Gry

Największą kostkę Rubika „wydrukowano”

przeczytasz w 2 min.

Składająca się z 1539 części kostka Rubika - Over the Top - to najbardziej skomplikowana tego rodzaju zabawka logiczna na świecie. Projekt powstał w komputerze, a gotową kostkę wydrukowano za pomocą drukarki 3D.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie łamigłówek logicznych znana jest pod nazwą kostki Rubika. Ma ona kształt sześcianu i składa się z 26 kolorowych elementów, połączonych za pomocą centralnego łącznika. Wymyślił ją Erno Rubik w 1974 roku. Od tego czasu powstało wiele wariacji tej zabawki, w tym takie o większej liczbie części składających się na jedną ściankę, a także takie, w których elementy składowe mają różne rozmiary i kształt. Poniżej niezwykła kostka z kółkami zębatymi. Inne niezwykłe konstrukcje można zobaczyć na stronie projektanta "kostek" Oskara van Deventera.

Ułożenie kostki to niezła zabawa, a i nie lada wyczyn, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wyniki rekordzistów - ułożenie kompletnie „rozłożonej” kostki zajmuje im kilka sekund. Z drugiej strony, w świetle ostatnich obliczeń, aby ułożyć standardową kostkę 3x3x3 z dowolnej konfiguracji wyjściowej konieczne jest nie więcej niż 20 obrotów ścianek. Z kolei większe kostki to nie tylko problem z ułożeniem, ale i  wykonaniem. Takiej, która miałaby na jednej ściance aż 17x17 elementów - zdjęcie poniżej - nikt wcześniej nie zrobił.


Over the Top

Aby zrealizować ten „projekt”, jeśli można użyć takiego słowa, Oskar van Deventer wykorzystał drukarkę 3D udostępnioną przez zakład Shapeways. Technika drukowania przestrzennego polega, w skrócie, na nanoszeniu jedna na drugą warstw specjalnego materiału, na przykład polimeru, który następnie jest utwardzany. Dzięki temu możliwe jest wykonanie przedmiotów, które normalnie nie mogłyby powstać, na przykład ze względu na konieczność dostępu do wnętrza danego przedmiotu. Jest to także bardzo popularna technika tworzenia prototypowych urządzeń, niekoniecznie działających, dla celów pokazowych. Poniżej demonstracja technologii.

Wykonanie kostki zajęło kilkadziesiąt godzin. Jest to nieoficjalnie największa (długość boku 14 centymetrów) i najbardziej skomplikowana kostka na świecie. Nazwano ją „Over the Top”. Możemy sprawić sobie taką samą, jeśli tylko zechcemy rozstać się z 2000 dolarów.

Niestety, nie dysponujemy filmem, który demonstruje jej układanie, ale udało nam się znaleźć wideo prezentujące układanie kostki, która istnieje tylko w teorii - gdyż jedną ściankę tworzy aż 1 000 000 elementów.

Źródło: popsci

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gasek
  0
  A działa ta kostka? Ma zawiasy?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   nie jestem pewien, ale chyba jest mały błąd w tekście...zdaje mi się że ułożenie kostki wymaga max. 27 ruchów (z każdej dowolnej konfiguracji), a nie jak podano w tekście - 20
   tak jak mówię, nie jestem pewien a nie chce mi się szukać :P
   tak czy inaczej zabawa przy układaniu wg mnie jest przednia, ale dla większości którzy się za to zabiorą - niestety tylko "do pierwszego ułożenia" :)
   pozdrawiam
   • avatar
    kamil_shadow
    0
    Trochę mu się przycina ta kostka ;p
    • avatar
     d i l
     0
     Dobry byłby z tego benchmark dla procka ;)
     • avatar
      Fourth Illusion
      0
      moze kiedys wydrukuje se auto :) z drukarki 3d
      • avatar
       Miron
       0
       A ścianę tej kostki na ostatnim filmiku nie tworzy 1000000 elementów, a nie 10000? Na filmiku jest napisane 1000x1000x1000
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Cudze chwalicie, a swego nie znacie,
        1/ kostkę Rubika w złożeniu drukowaliśmy w technologii FDM "w polsce" jakieś 3 lata temu, patrz:
        http://www.drukowanie3d.pl/galeria3D.htm

        2/ zapraszam do obejrzenia Inżynierski projekt gadżet EURO 2012 z Polski /piłka nożna i kostka Rubika w jednym/
        Wszystkie 3 projekty sa prototypowane własnie w technologii Druku 3D
        Gdyby udało sie przeforsowac ten pomysł jako oficjalny gadzet EURO 2012 to może Europa by nas lepiej pamiętała, .... nie tylko z wódki?