemię to będzie epidemia nie ważne ile % ludzi zaryzykuje swoim zdrowiem "dla dobra innych".
           • avatar
            stalkerpl
            -15
            ta cała pandemia to jeden wielki przekręt by pozbawić społeczeństwo podstawowych praw, gdyby nikt nie umarł trudno byłoby nastraszyć ludzi ale że ludzie umierają nie tylko na covid to o tym już się w ogóle nie mówi, tylko czwarta fala
            • avatar
             nevermind
             -18
             Ktoś tu chyba niezłą dotację zgarnął na propagandę zgodną z linią obecnie panującego rządu. Jak nie promocja preparatu w fazie eksperymentalnej dopuszczonego warunkowo to reklama "potentata" paliwowego jaki to o nie jest wspaniały :D