Ciekawostki

Najszybszy światłowód na świecie. Wynik robi wrażenie

przeczytasz w 1 min.

To najszybszy światłowód na świecie. Naukowcy opracowali innowacyjną metodę i udowodnili, że zdaje ona egzamin w praktyce.

Naukowcy z Australii, Japonii, Holandii i Włoch wspólnie opracowali najszybszy światłowód na świecie, który pozwala na osiągnięcie transferów danych na poziomie 1,7 Pbit/s. Jest to prędkość o 1,7 miliona razy większa od oferowanej przez standardowe, gigabitowe łącze. Test potwierdzający tak dużą przepustowość udało się przeprowadzić na dystansie aż 67 km.

Pierwszy podmorski światłowód, zainstalowany w 1988 roku, miał przepustowość zaledwie 20 Mbit/s. Z kolei najlepsze obecnie światłowody, takie jak Grace Hopper z 2022 roku, oferują transfery na poziomie 22 Tbit/s w każdej z 16 par przewodów, co daje łączną przepustowość 352 Tbit/s. To wciąż blisko pięć razy mniejsza prędkość niż w opisywanym światłowodzie. Jak udało się to osiągnąć?

Jak stworzono najszybszy światłowód na świecie?

Naukowcy od dłuższego czasu starali się zwiększyć przepustowość światłowodów. Jednym z pomysłów było zwiększenie grubości przewodów, jednak wpływa to negatywnie na ich elastyczność i wytrzymałość (do tego wymagałoby gruntownej przebudowy całej infrastruktury światłowodowej). 

Inna koncepcja polegała na zwiększeniu liczby przewodów, ale wiązałoby się to ze znacznym wzrostem kosztów. Dlatego naukowcy postanowili zwiększyć liczbę rdzeni w światłowodzie, nie zmieniając jednocześnie jego średnicy (będącej na poziomie ludzkiego włosa). Konkretnie zmieścili ich aż 19, co pozwoliło zwiększyć prędkość, a równocześnie utrzymać niskie straty (przy mniejszej liczbie rdzeni, straty światła są zbyt duże, co wpływa negatywnie na wydajność światłowodu).

Naukowcy wierzą, że opracowana przez nich technologia światłowodowa znajdzie zastosowanie w rzeczywistych połączeniach podmorskich w ciągu najbliższych pięciu lub maksymalnie dziesięciu lat.

Źródło: Lighthouse

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  3
  Heh, a kiedyś zaczynałem ze stałym łączem SDI o przepustowości 128k, później 0,5 Mbit. Później 2 Mbit dzielone na 32 osoby i wszystko śmigało. Dzisiaj czasem słyszę, że do normalnej pracy, przeglądania netu i TV 300 Mbit mało :)
  • avatar
   Witalis
   2
   Heee a ja pamiętam czasy mojego pierwszego modemu telefonicznego w PC-cie 486DX o prędkości 2400 bit/s
   No ale wcześniej człowiek nagrywał na kasety programy do Atari 65XE na falach FM radia ale jaki tam był transfer to nawet nie wiem ;-) Tylko że to było w jedną stronę z stacji radiowej -> magnetofonu więc nie można tego przyrównać..
   • avatar
    vacotivus
    -2
    CS nie będzie na tym lagował? ;)